2023-04-21

„Sekretne życie ZOO” - odcinek 4: W stadzie (nie)zawsze raźniej

0

Twórcy serialu przyglądają się życiu zwierząt w większych skupiskach i pomagają widzom poznać zwyczaje stadne wielu egzotycznych zwierząt. Wyjątkową cechą magotów jest opieka samców nad potomstwem. Wilki są natomiast znane z potrzeby dominacji, o czym przypomina samica Auris. W stadzie żółwi walka o dominację trwa. Jaki będzie miała efekt? Szczegóły w 4. odcinku serialu „Sekretne życie ZOO”.

Oglądaj Sekretne życie ZOO online na polsatboxgo.pl

Który jest ojcem którego?
Pora przyjrzeć się mieszkańcom ZOO żyjącym w stadach, gdzie przyjaźnie, konflikty, próby dominacji, ale i wzajemne wsparcie są codziennością. Wyjątkowo zgrane stado tworzą magoty, w którym pojawiło się aż ośmioro młodych. Zagadką jest jednak, który z trzech dorosłych samców jest ich ojcem. Teoretycznie wszyscy bowiem przyjmują antykoncepcję! Panowie jednak nie przejmują się formalnościami i każdy z nich z chęcią zajmuje się młodymi. Opieka samców nad potomstwem to wyjątkowa cecha magotów.
Dominacja w stadzie
Na pierwszy rzut oka zgoda i porządek panuje w stadzie wilków, jednak to tylko pozory. Samica Auris zdominowała wszystkich pozostałych osobników. Najbardziej gnębiona jest seniorka rodu Mika, która od kilku dni nie jest dopuszczania do jedzenia. W takiej sytuacji pomóc muszą opiekunowie. Decydują się wprowadzić specjalne karmienie treningowe.
Wojownicze żółwie
Tymczasem w innej części ZOO walka o dominację w stadzie dopiero trwa. Grupa żółwi pustynnych składa się z samych samców i testosteron czuć tam z odległości. Wybieg walecznych żółwi zaczyna już przypominać ring bokserski! O tym, jaką siłę mają te zwierzęta świadczy przydomek jednego z nich: Pudzian. Chyba tylko samica może pomóc tym zatwardziałym kawalerom.
Zgranie na miarę mrówek grzybiarek
Zgoda i porządek panuje za to w bardzo licznym, bo aż pięciotysięcznym stadzie mrówek grzybiarek. W odcinku widzowie mają okazję towarzyszyć tym niezwykle zgranym i pracowitym istotom w odkrywaniu nowych tuneli, które zbudują dla nich opiekunowie.

Sekretne życie ZOO w niedzielę o godz. 17:00 w Telewizji FOKUS TV.