ZWYCZAJE WIELKOPOSTNE: droga krzyżowa – jaką ma tradycję?

Droga krzyżowa jest katolickim zwyczajem upamiętniającym cierpienia Chrystusa. To właśnie męka i śmierć Jezusa, ukazywane w stacjach drogi krzyżowej, dały ludzkości zbawienie.

Tradycję drogi krzyżowej zapoczątkowali pielgrzymi przybywający do Jerozolimy w czasów starożytnych. Niezwykle często odwiedzali oni miejsca chrystusowego kultu i rozważali drogę Jego męki. Wędrowali kolejno od miejsca modlitwy w Ogrójcu, przez pałac Piłata i pretorium, aż na Golgotę, a pielgrzymkę kończyli u Grobu Pańskiego. Zwyczaj ten przyjął się na dobre na przełomie XII i XIII wieku. Sprzyjały temu średniowieczny klimat pobożności pasyjnej oraz porywające kazania głoszone przez franciszkanów i dominikanów.

>>> Więcej o drodze krzyżowej [KLIKNIJ!]

Istotnym elementem wpływającym na rozpowszechnienie nabożeństwa drogi krzyżowej był wątek człowieczeństwa Chrystusa, Jego męki i całego fizycznego wymiaru Męki Pańskiej. Istotą nabożeństwa drogi krzyżowej jest bowiem rozważanie cierpienia Jezusa przy czternastu stacjach. Tradycja budowania tych stacji przy i w lokalnych kościołach na dobre utrwaliła się w XVIII wieku. Dziś czasem dodaje się piętnastą, informującą o zmartwychwstaniu Zbawiciela.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!