2019-06-07

„Dziwne oblicza wojny”: Mroczne zagadki historii

0

Pośród bitewnego chaosu, ludzie byli świadkami dziwnych scen, a w umysłach przywódców powstawały niedorzeczne strategie.

W każdym odcinku serii „Dziwne oblicza wojny” dokumentaliści szczegółowo badają tajemnicze relacje - od morskich potworów, zauważonych przez kapitanów okrętów podwodnych, po absurdalne uzbrojenie, stosowane podczas pierwszej i drugiej wojny światowej. Niektóre zastanawiające opowieści wciąż pozostają niewyjaśnione. Korzystając z odtajnionych dokumentów, eksperci próbują rzucić nieco światła na zagadki tych mrocznych okresów naszej historii.

Odcinek 2

W odcinku dowiemy się, jak wyglądał projekt użycia gołębi do sterowania bombami. Autorem tej koncepcji był jeden z twórców behawioryzmu B.F. Skinner. Czy projekt faktycznie był użyteczny? Autorzy serii prezentują również, jak niemiecki wywiad wykorzystywał seks do pozyskiwania informacji. Co stało się z piątym batalionem pułku Norfolk, który 15 sierpnia 1914 roku zaginął bez śladu podczas walk z Turkami o Gallipoli. Jak Heinrich Himmler ustalał miejsce pobytu uwięzionego Mussoliniego przy pomocy grupy jasnowidzów?

Emisja 24 czerwca o godz. 22:50 w Telewizji Fokus TV.

Odcinek 3

Przyjrzymy się rozpowszechnianym podczas I wojny światowej propagandowym kłamstwom oraz wykorzystywaniem języka Nawahów w trakcie II wojny światowej. W odcinku również kulisy śledztwa w sprawie krzyżówek publikowanych w "Daily Telegraph". Podejrzewano, że ich autor przekazuje informacje niemieckim szpiegom, ujawniając kryptonimy związane z planowaną inwazją aliantów. 

Emisja 25 czerwca o godz. 22:50 w Telewizji Fokus TV

Odcinek 4

Tym razem poznamy kulisy amerykańskiej operacji na Filipinach. Po II wojnie światowej tajne jednostki armii USA pomagały tam zdusić komunistyczną rebelię. Akcją dowodził Edward Lansdale, który polecił zabijać partyzantów w taki sposób, aby wyglądali na ofiary wampirów. Wywołało to ogromną poruszenie wśród bojowników. W programie "Dziwne oblicza wojny" wrócimy również do serii ataków gazem trującym w Mattoon w 1944 roku. 
Emisja 26 czerwca o godz. 22:50 w Fokus TV.

Odcinek 5

Poznamy symbolikę pierścieni honorowych SS, wręczanych oficerom tej zbrodniczej formacji osobiście przez Heinricha Himmlera. Przypomnimy o przeprowadzonym przez japońską Jednostkę 731 ataku na chińskie Ningbo. W 1940 roku zrzucono na nie bomby z zarazkami dżumy. Japończycy chcieli zastosować tę samą broń przeciwko Amerykanom.

Emisja 27 czerwca o godz. 22:50 w Fokus TV.

„Dziwne oblicza wojny” od wtorku do czwartku o godz. 22:50 w Telewizji Fokus TV.

Komentarze
© Fokus TV 2019