Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Kategoria wiekowa Kraj produkcji: Polska Czas trwania 00:01:11

Jak powstają filmowe efekty specjalne? PRZED i PO

Efekty specjalne w filmach to efekt wytężonej pracy utalentowanych grafików i montażystów. W puste miejsca scenografii wypełnione płachtami tkaniny w jednolitym kolorze (kiedyś niebieskim, stąd tradycyjna nazwa tej techniki – blue box, a obecnie niebieskimi) artyści ci wkomponowują odpowiednie fragmenty graficzne lub filmowe. Dzięki temu w bezpieczny sposób aktorzy mogą stawać na krawędzi przepaści, umykać przed pędzącym pociągiem czy przemykać między samochodami na autostradzie. Pokrewna technika służy nakładaniu na aktorów wirtualnych kostiumów zwierząt, superbohaterów czy fantastycznych potworów - na ciele aktora umieszcza się zielone punkty, mające odpowiadać określonym punktom kostiumu, który dzięki temu może pracować razem z postacią.

Co ciekawe - artykuły

Drukarki 3D. Jak się drukuje przedmioty trójwymiarowe? I kiedy powstaną drukarki 4D? WIDEO

Drukarki 3D. Jak się drukuje przedmioty trójwymiarowe? I kiedy powstaną drukarki 4D? WIDEO

Drukowanie 3D stosowane jest przez coraz więcej firm. Dostępne bywa też dla prywatnych użytkowników w komercyjnych punktach poligraficznych. Na czym polega? I kiedy powstaną drukarki 4D?

Marihuana medyczna. W jakich przypadkach można jej użyć? WIDEO

Marihuana medyczna. W jakich przypadkach można jej użyć? WIDEO

Medyczna marihuana zostały włączone do terapii polskich pacjentów. Nie każdy może jednak używać tego środka. Zasady dostępu reguluje Ministerstwo Zdrowia. Co znalazło się w komunikacie ministerstwa?

Co ciekawe

Program „Co ciekawe” prezentuje najważniejsze informacje na tematy naukowe i techniczne, którymi żyje opinia publiczna. Od marihuany medycznej po drony, od ciekawostek na temat Facebooka i Youtube po tajemnice iPhonów, od olimpiady w Berlinie po geofiltry Snapchata – co ciekawe, we wszystkich odcinkach znajdziecie naprawdę zaskakujące wiadomości!

Wszystkie programy FOKUS TV

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!