Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Kategoria wiekowa Kraj produkcji: Kanada Czas trwania 00:21:07

Fabryka jedzenia 3, odcinek 4

Dowiemy się, jak powstają popularne cukierki w kształcie miniaturowych owoców. Odwiedzimy fabrykę, w której rocznie powstaje 200 milionów sztuk tych kolorowych słodyczy. Poznamy również tajniki masowej produkcji czipsów ziemniaczanych. Przekonamy się, jak wygląda fabryka, w której każdego dnia wyrabia się miliony cukierków czekoladowych. Ponadto w programie prześledzimy proces wytwarzania rosołu w puszkach.

Sezon 6

Sezon 3

Fabryka jedzenia - artykuły

Fabryka jedzenia

Fabryka jedzenia

Za każdą paczką chipsów, puszką piwa, tabliczką czekolady i kromką chleba stoi linia produkcyjna, dzięki której każdy z tych produktów trafia do mas. Od świeżych składników do gotowych produktów, program ujawnia kulisy powstawania naszych ulubionych potraw.

Krótka historia jedzenia. Dlaczego jemy właśnie to, co jemy?

Krótka historia jedzenia. Dlaczego jemy właśnie to, co jemy?

Zrealizowana z rozmachem opowieść o rozwoju sztuki kulinarnej – od momentu, gdy nasi przodkowie po raz pierwszy upiekli mięso w ognisku, po czasy współczesne, kiedy nawet struktura czipsów ziemniaczanych udoskonalana jest w specjalnych laboratoriach.

Fabryka jedzenia

Każdy odcinek serii „Fabryka jedzenia” to wizyta w jednym z kanadyjskich zakładów. Kamery śledzą poszczególne etapy produkcji artykułów, które konsumenci zwykle bez zastanowienia biorą ze sklepowych półek.

Wszystkie seriale FOKUS TV

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!