2023-01-22

„Imperator Putin”: Portret dyktatora i zbrodni jego reżimu

0

W cyklu „Fokus na dokument” przerażający obraz dyktatora i zbrodni jego reżimu. Twórcom filmu udało się porozmawiać z krewnymi ofiar wojny w Ukrainie, prowadzonej na rozkaz rosyjskiego przywódcy. Z pomocą zgromadzonych raportów, wywiadów i dowodów stworzyli portret Władimira Putina. „Imperator Putin” w niedzielę 29 stycznia o godz. 22:00 w Fokus TV.

Bezwzględna strategia dyktatora
24 lutego 2022 roku rosyjskie wojska na rozkaz Władimira Putina dokonały zbrojnej napaści na Ukrainę pod pretekstem denazyfikacji kraju. Prezydent Federacji Rosyjskiej groził użyciem broni jądrowej w przypadku interwencji ze strony państw zachodnich. Jak podkreślają twórcy filmu, inwazja na Ukrainę wydaje się kulminacją strategii, jaką rosyjski przywódca stosuje od czasu objęcia władzy w 2000 roku. Putin nieustannie destabilizuje sąsiednie kraje, zaczynając od wojny w Czeczenii w 1999 roku, przez interwencję wojskową w Gruzji w 2008 roku, a kończąc na aneksji Krymu w 2014 roku. Celem dyktatora jest ponowne zintegrowanie terytoriów tych krajów z Rosją. Autorzy dokumentu „Imperator Putin” zwracają także uwagę, że prezydent Czeczeni, Ramzan Kadyrow, wysłał na front 10 tysięcy swoich żołnierzy, którzy wspierali armię rosyjską w czasie agresji zbrojnej na wschodniego sąsiada Polski. Ponadto Władimir Putin chronił syryjskiego dyktatora Baszara al-Assada, a także interweniował w Libii, Republice Środkowoafrykańskiej i Wenezueli za pośrednictwem niesławnej Grupy Wagnera. Co więcej, rosyjski przywódca zastrasza, morduje i więzi większość swoich wrogów, którymi są dziennikarze, obrońcy praw człowieka, a nawet oligarchowie.

Przerażające relacje rodzin ofiar
Twórcom obrazu udało się porozmawiać z krewnymi zamordowanych przeciwników Władimira Putina. Z pomocą zgromadzonych raportów, wywiadów i dowodów stworzyli portret bezwzględnego rosyjskiego dyktatora, którego boi się cały świat.

Dokument „Imperator Putin” w niedzielę 29 stycznia o godz. 22:00 w Fokus TV.