Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Kategoria wiekowa Kraj produkcji: Kanada Czas trwania 00:21:07

Fabryka jedzenia 3, odcinek 6

Druga część wydania specjalnego z okazji Halloween. Twórcy programu zdradzają, jak powstają ulubione słodycze, po które tego dnia sięgają dzieci i dorośli. Zobaczymy, jakiej obróbce poddawane są ziarna kakaowca, które ostatecznie trafiają do łasuchów jako czekolada wiedźmy. Przyjrzymy się także produkcji cukierków owocowych w kształcie czaszek. Czeka nas też wizyta w fabryce wytwarzającej pianki na patyku, które są ręcznie dekorowane, aby nadać im upiorną osobowość. W Halloween nie może również zabraknąć ciasteczek w kształcie nietoperza.

Sezon 6

Sezon 3

Fabryka jedzenia - artykuły

Fabryka jedzenia

Fabryka jedzenia

Za każdą paczką chipsów, puszką piwa, tabliczką czekolady i kromką chleba stoi linia produkcyjna, dzięki której każdy z tych produktów trafia do mas. Od świeżych składników do gotowych produktów, program ujawnia kulisy powstawania naszych ulubionych potraw.

Krótka historia jedzenia. Dlaczego jemy właśnie to, co jemy?

Krótka historia jedzenia. Dlaczego jemy właśnie to, co jemy?

Zrealizowana z rozmachem opowieść o rozwoju sztuki kulinarnej – od momentu, gdy nasi przodkowie po raz pierwszy upiekli mięso w ognisku, po czasy współczesne, kiedy nawet struktura czipsów ziemniaczanych udoskonalana jest w specjalnych laboratoriach.

Fabryka jedzenia

Każdy odcinek serii „Fabryka jedzenia” to wizyta w jednym z kanadyjskich zakładów. Kamery śledzą poszczególne etapy produkcji artykułów, które konsumenci zwykle bez zastanowienia biorą ze sklepowych półek.

Wszystkie seriale FOKUS TV

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!