2019-08-05

„Wielka historia”: Co nas ukształtowało?

0

Historia ludzkości często napędzana jest wydarzeniami z głębokiej przeszłości. W programie „Wielka historia” skupimy się na powiązaniach między losami ludzkości a różnymi dziedzinami nauki.

Każda filiżanka kawy kryje za sobą pewną niezwykłą historię. Jej początki sięgają kosmicznego zderzenia, w wyniku którego powstał Księżyc i zrodziło się życie. Kluczem do tej opowieści jest kofeina - najpopularniejszy narkotyk w dziejach ludzkości. Jak ta roślinna trucizna stała się pobudzającym napojem, który chętnie pije niemal cały świat?

Emisja 11 sierpnia o godz. 10:20 w Telewizji Fokus TV.

Aby można było latać, potrzebujemy znacznie więcej niż tylko pary skrzydeł. Ważną rolę odgrywa odpowiednia atmosfera, materiały, które powstawały przez miliardy lat oraz kosmiczne siły, dzięki którym uniesiemy się w powietrze, nie wpadając przy tym w przestrzeń kosmiczną. Dlaczego na Ziemi panują idealne warunki do latania?

Emisja 11 sierpnia o godz. 10:50 w Telewizji Fokus TV.

W odcinku skupimy się na tajnikach nauki, dzięki którym możliwe było powstanie smartfonów. Jaki jest związek telefonu komórkowego z Wielkim Wybuchem i katastrofą Titanica? Jakim siłom zawdzięczamy narzędzia, które zrewolucjonizowały życie na Ziemi?

Emisja 18 sierpnia o godz. 10:20 w Telewizji Fokus TV.

Ziemia powstała na skutek oddziaływania kosmicznych sił. Planetoidy, które uderzały w naszą planetę, przyniosły ze sobą wodę i metale. W efekcie tych kosmicznych działań powstał Księżyc, a może również życie. Czy te same siły mogą być również destrukcyjne i zniszczyć nasz świat?

Emisja 18 sierpnia o godz. 10:50 w Telewizji Fokus TV.

Komentarze
© Fokus TV 2019