Zwierzęca inwazja, odc. 3 – niechciani lokatorzy w naszych domach

Czy na naszych oczach rozpoczyna się era szkodników? Bohaterami trzeciego odcinka „Zwierzęcej inwazja" są karaczany, myszy i szopy. Zobaczymy koszmarne obrazy zniszczeń dokonanych przez zwierzęcych współlokatorów – gnijące ściany, odchody sączące się ze stropów, ogołocone spiżarnie.



W jednym z australijskich miasteczek spustoszenie sieją bardzo zwinne i sprytne gryzonie – myszy. Wszelkie pułapki i trucizny, za pomocą których lokalni mieszkańcy próbują zwalczyć inwazję tych sprytnych stworzeń z czasem okazują się nieskuteczne. Populacja szkodników nie maleje, a niewielkie zwierzęta wciąż są górą. Materiały filmowe włączone do programu pokazują ogromne stada myszy wlewające się do pomieszczeń mieszkalnych i gospodarczych, pustoszące je w poszukiwaniu żywności. Gryzonie pozostawiają odór nie do zniesienia, niszczą maszyny rolnicze i uprawy.

Jeden z apartamentów w kanadyjskiej Ottawie tonie w karaczanach. Pomimo wielokrotnych dezynsekcji ekspansywne owady wciąż do niego wracają – przechodzą z mieszkania sąsiada, który nie dba o czystość. Życie mieszkańców apartamentu zamieniło się w koszmar.

Dziwne dźwięki dochodzące z poddasza nie pozwalały normalnie żyć jednej z rodzin w Milwaukee w stanie Wisconsin. Na strychu odkryto w końcu zwierzęce szczątki. Jak się okazało, zagnieździły się tam szopy. Mimo zainstalowania specjalnych pułapek i eksterminacji mieszkających w domu niechcianych lokatorów, miejsce zdechłych zwierząt bezustannie zajmują nowi przybysze. Ze stropów sączą się ich cuchnące odchody, ściany gniją, a unoszące się opary powodują choroby u mieszkańców.

Czy XXI wiek rozpocznie erę szkodników? Miasta rozbudowują się w zastraszającym tempie, ludzie podróżują w coraz odleglejsze zakątki świata, a środki owadobójcze tracą moc. Ma to niewątpliwie wpływ na coraz szybsze rozmnażanie się i migrację szczurów, karaluchów a nawet skorpionów. Czy nowoczesny styl życia i rozwój cywilizacyjny już na zawsze skazuje nas na dzielenie czterech ścian z ciągle mnożącym się insektami i zwierzętami?

Redakcja 03/07/2014

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!