2023-07-07

„Rolnicy. Podlasie” - sezon 5, odcinek 28: Moda na kozy

0

Emilka ofiarowuje Antosiowi kozy i zdradza tajemnice udanej hodowli. W Plutyczach transport siana tradycyjnym wozem widłowym. W Bronowie kwitnie handel wymienny. Siano za obornik? Zobacz, jak działa sąsiedzka wymiana. Oglądaj 28. odcinek serialu „Rolnicy. Podlasie” w niedzielę o godz. 20:00 w FOKUS TV.

Oglądaj Rolnicy. Podlasie online na polsatboxgo.pl

Na dobry początek
Emilka i Karol przenoszą wędzarnię, aby zrobić miejsce na powiększenie kwiatowej rabaty. Do Laszek przyjeżdża Beata ze swym wnukiem Antosiem. Emilka ofiarowuje chłopakowi dwie kozy ze stada, aby mógł rozpocząć hodowlę. - Wybieram takie z długimi uszami, bo takie teraz są modne - mówi gospodyni. Antoś uczy się je chwytać. Czy poradzi sobie z nowymi obowiązkami?

Wymiana dobrami
Agnieszka i Jarek zaprzęgają klacz do wozu. Jadą do sąsiada Marcina po zboże na paszę dla swojego stada. Ze względu na to, że mają niewielki areał zbóż, za ofiarowany pokarm dają mu koński obornik, którego w ich gospodarstwie jest nadmiar. Taka sąsiedzka wymiana. U Marcina stoi też ciągnik Jarka, który wymaga naprawy. Miała to być krótka robota, ale okazuje się, że ta maszyna ma ponad dwadzieścia lat i wymaga dłuższej pracy. Po powrocie do siebie Rogalscy od razu część zboża mielą na płatki, aby nakarmić nimi zwierzęta. Agnieszka wspomina swoją pierwszą klacz Wierną.

Tradycyjnym sposobem
W gospodarstwie Andrzeja w Plutyczach kończy się karma dla koni i krów. Zużywają już ostatnią belę. Paulina przynosi wiadomość, że u ich dziadków jest jeszcze w stodole siano luzem, które można zabrać. Wymaga to jednak innego sposobu transportu. - Te wozy drabiniaste to teraz przeżytek - mówi gospodarz, ale i tak używa tradycyjnego sposobu. Andrzej, Paulina, Gienek i Jastrząb udają się do gospodarstwa dziadków. Przy okazji transportu siana można dowiedzieć się, jak po podlasku nazywają się jego poszczególne części.

Rolnicy. Podlasie w niedzielę o godz. 20:00 w Telewizji FOKUS TV.