Mroźna planeta

Mroźna planeta

„Mroźna planeta” to sześcioodcinkowy serial dokumentalny, zabierający widzów w podróż na polarne krańce Ziemi – Arktykę i Antarktydę. Przewodnikiem po bezdrożach świata lodu, z jego niezwykłą fauną i florą, będzie sir David Attenborough, ceniony popularyzator wiedzy przyrodniczej. Seria „Mroźna planeta” zdobyła trzy statuetki BAFTA i cztery Primetime Emmy, w tym jedną w kategorii „najlepszy serial dokumentalny”. W poszczególnych odcinkach serii David Attenborough podgląda na Arktyce m.in. gody niedźwiedzi polarnych czy ogromne humbaki, a na Antarktydzie – życie pingwina białookiego, znanego również jako pingwin Adeli. Zabiera widzów m.in. do lasów tajgi, której powierzchnia stanowi jedną trzecią drzew na całym świecie. Tu przygląda się m.in. stadu wilków polującemu na żubry. Każda pora roku niesie ogromne wyzwania dla zwierząt, jednak to jesień i zima są prawdziwym testem na przetrwanie. Jesień oznacza początek migracji i dramatycznych walk o przeżycie. Wody powierzchniowe Oceanu Arktycznego zaczynają zamarzać i coraz trudniej o pożywienie. Zimą temperatury w regionach polarnych spadają poniżej 70 stopni, wiatr potrafi wiać z prędkością do 200 kilometrów na godzinę. Realizatorzy „Mroźnej planety” odwiedzają także ludzi żyjących w tych nieprzyjaznych regionach. Można ich spotkać głównie na Syberii - w miastach jak Norylsk (które jest najzimniejszym miastem na ziemi) czy na dzikich terenach tundry, gdzie wciąż żyją tradycyjne plemiona. Podróż, jaką w serii „Mroźna planeta” odbywa David Attenborough, to z jednej strony odkrywanie cudów Arktyki i Antarktydy, z drugiej - postawienie pytania, jakie znaczenie dla regionów polarnych mają postępujące zmiany klimatyczne. Seria obfituje w piękne zdjęcia, nagrodzone BAFTĄ i Primetime Emmy (obie statuetki za odcinek „Krańce świata”).

Mroźna planeta - artykuły

Mroźna planeta, odc. 2. - Wiosna. Jak wygląda na Antarktydzie? WIDEO

Mroźna planeta, odc. 2. - Wiosna. Jak wygląda na Antarktydzie? WIDEO

Wiosna w regionach polarnych pojawia się, gdy Słońce po pięciu miesiącach nieobecności wraca na niebo. Oznacza to ciepło i magiczny powrót życia tego świata lodu. Następuje największa i najszybsza sezonowa transformacja na naszej planecie.

Mroźna planeta, odc. 3 - Lato. Jak ciepła pora roku wygląda na Antarktydzie? WIDEO

Mroźna planeta, odc. 3 - Lato. Jak ciepła pora roku wygląda na Antarktydzie? WIDEO

W regionach polarnych jest środek lata, a więc Słońce nigdy nie zachodzi. W zimnych regionach pojawiają się liczne rzesze „letników”, zwierząt, które przybywają, by w ten magiczny bardzo długi dzień wykarmić i wychować swoje młode. Dopóki trwa ta chwila jasności, muszą też przygotować młode do przetrwania ciężkiej zimy.

Mroźna planeta, odc. 1 - Krańce świata. Czego nie wiesz o Biegunie Południowym?

Mroźna planeta, odc. 1 - Krańce świata. Czego nie wiesz o Biegunie Południowym?

Ekipa serialu przyrodniczego Mroźna planeta zabiera widzów w niezwykłą podróż przez polarne obszary naszej planety, na północ i na południe. Odwiedzimy Arktykę i Antarktydę - największe i najmniej znane bezdroża na Ziemi - magiczne światy zamieszkałe przez lód i zwierzęta polarne - najbardziej dziwaczne i wytrwałe stworzenia na Ziemi.

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!