2023-04-28

„Sekretne życie ZOO” - odcinek 5: Sąsiedzkie spory i niesnaski

0

Współżycie zwierząt, które muszą dzielić przestrzeń nie zawsze dobrze się układa. Na pozór zgodni ze sobą sąsiedzi zapominają o wypracowanych relacjach, gdy tylko na wybiegu pojawia się jedzenie. W innym przypadku konieczne okazuje się rozdzielenie rodzeństwa krokodyli, które nie potrafi razem ze sobą żyć. Widzowie poznają też trzy niedźwiedzice, które bywają dla siebie agresywne. Czy można załagodzić te zwierzęce spory? Więcej w 5. odcinku serialu „Sekretne życie ZOO”.

Oglądaj Sekretne życie ZOO online na polsatboxgo.pl

Zwierzęce sąsiedztwo

O relacjach sąsiedzkich napisano wiele. Nieczęsto jednak jest możliwość przyjrzenia się, jak te stosunki układają się w świecie zwierząt. Choć wiele gatunków potrafi być bardzo towarzyskich, to gdy sąsiad zajdzie im za skórę, nie mają skrupułów. W tym odcinku „Sekretnego życia ZOO” opowieść o tym, jakie są zwierzęce sposoby na kłopotliwego sąsiada.

Spory na Sawannie

Wybieg Sawanna współdzieli kilka gatunków zwierząt: żyrafy, zebry, strusie i jedna antylopa. Z pozoru ich relacje układają się przykładnie, aż do momentu wyłożenia jedzenia do paśników... Wtedy szybko okazuje się, kto ma najwięcej do powiedzenia. I wcale nie są to dominujące wzrostem żyrafy! Niedługo jednak sąsiedzkie spory będą musiały zejść na dalszy plan, bo samica zebry Bera jest już w zaawansowanej ciąży, a młody osobnik potrafi załagodzić wszelkie konflikty.

Spięcia i niesnaski

Napięte relacje sąsiedzkie panują też na łączonym wybiegu małp z Ameryki Południowej. Tutaj od dawna dominującą pozycję zajmuje Fifi, samczyk uistiti białouchej. Ta mająca zaledwie 350 gram małpka pozostaje przywódcą wobec większych od siebie kompanów. Co stanie się jednak, kiedy do stada dołączy sześciokilogramowa samica wyjca czarnego z synem?

Przymusowa przeprowadzka

Zdarza się, że nie ma innej metody na sąsiedzkie spory niż przeprowadzka. Takie rozwiązanie trzeba zastosować u Pulpeta i Chudego. To mieszkające w jednym terrarium rodzeństwo krokodyli wąskopyskich, które na pewno nie darzy się braterską miłością. Widzowie mają okazję być świadkami cotygodniowego karmienia gryzoniami, które kończy się poważną awanturą! To dla pracowników ZOO ostateczny sygnał na to, że krokodyle nie mogą już przebywać razem. Jednak złapanie krokodyla to nie jest łatwe zadanie…

Agresywne spacery

W odcinku także trzy niedźwiedzice brunatne: matka z córką, czyli Mania i Kora oraz niespokrewniona z nimi samica Myszka. Te panie już od dawna pokazują, jak bardzo nie tolerują swojego towarzystwa. Ich wspólne spacery zawsze kończyły się agresją. Opiekunowie ZOO jednak dobrze znają swoich podopiecznych i nie pozwolą, żeby stała się im krzywda.

Sekretne życie ZOO w niedzielę o godz. 17:00 w Telewizji FOKUS TV.