2023-09-29

„Rolnicy. Podlasie” - sezon 5, odcinek 40: Koniec lata

0

Prezenty w postaci młodego pawia i perliczki, a także cielaczka z okazji urodzin na Podlasiu nikogo nie dziwią. O zwierzynę trzeba jednak umieć należycie zadbać. Koniec żniw wieńczy tradycyjny obrzęd perepelicy w Plutyczach. Oglądaj 40. odcinek piątego sezonu serialu „Rolnicy. Podlasie” w niedzielę o godz. 20:00 w FOKUS TV.

Finał żniw
Gienek i Jastrząb na polu pszenicy sprawdzają, czy zboże jest wystarczająco suche do zbioru. Na miejsce przyjeżdżają Andrzej i jego dawny znajomy Marcin, który ma skosić pole kombajnem. Mężczyzna uczy Andrzeja prowadzić maszynę. Do skoszenia został tylko ostatni hektar. Po zakończeniu pracy Gienek przygotowuje perepelicę, czyli tradycyjny podlaski obrzęd na zakończenie żniwa, mający gwarantować obfite zbiory na kolejny sezon.

Chore zwierzę
Emilka i Karol wzywają weterynarza do siedmiodniowego cielaczka, prezentu urodzinowego Laurki. - Pogłaszcz go, może będzie mu lepiej - mówi mama do córki, martwiąc się o zwierzę, które ma zapalenie pępka. Takie z pozoru niegroźne schorzenie może skończyć się dla niego śmiercią. Następnie Emilka i Karol z córeczką naprawiają ogrodzenie na pastwisku.

Ozdobne ptactwo
Do Bogdana i Agnieszki przyjeżdża ich znajomy Janek. Przywozi im w podarunku młodego pawia i perliczkę. - Piękna jesteś i pięknego pawika ci przywiozłem - mówi przyjaciel rodziny do gospodyni. Małżeństwo robi dla nich wolierę. Gdy jest gotowa, ptaki zostają do niej wpuszczone. Bogdan planuje pojechać do Plutycz po partnera dla perliczki.

Rolnicy. Podlasie w niedzielę o godz. 20:00 w Telewizji FOKUS TV.