ZWROT VAT ZA MATERIAŁY BUDOWLANE. Czy aby uzyskać zwrot, trzeba mieć pozwolenie na budowę?

Planujesz remont lub budowę domu? Czy wiesz, że część lub nawet wszystkie materiały budowlane możesz kupić nie mając pozwolenia na budowę? Ustawodawca nie uzależnia prawa do zwrotu od tego, czy materiały zostały kupione przed budową, czy trakcie jej trwania. Mówimy kiedy możesz uzyskać zwrot VAT za materiały budowlane.

Kiedy można kupić materiały budowlane?

Jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych (lub w trakcie ich trwania) można kupić wszystkie potrzebne materiały budowlane. Ustawodawca nie uzależnił prawa do zwrotu od tego, czy zakup materiałów nastąpił przed, czy po uzyskaniu pozwolenia na budowę (Dz. U. z 2005 r. Nr 177, poz. 1468 ze zm.). Ważne jest tylko, aby wydatki udokumentowane były fakturami wystawionymi od dnia 1 maja 2004 r. Warunkiem uzyskania zwrotu jest to, żeby w dniu składania wniosku inwestor miał pozwolenie na budowę.

Co, gdy w dniu składania wniosku zakupione materiały nie zostały wykorzystane?

O zwrot materiałów budowlanych można się ubiegać jeszcze przed ich wykorzystaniem. Nie ma więc znaczenia data wbudowania nabytych materiałów. W przypadku inwestycji remontowanych do urzędu skarbowego należy złożyć oświadczenie o przeprowadzonym remoncie.

ZOBACZ >> Jakie dokumenty trzeba zgromadzić, aby starać się o zwrot VAT?

Jak rozliczać się z małżonkiem?

W artykule 5 ust. 1 (Dz. U. z 2005 r. Nr 177, poz. 1468 ze zm.) czytamy, że w przypadku prac budowlanych prowadzonych wspólnie z małżonkiem każda z osób musi złożyć oddzielny wniosek:

Jeżeli osoba fizyczna pozostaje w związku małżeńskim, wniosek może być złożony wspólnie z małżonkiem lub odrębnie przez każdego z małżonków. Jeżeli małżonkowie składają odrębne wnioski, do różnych urzędów skarbowych, są jednocześnie obowiązani zawiadomić o złożeniu wniosku urząd skarbowy właściwy dla złożenia wniosku przez małżonka.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 09/01/2012

Zobacz też

Dlaczego kobiety jęczą podczas seksu? Czy to rozkosz czy coś innego? Dlaczego kobiety jęczą podczas seksu? Czy to rozkosz czy coś innego? Jęki i krzyki kobiety podczas namiętnego seksu uważane są przez większość mężczyzn za sygnał pozytywny. Według nich oznacza to, ze dostarczyli swojej partnerce niesamowitych przeżyć, które nie sposób pominąc milczeniem. Mówimy, czy jest tak naprawdę. Czy odgłosy wydawane przez panie podczas stosunku zawsze oznaczają satysfakcję? Co i jak spakować do plecaka? Jak prawidłowo wykorzystać miejsce w plecaku? Co i jak spakować do plecaka? Jak prawidłowo wykorzystać miejsce w plecaku? Pytanie to stawiają sobie zarówno początkujący turyści, jak i doświadczeni piechurzy, podróżnicy czy harcerze. Jaki sprzęt będzie potrzebny, a jaki okaże się tylko balastem? Inna będzie zawartość plecaka na krótką wycieczkę za miasto, a inna na wielodniowy rajd pieszy lub biwak. Podpowiadamy, jak się dobrze spakować do plecaka. ZWYCZAJE WIELKANOCNE NA ŚWIECIE, czyli gdzie się udać, aby dostać czekoladowe jajko, a gdzie żeby potańczyć? ZWYCZAJE WIELKANOCNE NA ŚWIECIE, czyli gdzie się udać, aby dostać czekoladowe jajko, a gdzie żeby potańczyć? Już niedługo najważniejsze chrześcijańskie święto - Wielkanoc. Polakom kojarzy się ono nierozerwalnie z żurkiem, święconką i śmigusem dyngusem. Jak święto Wielkanocy wygląda w innych krajach? Jakie zwyczaje mu towarzyszą i co znajdziemy na świątecznych stołach w innych państwach? MIĘSNY JEŻ - PRZEPIS i Pamiętniki z wakacji - dlaczego to HIT INTERNETU? KIEDY emisja? MIĘSNY JEŻ - PRZEPIS i Pamiętniki z wakacji - dlaczego to HIT INTERNETU? KIEDY emisja? Mięsny jeż - tak nazywa się popisowe danie Beatki z serialu "Pamiętniki z wakacji". Potrawa stała się hitem internetu. Sprawdź dlaczego? Sprawdź jak zrobić mięsnego jeża?

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!