2023-06-30

„Rolnicy. Podlasie” - sezon 5, odcinek 27: Pomoc w tragedii

0

Jak funkcjonują gospodarze w obliczu mniejszych i większych kryzysów? Czy mogą na siebie liczyć? Zobacz jak wspierają się mieszkańcy Plutycz, Pokaniewa, Deniszek i Tykocina! Ponadto gwary, naleciałości i ciekawostki językowe prosto z pola na Podlasiu. Oglądaj 27. odcinek serialu „Rolnicy. Podlasie” w niedzielę o godz. 20:00 w FOKUS TV.

Oglądaj Rolnicy. Podlasie online na polsatboxgo.pl

Bogactwo języka
W Plutyczach Gienek i Jastrząb przychodzą na pomóc Paulinie, która kończy skopywanie ogródka. Chce posadzić dynie, ale nie ma nasion. Panowie udają się na piechotę do Deniszek. Przy okazji tej wyprawy można dowiedzieć się, jak jest po podlasku „na przełaj” i czym jest język „chachłacki” (miejscowy), którego Paulina uczy też swoją córkę Ninę, aby zachować miejscowe tradycje. W Deniszkach panowie odwiedzają Zinę, która obiecuje dać im pestki dyni w zamian za pomoc przy ładowaniu chrustu w worki i sporządzenie nowego stracha chroniącego kury przed jastrzębiami.

Sąsiedzkie wsparcie
Tomek oraz Monika w Pokaniewie wybierają cieliczki, które pojadą, aby odbudować zniszczone pożarem stado. Gospodarz wraz z innymi działaczami Związku Hodowców organizuje pomoc dla ludzi, którym spaliły się obory wraz z inwentarzem. Dzięki sąsiedzkiej pomocy do poszkodowanych trafia około 40 jałówek. Pogorzelcy są szczerze wzruszeni pomocą dobrych ludzi i wierzą, że uda im się stanąć na nogi.

Postęp prac
Tymczasem w Tykocinie Wiesia, Wojtek i Szymek idą obejrzeć inwestycje przy nowej hali udojowej. Niedługo kończą się prace przy innowacji, która zapewni w pełni zmechanizowany ciąg produkcji mleka. Potem mężczyźni jadą w pole kosić lucernę, która stanowi wydajne źródło paszowe ich stada. Patrycja przywozi wydrukowane zaproszenia na ślub z Szymonem. Młodzi planują zapraszać gości, bo rytm pracy na polu pozwala „wyrwać” tylko odrobinę czasu na przygotowania do ceremonii.

Rolnicy. Podlasie w niedzielę o godz. 20:00 w Telewizji FOKUS TV.