2023-10-20

Cykl dokumentalny „Cywile na wojnie - Ukraina” w Fokus TV

0

Sześcioodcinkowy serial zawierający relacje naocznych świadków, wywiady na wyłączność z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i jego żoną Oleną. Twórcy dokumentalnej serii oddają głos Ukraińcom, których życie zostało wywrócone do góry nogami przez dramatyczne wydarzenia w kraju, którego wciąż zaciekle bronią. Zobacz, co prezentuje produkcja emitowana od 23 do 26 października o godz. 22:00 w Fokus TV.

oniedziałek, 23 października - odc. 1
Kiedy Rosja rozpoczęła zakrojoną na szeroką skalę inwazję na Ukrainę, spodziewano się, że kraj upadnie w zaledwie 72 godziny. Tak się jednak nie stało. Twórcy serii prezentują niezwykłą historię ukraińskiego oporu w pierwszej fazie wojny, opowiedzianej przez tych, którzy doświadczyli dramatycznych wydarzeń na własnej skórze. Widzowie mogą poznać rosyjskiego strzelca Dimitra, który znajdował się w 64-kilometrowym konwoju zmierzającym w kierunku Kijowa oraz należącego do obrony terytorialnej Oleksandra. Zaprezentowane zostają też losy taksówkarza Iwana, który stanął przed rosyjskim plutonem egzekucyjnym, projektantki biżuterii Evgenii, która została snajperem  oraz prawosławnego duchownego, Borysa, będącego świadkiem licznych okrucieństw wyrządzonych przez wroga.

Wtorek, 24 października - odc. 2
Odcinek poświęcony Wołodymyrowi Zełenskiemu, który z komika i artysty scenicznego stał się jednym z najważniejszych przywódców na świecie. Twórcy serii pokazują, jak ogromny wpływ wywarł on na przebieg wydarzeń wojennych w Ukrainie, jednocząc naród i mobilizując inne państwa do pomocy Ukraińcom. Zaprezentowane zostają też cenne spostrzeżenia prezydenta, jego bliskiego współpracownika oraz pierwszej damy.

Środa, 25 października - odc. 3

W kolejnym odcinku widzowie poznają historie czterech kobiet, które opowiadają o wstrząsających wydarzeniach, do jakich doszło podczas inwazji Rosji na Ukrainę. Bizneswoman Evgenia Emerald, samotnie wychowująca dziecko mieszkanka Kijowa, od dawna podejrzewała, że Putin dokona zbrojnej napaści. Kobieta była rezerwistką w ukraińskim wojsku, a podczas konfliktu przydzielono jej obowiązki snajpera. Twórcy serii prezentują też losy studentki Tetiany Sichkar z Buczy, która dziś walczy o sprawiedliwość dla rodziny i Ukraińców, którzy padli ofiarą zbrodni wojennych. Zaś nauczycielka informatyki Iryna Sokol dołączyła do swoich rodziców w Zaporożu i w dalszym ciągu uczy, ale już zdalnie. Lekarka wojskowa Viktoriya Obidina z kolei przeniosła się do bunkrów huty Azovstal, gdy Rosjanie oblężyli Mariupol. Po upadku kombinatu metalurgicznego została rozdzielona z córką i trafiła do obozu jenieckiego.

Czwartek, 26 października - odc. 4
Odcinek poświęcony bitwie o Mariupol. Było to oblężenie, jakiego nie widziano w Europie przez ostatnie 80 lat. Półmilionowe miasto zostało otoczone przez siły rosyjskie na prawie trzy miesiące. W tym czasie doszło tam do jednych z najgorszych zbrodni wojennych. Armia wroga masowo bombardowała domy cywilów, aby zmusić kilka tysięcy żołnierzy do poddania się. Rosjanie niszczyli infrastrukturę Mariupola, bloki mieszkalne, a nawet szpital położniczy i teatr, gdzie schronili się bezbronni ludzie. Twórcy serii opowiadają o ludziach, którzy usiłowali bronić miasta, o tych, którzy stracili bliskich i tych, którym udało się przetrwać i ostatecznie uciec z Mariupola.

Piątek, 27 października - odc. 5
Kiedy Rosja zaatakowała Ukrainę, żołnierze, jak i cywile niezwłocznie odpowiedzieli na wezwanie do obrony swojej ojczyzny. Z dnia na dzień przybywało wolontariuszy, którzy robili wszystko, co w ich mocy, aby wesprzeć wojska i pomóc ofiarom wojny. Widzowie mogą poznać niezwykłe historie osób, którzy bez zastanowienia porzuciły swoje obowiązki, aby stanąć do walki o wolność Ukrainy. Wśród nich jest m.in. biznesmen Mikhailo Puryshev, który ryzykował życie, ewakuując setki ludzi z oblężonego Mariupola. Kolejnym bohaterem jest menedżer baru, Tata Kepler, który dociera z pomocą medyczną do pogrążonych wojną wsi. Odwagą wykazał się też znany muzyk Pianoboy, który zaangażował się w obronę Ukrainy, wstępując do wojska i walcząc na froncie.

Poniedziałek, 30 października - odc. 6
Wiadomość o inwazji Rosji na Ukrainę zszokowała cały świat. Działania Władimira Putina zostały potępione przez zachodnią Europę. Okazuje się jednak, że nawet 60 procent Rosjan poparło to, co ich prezydent nazwał "specjalną operacją wojskową". Pozostali początkowo protestowali przeciwko reżimowi, ale ostatecznie musieli uciekać ze swojego kraju. Inni zaś zobowiązali się do wspierania kampanii wojskowej, która pochłonęła setki tysięcy ofiar po obu stronach. Widzowie poznają losy pięciorga Rosjan, którzy mają odmienne zdanie na temat zbrojnej agresji ich ojczyzny przeciwko Ukrainie. Wśród nich są m.in. bloger Ivan Kondakov, który deklaruje niezachwianą wiarę w porządek stworzony przez prezydenta Putina, oraz dziennikarka Marina Ovsyannikova, która rozpoczęła antywojenny protest w telewizji.

  

„Cywile na wojnie – Ukraina” od poniedziałku do piątku o godz. 22:00 w Telewizji FOKUS TV.