ZWYCZAJE WIELKOPOSTNE: Rekolekcje wielkopostne, dlaczego ważna jest spowiedź?

Wielki Post ma w chrześcijaństwie długą tradycję. Sięga ona okresu od III do VIII wieku i istnienia instytucji katechumenatu dla dorosłych.

W starożytności chrześcijańskiej czas rekolekcji był on czasem szczególnie intensywnych przygotowań do sfinalizowania sakramentu inicjacji. Po nim przyszły chrześcijanin zostawał wtajemniczony do nowo powstałej wspólnoty. Dowiadywał się o potrzebie przyjęcia trzech sakramentów: chrztu, bierzmowania oraz komunii świętej.

>>> Po co nam WIELKI POST? Jak pościć mądrze? [KLIKNIJ]

W tej starożytnej tradycji należy doszukiwać się korzeni rekolekcji w okresie Wielkiego Postu. Zawsze kończą się one obowiązkową spowiedzią i wyznaniem grzechów, a następnie przyjęciem komunii świętej. Jest to duchowe przygotowanie do godnego przeżycia chrystusowego zmartwychwstania po okresie męki i cierpienia. Rekolekcje to również okres wypełnienia przykazań kościelnych - każdy wierzący powinien przystąpić do spowiedzi, czyli sakramentu pokuty, a następnie komunii, przynajmniej raz w roku. W okresie wielkanocnym jest to jego obowiązkiem.

>>> Postanowienia wielkopostne – jakie są najpopularniejsze? [KLIKNIJ]

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!