Życie z połową mózgu - czy jest możliwe?

Czy wiecie, że są choroby, na które pomaga tylko zabieg hemisferektomii? To operacja, która polega na usunięciu połowy mózgu. Czy można żyć z połową mózgu? Jaka jest jakość takiego życia? Kiedy przeprowadza się hemisferektomię?
Operacja usunięcia połowy mózgu - nazywana hemisferektomią - jest ostatnią deską ratunku dla chorych cierpiących na ciężkie postaci padaczki.

Wykonuje się je przede wszystkim u dzieci, usuwając fragmenty mózgu. Najnowocześniejsze techniki monitoringu mózgu umożliwiają lekarzom określenie z maksymalną dokładnością i usunięcie tych części mózgu, które odpowiedzialne są za ataki epilepsji.

"Zawsze myślałem, że te dzieci, gdy się obudzą, nie będą mówić, będą mieć sparaliżowaną jedną stronę ciała i będą zależne od swoich rodziców do końca życia" - przyznaje dr George Diallo z Johns Hopkins Hospital w Baltimore, "Nie jest to prawdą. Gdyby siedziały tutaj, nikt nie będzie w stanie zgadnąć, że mają usuniętą połowę mózgu."

 

Redakcja 06/10/2015

Zobacz też

Łowcy ciężarówek 2. Co w nowym sezonie? WIDEO, ZDJĘCIA, OPISY ODCINKÓW Łowcy ciężarówek 2. Co w nowym sezonie? WIDEO, ZDJĘCIA, OPISY ODCINKÓW Po amerykańskich drogach codziennie jeżdżą miliony ciężarówek. Przewożą cenne towary z miejsca na miejsce. Co zrobić, gdy pojazd zostanie skradziony? Z pomocą przyjdą poszukiwacze zaginionych samochodów ciężarowych, przyczep i ładunków. Śmiałkowie przemierzą tysiące kilometrów, aby odnaleźć zguby. Gdy im się uda, czeka ich nagroda. Łowcy ciężarówek. Co w 1. sezonie? WIDEO, ZDJĘCIA, OPISY ODCINKÓW Łowcy ciężarówek. Co w 1. sezonie? WIDEO, ZDJĘCIA, OPISY ODCINKÓW Historie ludzi, którzy przemierzają Stany w poszukiwaniu zaginionych ładunków. Na amerykańskich drogach wciąż giną setki ciężarówek przewożących cenny towar. Pojazdy najczęściej są kradzione, a następnie porzucane przez przestępców. Po odnalezieniu należy je odholować, by uchronić firmy przed dużymi stratami finansowymi. Każdy odzyskany samochód wiąże się z gratyfikacją pieniężną. Z kolei premią nagradzany jest ładunek w nienaruszonym stanie. Bohaterowie programu zacięcie rywalizują o jak największy zysk. Zabić Hitlera! – chichot diabła. Historia zamachów na Hitlera. WIDEO, ZDJĘCIA Zabić Hitlera! – chichot diabła. Historia zamachów na Hitlera. WIDEO, ZDJĘCIA 30 kwietnia 1945 roku Hitler popełnił samobójstwo w swoim bunkrze pod Berlinem. Nim do tego doszło, zdołał przeżyć 30 zamachów. Gdyby któryś ze spisków zakończył się sukcesem, losy świata mogłyby potoczyć się zupełnie inaczej, a wiele istnień ludzkich udałoby się uratować. Coca-cola. Teraz selfie zrobisz... butelką Coca-cola. Teraz selfie zrobisz... butelką Coca-Cola stworzyła specjalną nakładkę na butelkę, która robi zdjęcie za każdym razem, gdy pociągany jest z niej łyk. Czy to tylko kolejny chwyt marketingowy wielkiego koncernu czy technologiczny krok do przodu?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!