Film „Życie bez rąk” – niezwykła historia Marty'ego Ravelette'a

Choć Marty Ravellette, bohater filmu dokumentalnego „Życie bez rąk” ma poważną niepełnosprawność, prowadzi firmę zajmująca się projektowaniem i zakładaniem ogrodów. Każdego dnia wyrusza swoim vanem do sadzenia drzew i krzewów, koszenia trawy, a nawet pracy z piłą  łańcuchową! Jak to możliwe? W jaki sposób Marty radzi sobie z niepełnosprawnością?

Życie bez rąk

Życie bez rąk
Kraj produkcji: USA Kategoria wiekowa Czas trwania 00:50:11

Film „Życie bez rąkukazuje postać Marty'ego Ravallette'a, który używając wyłącznie nóg, wykonuje wszystkie codzienne czynności, jakie większość z nas robi rękami. Choć Marty nie ma rąk, prowadzi firmę zajmująca się projektowaniem i zakładaniem ogrodów. Każdego dnia wyrusza swoim vanem do sadzenia drzew i krzewów, koszenia trawy, a nawet pracy z piłą łańcuchową! Bez względu na to, czy jest upalne lato Północnej Karoliny, czy zimowy chłód, wyrusza boso. I wszystko, co robi, robi świetnie!

W dokumencie „Życie bez rąk” śledzimy historię życia Marty'ego od jego narodzin w biednej rodzinie rolniczej w Indianie, przez dzieciństwo spędzone w  Domu Dobrego Pasterza  – sierocińcu dla niepełnosprawnych dzieci  – aż po dorosłość. Poznajemy kilku jego dawnych kolegów, którzy opowiedzą nam o pełnym wybryków dzieciństwie Marty'ego. Spotykamy też innych ludzi żyjących bez rąk. Oglądamy ich na rzadkich archiwalnych materiałach filmowych, które zainspirowały Marty'ego na przykład do nauczenia się prowadzenia samochodu. Z wywiadów ze starymi przyjaciółmi poznajemy szczegóły pracy Marty'ego jako kierowcy ciężarówki, a także ogrodnika, trenera softballu i pracownika budowlanego.

Przez całą godzinę w filmie dokumentalnym „Życie bez rąk” będziemy obserwować Marty'ego, któremu udaje się pracować i żyć bez użycia rąk. Przekonamy się, jak bardzo inspirujące jest to doświadczenie! Zobaczymy, jak Marty się ubiera, jak je, jak prowadzi samochód, jak łowi ryby, pije kawę i pali papierosy – wszystko wyłącznie nogami! Spotkamy się również z pierwszą żoną Marty'ego i dowiemy się, jak rodzice bez rąk wychowali dwoje dzieci.

Marty Ravallette zmarł w 2007 roku. Uwieczniona w filmie „Życie bez rąk” siła jego ducha do dziś jednak inspiruje – także osoby pełnosprawne.

Oglądaj film „Życie bez rąk” na VOD. Za darmo!

Redakcja 27/05/2016

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!