2023-07-21

„Rolnicy. Podlasie” - sezon 5, odcinek 30: Cenne siano

0

Letni okres to na roli czas zbiorów i zadbania o inwentarz. Jak sobie radzą gospodarze z Plutycz, Pokaniewa i Haciek? Czy załadowanie bel w stodole przypomina puzzle, a na polu przy grabieniu siana można miło spędzić czas na „randce” we dwoje? Oglądaj 30. odcinek serialu „Rolnicy. Podlasie” w niedzielę o godz. 20:00 w FOKUS TV.

Oglądaj Rolnicy. Podlasie online na polsatboxgo.pl

Układanie puzzli z siana
Podczas pierwszego sianobrania w Plutyczach Andrzej zwozi bele. Nie ma ich zbyt dużo w tym roku z powodu suszy. - Powinno być minimum pięćdziesiąt bel, a nazbierałem, nie wiem czy dwadzieścia pięć - martwi się gospodarz. Później z Gienkiem, Markiem i Jastrzębiem znoszą bele do stodoły i robią ciuki z zeszłorocznego siana. Właściciel gospodarstwa docenia pomoc sąsiadów, bez których nie dałby rady ułożyć bel. Następnie Andrzej i Gienek zdają w sklepie rolniczym naczynia po środkach do oprysków, dbając o ekologię.  

Szkolenie krów
W Pokaniewie Tomek i Monika przyzwyczajają jałówki do chodzenia na uwięzi w ramach przygotowań do wystawy. Nie jest to łatwe zadanie, a bardzo istotne. - Po to się prowadza krowy, aby na wystawie krowa nie prowadziła rolnika - tłumaczy Tomek. Po zakończeniu pracy gospodarze przyrządzają nowy ekologiczny środek do oprysku kukurydzy.

Randka przy pracy
W Haćkach Michał i Natalia grabią siano, a Olek roztrząsa je maszyną, co sprzyja wysychaniu pokosów. Dla pary to także sposób na spędzenie czasu we dwoje. Następnie panowie idą na pastwiska, by przegonić krowy z obszarów, na których nie ma już trawy.

Rolnicy. Podlasie w niedzielę o godz. 20:00 w Telewizji FOKUS TV.