2023-10-06

„Rolnicy. Podlasie” - sezon 5, odcinek 41: Pomocni goście

0

Na Podlasiu odwiedziny często wiążą się m.in. ze wspólną pracą w gospodarstwie, połączoną z lokalną rozrywką. Tak powstają wianki na święto Zaśnięcia w cerkwi oraz do dożynkowych strojów. W Plutyczach z kolei konieczne naprawy i degustacja ziemniaczanej babki. Oglądaj 41. odcinek piątego sezonu serialu „Rolnicy. Podlasie” w niedzielę o godz. 20:00 w FOKUS TV.

Smaki Podlasia
W Plutyczach, Gienek, Andrzej i Jastrząb częstują się babką ziemniaczaną Pauliny. Rolnik wspomina smak dawniej przyrządzanej babki w piecu na żarze. - Ona inny zapach miała, czuć było, że to z pieca... - mówi Andrzej. Przychodzi Walek, by pomóc uruchomić kopaczkę do ziemniaków, zanim rozpoczną wykopki. Bogdan z Krzyśkiem sprawdzają, czy trawa na ich łąkach nadaje się już do koszenia. Zatrzymują się u Gienka. Okazuje się, że kopaczka wymaga naprawy w warsztacie Walka. Andrzej ciągnikiem wiezie maszynę do Strabli, a Bogdan zabiera pozostałych samochodem. W warsztacie kopaczka zostaje naprawiona. - W grupie siła jest - komentuje Bogdan.

Wspólne działania
Do Jurka i Wiesi przyjeżdżają Agnieszka i Jarek z dziećmi. Agnieszka i jej pociechy pomagają Wiesi przygotować wiązankę kwiatów i ziół, która będzie święcona w cerkwi na święto Zaśnięcia. - Jurek z Jarkiem oczekują na kupców dwóch źrebaków. Konie bardzo się podobają nowym właścicielom, chociaż ciężko było wytargować choć trochę z ceny. 

Ozdoby dożynkowe
Do Moniki przybywa kuzynka Ewa, która ma jej pomóc zrobić wianki do strojów dożynkowych. - Nasze wieńce składają się ze wszystkiego, co możemy znaleźć wokół nas - tłumaczy Monika dzieciom i stara się nauczyć ich nazw kwiatów i ziół z okolicznych pól i ogrodów. Na prośbę Tomka i Ewy Monika prezentuje suknię, jaką uszyła jej krawcowa na uroczystości jubileuszu Związku Podlaskiego. Mężczyzna droczy się z żoną, że suknia jest zbyt strojna. - My mamy obchody trzydziestolecia związku, a nie imprezę królowej brytyjskiej - żartuje mąż.

Rolnicy. Podlasie w niedzielę o godz. 20:00 w Telewizji FOKUS TV.