2022-04-20

„Bigger Than Us”: Zobacz, jak młode pokolenie zmienia świat

0

Wyprodukowany przez nagrodzoną Oscarem aktorkę i aktywistkę Marion Cotillard film opowiada o młodych ludziach, którzy walczą o lepsze jutro. Prezentowany był podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmwego w Cannes w 2021 roku w sekcji „Kino dla klimatu” mającej na celu zwiększenie świadomość widzów na temat zmian klimatycznych i ich wpływu na środowisko. „Bigger Than Us” w kinach od 22 kwietnia.

Jakich zmian chcą młodzi?
Melati - główna bohaterka filmu - od lat walczy z zanieczyszczeniem plastikiem, z którym zmaga się jej rodzima Indonezja. Podobnie jak ona, całe młode pokolenie mobilizuje się, żeby naprawić świat. Nastolatkowie i młodzi ludzie na całym świecie walczą o prawa człowieka, klimat, wolność słowa, sprawiedliwość społeczną, dostęp do edukacji lub żywności. O godność. Sami przeciw wszystkim, czasem ryzykując własnym życiem i bezpieczeństwem, chronią, oskarżają i dbają o innych. To oni dokonują zmian.

Poświęcenie dla wyższych celów
Melati podróżuje po całym świecie, żeby ich spotkać. Chce zrozumieć, jak się nie poddawać i dalej robić swoje. Od faveli w Rio po odległe wioski Malawi, od tratw przybijających do wybrzeży wyspy Lesbos, po ceremonie organizowane przez rdzennych Amerykanów w górach Colorado – Rene, Mary, Xiu, Memory, Mohamad i Winnie pokazują nam świat, gdzie rządzą odwaga i radość, gdzie ludzie poświęcają się wyższym celom.

Dzieci wskazują drogę
- Od ponad dwudziestu lat angażuję się w sprawy środowiska naturalnego i sprawy społeczne. Chcę przyczyniać się do zwiększania świadomości i budowania bardziej zrównoważonego świata. Kiedy zostałam mamą, od razu zrozumiałam, jak wiele mogę nauczyć się od swoich dzieci. Nowe pokolenie wybiera życie i godność. Oni pokazują nam drogę. Dlatego zdecydowałam się wyprodukować ten film, aby Flore mogła zaprezentować światu Melati i wszystkich pozostałych młodych aktywistów, którzy chcą coś zmienić - mówi Marion Cotillard.

Trudna walka o lepsze jutro
„Bigger Than Us” to nie tylko film pokazujący rozwiązania, lecz również opowiadający o sprzeciwie i godności. Jakich wyrzeczeń wymaga odwaga, aby skonfrontować się z naszą niemocą i strachem. Co to znaczy się im przeciwstawić. To film o radości i miłości życia.

„Bigger Than Us” w kinach od 22 kwietnia. Patronem filmu jest Fokus TV.

Komentarze