ZWYCZAJE WIELKOPOSTNE: dlaczego zasłania się krzyże i obrazy?

W piątą niedzielę Wielkiego Postu w kościołach zasłania się krzyże i obrazy. Skad wziął się ten zwyczaj? Jaką dokładnie ma to mieć wymowę?

Jak się okazuje, zwyczaj zasłaniania obrazów i figur przedstawiających Chrystusa praktykowano już w XIII wieku. Krzyże były wówczas bogato ozdabiane złotymi łańcuchami, klejnotami oraz drogimi kamieniami. Wszystko na znak zwycięstwa i chwały Chrystusa – Zbawiciela. Sama postać Jezusa ukazywała zwycięzcę, nie umęczonego człowieka.

>>> Po co nam WIELKI POST? Jak pościć mądrze? [KLIKNIJ!]

Taki wizerunek – Chrystus w szatach królewskich i w złotej koronie – nie bardzo pasował do pokutnych rozważań dwóch ostatnich tygodni Wielkiego Postu. Trudno było wyobrazić sobie mękę i śmierć Chrystusa, gdy z obrazów i rzeźb witał wiernych tryumfujący Zbawiciel. Nie pasowało to do paschalnej wizji krzyża i Męki Pańskiej. Dlatego rozpoczęto zasłanianie chrystusowych dewocjonaliów na czas rozważań o męce i ukrzyżowaniu Chrystusa.

Zwyczaj zasłaniania rzeźb i obrazów przedstawiających Chrystusa – Zwycięzcę przyjął się również w naszym kraju. Na 116. posiedzeniu plenarnym Konferencja Episkopatu Polski postanowiła go oficjalnie zachować. W dwóch ostatnich tygodniach Wielkiego Postu krzyże i malowidła osłaniane są więc fioletową szatą.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!