ZWROT VAT ZA MATERIAŁY BUDOWLANE. Czy aby uzyskać zwrot, trzeba mieć pozwolenie na budowę?

Planujesz remont lub budowę domu? Czy wiesz, że część lub nawet wszystkie materiały budowlane możesz kupić nie mając pozwolenia na budowę? Ustawodawca nie uzależnia prawa do zwrotu od tego, czy materiały zostały kupione przed budową, czy trakcie jej trwania. Mówimy kiedy możesz uzyskać zwrot VAT za materiały budowlane.

Kiedy można kupić materiały budowlane?

Jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych (lub w trakcie ich trwania) można kupić wszystkie potrzebne materiały budowlane. Ustawodawca nie uzależnił prawa do zwrotu od tego, czy zakup materiałów nastąpił przed, czy po uzyskaniu pozwolenia na budowę (Dz. U. z 2005 r. Nr 177, poz. 1468 ze zm.). Ważne jest tylko, aby wydatki udokumentowane były fakturami wystawionymi od dnia 1 maja 2004 r. Warunkiem uzyskania zwrotu jest to, żeby w dniu składania wniosku inwestor miał pozwolenie na budowę.

Co, gdy w dniu składania wniosku zakupione materiały nie zostały wykorzystane?

O zwrot materiałów budowlanych można się ubiegać jeszcze przed ich wykorzystaniem. Nie ma więc znaczenia data wbudowania nabytych materiałów. W przypadku inwestycji remontowanych do urzędu skarbowego należy złożyć oświadczenie o przeprowadzonym remoncie.

ZOBACZ >> Jakie dokumenty trzeba zgromadzić, aby starać się o zwrot VAT?

Jak rozliczać się z małżonkiem?

W artykule 5 ust. 1 (Dz. U. z 2005 r. Nr 177, poz. 1468 ze zm.) czytamy, że w przypadku prac budowlanych prowadzonych wspólnie z małżonkiem każda z osób musi złożyć oddzielny wniosek:

Jeżeli osoba fizyczna pozostaje w związku małżeńskim, wniosek może być złożony wspólnie z małżonkiem lub odrębnie przez każdego z małżonków. Jeżeli małżonkowie składają odrębne wnioski, do różnych urzędów skarbowych, są jednocześnie obowiązani zawiadomić o złożeniu wniosku urząd skarbowy właściwy dla złożenia wniosku przez małżonka.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!