2021-06-17

„Rolnicy. Podlasie” - sezon 3, odcinek 15: „Robienie” kopyt

0

Maciek potrzebuje pomocy Jurka, aby okiełznać zwierzęta ze swojego gospodarstwa. Tymczasem inni bohaterowie pracują na polu. Co robią dokładnie? Odpowiedź w 15. odcinku trzeciego sezonu serialu „Rolnicy. Podlasie” w Fokus TV?

Oglądaj Rolnicy. Podlasie online na IPLA.TV.

W Plutyczach Gienek, Jastrząb i sąsiadka pani Nina przebierają ziemniaki do sadzenia. Andrzej przyjeżdża ciągnikiem. W trakcie czynności opowiadaja, jak to kiedyś wykonywało się te czynności.

Agnieszka i Jarek przygotowują zboże do siewu. Mechaniczna wialnia pozwala uniknąć pracy ręcznej. Kobieta opowiada, że się zbuntowała, bo wszystko w gospodarstwie w Bronowie jest na Jarka więc on „podarował” jej wialnię. Po oczyszczeniu zboża z plew przygotowują siewnik, aby właściwą ilość zboża wysiewać na hektar. Mimo złej pogody jadą z dziećmi na pole. Jarek uczy syna tradycyjnego rozpoczynania siewu. Rozwiewa święcone zboże, święci wodą święconą ziarno w siewniku i następnie sieje ręcznie pierwszą partię zboża wygłaszając modlitwę, aby rosło na pożytek ludzi i zwierząt, aby był deszcz, kiedy trzeba i dobra pogoda na żniwo.

Maciek poprosił Jurka z Ciełuszek o pomoc w „zrobieniu” kopyt jego koni i osła w Kundziczach. Są z tym trudności, bowiem zwierzęta Maćka trzymane na wolnych wybiegach nie są przyzwyczajone to tego. Dzięki fachowości Jurka udaje się zrobić wszystko. Potem panowie rozmawiają piekąc kiełbaski przy ognisku. Maciek opowiada o pierwszym koniu swego ojca, wilkach i o tym, że porwały Wirusa, barana, który chodził razem z jego stadem.

Rolnicy. Podlasie w niedzielę o godz. 20:00 w Telewizji FOKUS TV.

Komentarze