Zwyczaje wigilijne. Sianko pod obrusem – symbol czy... zabobon?

Co symbolizuje sianko pod obrusem? Siano wielu współczesnym kojarzy się ze żłóbkiem, w którym Maryja złożyła nowo narodzonego Jezusa. Wigilijny zwyczaj kładzenia sianka pod obrusem ma jednak korzenie pogańskie. Do dziś jest nie tyle symbolem, co – niewinnym dziś – zabobonem.
Zdjęcie z artykułu: Zwyczaje wigilijne. Sianko pod obrusem – symbol czy... zabobon?
Zwyczaje wigilijne. Sianko pod obrusem – symbol czy... zabobon?źródło:Thinkstockphotos.com/Udra

Większość z nas pod wigilijnym obrusem kładzie sianko. Wszyscy wiemy, że jest to jeden z wigilijnych zwyczajów, jednak mało kto zna jego rodowód. A przecież każdy zwyczaj ma swoja historię i symbolikę. Mówimy, dlaczego pod wigilijnym obrusem powinno znaleźć się sianko i jaka jest jego symbolika.

Skąd się wzięło sianko pod obrusem?

Ku zaskoczeniu wielu osób zwyczaj ten nie wywodzi się z chrześcijaństwa. Sianko pod obrusem ma korzenie pogańskie. W czasach pogańskich cześć oddawano bałtyjskiemu i słowiańskiemu bogu Ziemiennikowi, który patronował stepom, nieużytkom rolnym, wyspom, spustoszałej ziemi oraz miejscom, gdzie oddawano bogom kult. Poganie właśnie pod postacią siana składali Ziemiennikowi ofiarę, co miało im zapewnić dostatek i powodzenie. W czasach pogańskich siano służyło także wróżbom noworocznym. Trzymając w dłoni garstkę siana, wyciągano jedno źdźbło. Zielone przepowiadało zdrowie, źdźbło z kłosami dostatek, a suche zwiastowało złe samopoczucie. Chrześcijanie zaadaptowali ten zwyczaj, choć znacznie go zmodyfikowali i nadali mu inną symbolikę.

Co symbolizuje sianko pod obrusem?

Zgodnie z wiarą chrześcijańską sianko po obrusem to nawiązanie do żłóbka, w którym przyszło na świat dzieciątko Jezus. Przypisuje się mu magiczną moc, która zapewnia domostwu dobrobyt. W dawnych czasach sianko przywiązywano nawet do drzew owocowych, podawano je bydłu do jedzenia, nawet zakopywano w ziemi w polu. Wszystko po to, by w tych miejscach gościł dostatek i urodzaj.

Dla chrześcijan sianko to także symbol prostoty i skromności. Przypomina nam o tym, że Jezus Chrystus urodził się w ubogiej stajni, z dala od przepychu i bogactwa. Sianko pod obrusem ma więc symbolizować skromność, jaką każdy chrześcijanin powinien nosić w sercu.

.. Wszystko o wigilii

Redakcja 18/12/2015

Zobacz też

Zamach w Bombaju w 2008 roku. Jak do niego doszło? FOKUS TV zaprasza na program Tuż przed tragedią Zamach w Bombaju w 2008 roku. Jak do niego doszło? FOKUS TV zaprasza na program Tuż przed tragedią Zamach w Bombaju, który miał miejsce w 2008 roku kosztował życie 166 niewinnych osób. Zaatakowanych zostało wówczas kilka najważniejszych obiektów w stolicy Indii, m.in. luksusowy hotel Taj Mahal Palace. Jak doszło do tego aktu terroryzmu? Dlaczego nie zdołano mu zapobiec? FOKUS TV zaprasza na kolejny odcinek programu „Tuż przed tragedią". Armia Czerwona i jej tajna broń. FOKUS TV zaprasza na program Karny batalion Armia Czerwona i jej tajna broń. FOKUS TV zaprasza na program Karny batalion Armia Czerwona i jedna z mniej znanych kart z jej historii z czasów II wojny światowej - dzieje jednostki złożonej z przestępców politycznych i dezerterów w walce z najeźdźcą. FOKUS TV zaprasza na program „Karny batalion"! Megafabryki: jak wygląda fabryka, w której budują roller coaster gigant? Megafabryki: jak wygląda fabryka, w której budują roller coaster gigant? Roller coaster gigant, niesamowite scyzoryki, kultowe bentleye i motocykle ducati, boeing 747... Chcecie dowiedzieć się, jak powstają te mechaniczne cacka? Zapraszamy na program „Megafabryki", w którym wraz z ekipą filmową wybierzemy się na niesamowite wycieczki po najsłynniejszych fabrykach świata! Franciszek - katolicki Superman. Na czym polega jego fenomen? FOKUS TV zaprasza na film Efekt Franciszka Franciszek - katolicki Superman. Na czym polega jego fenomen? FOKUS TV zaprasza na film Efekt Franciszka Papież Franciszek budzi silne emocje. Przez wiernych jest uwielbiany, głosi przecież przesłanie miłości, solidarności i miłosierdzia. Przez hierarchów kościelnych i zwolenników ortodoksyjnego katolicyzmu, również i w Polsce, ostro krytykowany. Na czym polega jego fenomen? FOKUS TV zaprasza na film dokumentalny „Efekt Franciszka”.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!