2023-12-22

Cykl rzucający nowe światło na „Wielkie miasta starożytności”

0

Spojrzenie na największe miasta starożytnego świata, które przez wieki ulegały różnego rodzaju przemianom: architektonicznym, historycznym czy społecznym. Wciąż jednak nie ujawniono wszystkich ich tajemnic. Twórcy serii opowiadają o Atenach, Aleksandrii, Tikáli i Rzymie, które były niegdyś u szczytu swojej potęgi. Seria premierowych dokumentów od 25 do 28 grudnia o godz. 22:00 w Fokus TV.

25 grudnia 2023 - odcinek 1
Współczesne materiały filmowe, które przedstawiają pozostałości tych miejsc, łącząc je z niezwykłymi rekonstrukcjami CGI. Uznani eksperci rzucą nowe światło na nieznane fakty o starożytnych cywilizacjach, które położyły podwaliny pod współczesny świat. W pierwszym odcinku twórcy serii rzucają światło na legendarne, najpotężniejsze i najbogatsze miasto w antycznej Grecji, czyli fascynujące Ateny. Miasto to powstało około trzech tysięcy lat p.n.e. Początkowo było tylko małą wioską, ale w V wieku p.n.e. stało się jedną z największych metropolii świata starożytnego. Eksperci opowiedzą o niezwykłych budowniczych, myślicielach oraz wynalazcach przełomowych maszyn, którzy byli związani z Atenami.

26 grudnia 2023 - odcinek 2
Wiek IV w. p.n.e. Aleksander Macedoński przekształca pewną wioskę rybacką w jedno z najbardziej niezwykłych miast starożytności. Położona nad brzegiem Morza Śródziemnego Aleksandria szybko zasłynęła w antycznym świecie ogromnymi, lśniącymi i nowoczesnymi świątyniami, portami czy latarniami. Twórcy serii prezentują wizualizacje najbardziej niezwykłych budowli. Zaawansowane technologicznie materiały przeplatane są z wypowiedziami uznanych ekspertów, którzy opowiadają nie tylko o historii Aleksandrii, ale również o osiągnięciach władców tego miasta.

27 grudnia 2023 - odcinek 3
Położony w Ameryce Środkowej Tikál jest jednym z największych starożytnych miast cywilizacji Majów. Tereny, założonej w VIII wieku p.n.e. niezwykłej metropolii, były zajmowane przez ponad dwa miliony mieszkańców przez około tysiąc lat. Na dodatek zbudowano wówczas dwanaście tysięcy budynków, które powstały przy użyciu siły ludzkich mięśni. Twórcy fascynującej serii prezentują zaawansowane technologicznie wizualizacje piramid i świątyń.

28 grudnia 2023 - odcinek 4
Odcinek poświęcony wyjątkowemu i wciąż zachwycającemu Rzymowi. Dzięki wygenerowanym komputerowo wizualizacjom zaprezentowane zostaną trzy najbardziej charakterystyczne budowle tej antycznej metropolii: Panteon i jego majestatyczna kopuła, wystawny pałac Nerona, który zajmował jedną czwartą miasta, oraz legendarne Koloseum. Widzowie nie tylko odkryją na nowo zapierające dech w piersiach konstrukcje, ale poznają też tajemnice Rzymu oraz dowiedzą się więcej o jego budowniczych.

   

„Wielkie miasta starożytności” od 25 do 28 grudnia o godz. 22:00 w Fokus TV