Film „Życie bez rąk” – niezwykła historia Marty'ego Ravelette'a

Choć Marty Ravellette, bohater filmu dokumentalnego „Życie bez rąk” ma poważną niepełnosprawność, prowadzi firmę zajmująca się projektowaniem i zakładaniem ogrodów. Każdego dnia wyrusza swoim vanem do sadzenia drzew i krzewów, koszenia trawy, a nawet pracy z piłą  łańcuchową! Jak to możliwe? W jaki sposób Marty radzi sobie z niepełnosprawnością?

Film „Życie bez rąkukazuje postać Marty'ego Ravallette'a, który używając wyłącznie nóg, wykonuje wszystkie codzienne czynności, jakie większość z nas robi rękami. Choć Marty nie ma rąk, prowadzi firmę zajmująca się projektowaniem i zakładaniem ogrodów. Każdego dnia wyrusza swoim vanem do sadzenia drzew i krzewów, koszenia trawy, a nawet pracy z piłą łańcuchową! Bez względu na to, czy jest upalne lato Północnej Karoliny, czy zimowy chłód, wyrusza boso. I wszystko, co robi, robi świetnie!

W dokumencie „Życie bez rąk” śledzimy historię życia Marty'ego od jego narodzin w biednej rodzinie rolniczej w Indianie, przez dzieciństwo spędzone w  Domu Dobrego Pasterza  – sierocińcu dla niepełnosprawnych dzieci  – aż po dorosłość. Poznajemy kilku jego dawnych kolegów, którzy opowiedzą nam o pełnym wybryków dzieciństwie Marty'ego. Spotykamy też innych ludzi żyjących bez rąk. Oglądamy ich na rzadkich archiwalnych materiałach filmowych, które zainspirowały Marty'ego na przykład do nauczenia się prowadzenia samochodu. Z wywiadów ze starymi przyjaciółmi poznajemy szczegóły pracy Marty'ego jako kierowcy ciężarówki, a także ogrodnika, trenera softballu i pracownika budowlanego.

Przez całą godzinę w filmie dokumentalnym „Życie bez rąk” będziemy obserwować Marty'ego, któremu udaje się pracować i żyć bez użycia rąk. Przekonamy się, jak bardzo inspirujące jest to doświadczenie! Zobaczymy, jak Marty się ubiera, jak je, jak prowadzi samochód, jak łowi ryby, pije kawę i pali papierosy – wszystko wyłącznie nogami! Spotkamy się również z pierwszą żoną Marty'ego i dowiemy się, jak rodzice bez rąk wychowali dwoje dzieci.

Marty Ravallette zmarł w 2007 roku. Uwieczniona w filmie „Życie bez rąk” siła jego ducha do dziś jednak inspiruje – także osoby pełnosprawne.

Oglądaj film „Życie bez rąk” na VOD. Za darmo!

Redakcja 13/07/2015

Zobacz też

Tajemnice bliźniąt syjamskich. Skąd się biorą? Czym są złączone? Kiedy można je rozdzielić? WIDEO Tajemnice bliźniąt syjamskich. Skąd się biorą? Czym są złączone? Kiedy można je rozdzielić? WIDEO Bliźnięta syjamskie, nazywane również zroślakami, rodzą się raz na 50–100 tys. porodów. Takich ciąży jest więcej, ale większość kończy się poronieniem w pierwszym okresie. Wiele zroślaków przychodzi na świat martwych – szacuje się, że co najmniej połowa z nich (a w świetle niektórych opracowań nawet 86 proc.). Z kolei te, które się rodzą, są pod wieloma względami niezwykłe... Inteligentny i czysty jak świnia: kąpiele w błocie to ochrona skóry! WIDEO Inteligentny i czysty jak świnia: kąpiele w błocie to ochrona skóry! WIDEO Gdy poznasz nieznane fakty z życia świń, zorientujesz się, że powiedzenie „ty świnio!” powinno zamiast wyzwiskiem, stać się komplementem. Świnie są bardziej inteligentne niż psy – pod względem bystrości umysłu przypominają raczej małpy. Mają też doskonały węch... Polska myśl kosmiczna. Jaki wkład mają Polacy w badania nad Kosmosem? Polska myśl kosmiczna. Jaki wkład mają Polacy w badania nad Kosmosem? Jedyny jak dotąd polski astronauta, Mirosław Hermaszewski, poleciał w kosmos 27 czerwca 1978 roku na 6 dni. Spędził je w rosyjskiej stacji orbitalnej Salut-6, gdzie uczestniczył w licznych eksperymentach, m.in. dotyczących uzyskiwania stopów metali trudnych do zmieszania na Ziemi i odczuwania smaku. W 1998 r. członkiem załogi promu Columbia był James Pawelczyk – Amerykanin pochodzenia polskiego. Chociaż mieliśmy dotąd poza Ziemią tylko jednego „naszego człowieka”, mamy za to bardzo wysoką średnią (prawie 80 sztuk) sprzętu na głowę astronauty. Alarm na lotnisku Alarm na lotnisku Międzynarodowe lotnisko El Dorado w Bogocie jest jednym z największych węzłów komunikacyjnych w Ameryce Łacińskiej. Co roku obsługuje 23 miliony pasażerów i ponad pół miliona ładunków. Stolica Kolumbii to również ważny punkt tranzytowy dla handlarzy narkotyków. Ochrona lotniska musi być zawsze w pełnej gotowości.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!