Film „Życie bez rąk” – niezwykła historia Marty'ego Ravelette'a

Choć Marty Ravellette, bohater filmu dokumentalnego „Życie bez rąk” ma poważną niepełnosprawność, prowadzi firmę zajmująca się projektowaniem i zakładaniem ogrodów. Każdego dnia wyrusza swoim vanem do sadzenia drzew i krzewów, koszenia trawy, a nawet pracy z piłą  łańcuchową! Jak to możliwe? W jaki sposób Marty radzi sobie z niepełnosprawnością?

Życie bez rąk

Życie bez rąk
Kraj produkcji: USA Kategoria wiekowa Czas trwania 00:50:11

Film „Życie bez rąkukazuje postać Marty'ego Ravallette'a, który używając wyłącznie nóg, wykonuje wszystkie codzienne czynności, jakie większość z nas robi rękami. Choć Marty nie ma rąk, prowadzi firmę zajmująca się projektowaniem i zakładaniem ogrodów. Każdego dnia wyrusza swoim vanem do sadzenia drzew i krzewów, koszenia trawy, a nawet pracy z piłą łańcuchową! Bez względu na to, czy jest upalne lato Północnej Karoliny, czy zimowy chłód, wyrusza boso. I wszystko, co robi, robi świetnie!

W dokumencie „Życie bez rąk” śledzimy historię życia Marty'ego od jego narodzin w biednej rodzinie rolniczej w Indianie, przez dzieciństwo spędzone w  Domu Dobrego Pasterza  – sierocińcu dla niepełnosprawnych dzieci  – aż po dorosłość. Poznajemy kilku jego dawnych kolegów, którzy opowiedzą nam o pełnym wybryków dzieciństwie Marty'ego. Spotykamy też innych ludzi żyjących bez rąk. Oglądamy ich na rzadkich archiwalnych materiałach filmowych, które zainspirowały Marty'ego na przykład do nauczenia się prowadzenia samochodu. Z wywiadów ze starymi przyjaciółmi poznajemy szczegóły pracy Marty'ego jako kierowcy ciężarówki, a także ogrodnika, trenera softballu i pracownika budowlanego.

Przez całą godzinę w filmie dokumentalnym „Życie bez rąk” będziemy obserwować Marty'ego, któremu udaje się pracować i żyć bez użycia rąk. Przekonamy się, jak bardzo inspirujące jest to doświadczenie! Zobaczymy, jak Marty się ubiera, jak je, jak prowadzi samochód, jak łowi ryby, pije kawę i pali papierosy – wszystko wyłącznie nogami! Spotkamy się również z pierwszą żoną Marty'ego i dowiemy się, jak rodzice bez rąk wychowali dwoje dzieci.

Marty Ravallette zmarł w 2007 roku. Uwieczniona w filmie „Życie bez rąk” siła jego ducha do dziś jednak inspiruje – także osoby pełnosprawne.

Oglądaj film „Życie bez rąk” na VOD. Za darmo!

Redakcja 27/05/2016

Zobacz też

Sen o zmarłym. Co to znaczy, gdy śni się zmarły? SENNIK – ZNACZENIE SNÓW Sen o zmarłym. Co to znaczy, gdy śni się zmarły? SENNIK – ZNACZENIE SNÓW Co oznacza, gdy śni mi się zmarły? Często śnią nam się bliscy, którzy odeszli. To jednak nie tylko wyraz tęsknoty za nimi! Co więc znaczy, jeśli śni mi się matka lub ojciec? Co oznacza sen o zmarłym dziadku lub nieżyjącej babci? Zamarznięte rury z wodą. Co robić? Jak je odmrozić, jak uszczelnić? Sprawdzone rady Zamarznięte rury z wodą. Co robić? Jak je odmrozić, jak uszczelnić? Sprawdzone rady Rury z wodą – zwłaszcza te stare, wykonane ze stali – nie są odporne na mrozy. Gdy temperatura spada znacznie poniżej zera, zaczynają pękać – rozsadza je zamarzająca w środku woda. Są jednak na to sposoby. Jak nie dopuścić do zamarzana rur? I jak odmrozić zamarzniętą rurę? Jak długo trzeba ładować akumulator samochodowy? Jak długo trzeba ładować akumulator samochodowy? Jeżeli samochód nie chce odpalić, powodem może być rozładowany akumulator. Gdy bateria jest całkowicie pozbawiona mocy, pozostaje jedynie ładowanie akumulatora za pomocą prostownika. Czynność nie należy do skomplikowanych, ale zajmuje trochę czasu. Warto uzbroić się w cierpliwość! Zamarznięte paliwo. Jak tego uniknąć? Co robić, gdy benzyna lub ropa zamarznie? Zamarznięte paliwo. Jak tego uniknąć? Co robić, gdy benzyna lub ropa zamarznie? Lód w układzie paliwowym potrafi unieruchomić każde, nawet najnowsze auto – i to na benzynę, i to na ropę, czyli olej. Gdy paliwo zamarznie, możemy zrobić niewiele, dlatego działać trzeba już przed pierwszymi mrozami. Podstawowa zasada to tankowanie do pełna i używanie depresatorów. Zobacz, jak zapobiec zamarzaniu paliwa w dieslu, a jak w samochodzie na benzynę.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!