Film „Życie bez rąk” – niezwykła historia Marty'ego Ravelette'a

Choć Marty Ravellette, bohater filmu dokumentalnego „Życie bez rąk” ma poważną niepełnosprawność, prowadzi firmę zajmująca się projektowaniem i zakładaniem ogrodów. Każdego dnia wyrusza swoim vanem do sadzenia drzew i krzewów, koszenia trawy, a nawet pracy z piłą  łańcuchową! Jak to możliwe? W jaki sposób Marty radzi sobie z niepełnosprawnością?

Życie bez rąk

Życie bez rąk
Kraj produkcji: USA Kategoria wiekowa Czas trwania 00:50:11

Film „Życie bez rąkukazuje postać Marty'ego Ravallette'a, który używając wyłącznie nóg, wykonuje wszystkie codzienne czynności, jakie większość z nas robi rękami. Choć Marty nie ma rąk, prowadzi firmę zajmująca się projektowaniem i zakładaniem ogrodów. Każdego dnia wyrusza swoim vanem do sadzenia drzew i krzewów, koszenia trawy, a nawet pracy z piłą łańcuchową! Bez względu na to, czy jest upalne lato Północnej Karoliny, czy zimowy chłód, wyrusza boso. I wszystko, co robi, robi świetnie!

W dokumencie „Życie bez rąk” śledzimy historię życia Marty'ego od jego narodzin w biednej rodzinie rolniczej w Indianie, przez dzieciństwo spędzone w  Domu Dobrego Pasterza  – sierocińcu dla niepełnosprawnych dzieci  – aż po dorosłość. Poznajemy kilku jego dawnych kolegów, którzy opowiedzą nam o pełnym wybryków dzieciństwie Marty'ego. Spotykamy też innych ludzi żyjących bez rąk. Oglądamy ich na rzadkich archiwalnych materiałach filmowych, które zainspirowały Marty'ego na przykład do nauczenia się prowadzenia samochodu. Z wywiadów ze starymi przyjaciółmi poznajemy szczegóły pracy Marty'ego jako kierowcy ciężarówki, a także ogrodnika, trenera softballu i pracownika budowlanego.

Przez całą godzinę w filmie dokumentalnym „Życie bez rąk” będziemy obserwować Marty'ego, któremu udaje się pracować i żyć bez użycia rąk. Przekonamy się, jak bardzo inspirujące jest to doświadczenie! Zobaczymy, jak Marty się ubiera, jak je, jak prowadzi samochód, jak łowi ryby, pije kawę i pali papierosy – wszystko wyłącznie nogami! Spotkamy się również z pierwszą żoną Marty'ego i dowiemy się, jak rodzice bez rąk wychowali dwoje dzieci.

Marty Ravallette zmarł w 2007 roku. Uwieczniona w filmie „Życie bez rąk” siła jego ducha do dziś jednak inspiruje – także osoby pełnosprawne.

Oglądaj film „Życie bez rąk” na VOD. Za darmo!

Redakcja 27/05/2016

Zobacz też

Na czym polega akcja TIRY NA TORY? Na czym polega akcja TIRY NA TORY? Jedni walczą z GMO, inni z maltretowaniem zwierząt czy batonikami w szkołach. Są też tacy, którzy próbują wyrzucić ogromne ciężarówki z polskich dróg. Działają w ramach akcji Tiry na tory. Co to takiego? Czy można przeżyć zimę w samochodzie? Jak spędzić dwa miesiące pod śniegiem i wyjść bez szwanku? Czy można przeżyć zimę w samochodzie? Jak spędzić dwa miesiące pod śniegiem i wyjść bez szwanku? Przypadkowy przechodzień znalazł przysypany śniegiem samochód, a w nim owiniętego w śpiwór człowieka, który jak się potem okazało leżał tam drugi miesiąc, znosząc 30-stopniowe mrozy i żywiąc się tylko śniegiem. Specjaliści twierdzą, że udało mu się przeżyć, bo w samochodzie zadziałał efekt igloo, a organizm mężczyzny zapadł w hibernację.   Kim jest MONIKA GŁODEK, była partnerka Roberta Janowskiego? Kim jest MONIKA GŁODEK, była partnerka Roberta Janowskiego? Monika Głodek to była już narzeczona Roberta Janowskiego, prowadzącego teleturniej "Jaka to melodia". Po aferze z kradzieżą ubrań w sklepie na Florydzie, w którą zamieszana jest Głodek, prezenter wydał oficjalne oświadczenie: "Z uwagi na dobro swoich dwóch małoletnich córek postanowiłem zakończyć związek z panią Moniką Głodek". Dowiedz się, kim jest była dziewczyna Janowskiego i co spowodowało rozpad ich związku. Jak walczyć z parującymi szybami w samochodzie? Jak walczyć z parującymi szybami w samochodzie? Parujące szyby to jeden z najpoważniejszych problemów w codziennej eksploatacji auta, można jednak z nim walczyć dość prostymi metodami. Gumowe dywaniki, stale włączony nawiew czy codzienne używanie klimatyzacji to najprostsze z nich.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!