ZUS czy OFE – co zrobić, by pozostać w OFE?

1 kwietnia 2014 roku musimy zdecydować, czy chcemy odkładać pieniądze na przyszłą emeryturę: tylko w ZUS-ie, czy – jak do tej pory – w ZUS-ie i w OFE. Jeśli tego nie zrobimy, wszystkie składki automatycznie trafią tylko do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Co zrobić, by pozostać w OFE?

Decyzję o pozostaniu w Otwartym Funduszu Emerytalnym lub przekazywaniu składek w całości do ZUS-u powinniśmy dobrze przemyśleć. Będzie można ją co prawda zmienić, ale najwcześniej dopiero za dwa lata.

Jeśli wybierzemy wariant OFE/ZUS, musimy niestety złożyć specjalne oświadczenie. Możemy to zrobić na trzy sposoby.

Jak pozostać w OFE?

Oświadczenie o przekazywaniu części składek do Otwartego Funduszu Emerytalnego możemy złożyć osobiście, pocztą lub przez internet.

  • Wybierając pierwsze rozwiązanie, musimy pofatygować się do oddziału ZUS właściwego dla naszego miejsca zamieszkania. Na miejscy wypełniamy specjalny formularz, w którym deklarujemy pozostanie w OFE i składamy w okienku. Uwaga! Potrzebny będzie dowód osobisty.

  • Decydując się na wysłanie oświadczenia pocztą, powinniśmy pobrać formularz ze strony ZUS (www.zus.pl) lub ministerstwa finansów (www.mf.gov.pl), wydrukować, wypełnić, podpisać i nadać listem poleconym na adres naszego oddziału ZUS.

  • Istnieje też opcja wysłania deklaracji przez internet, ale przeznaczona jest raczej dla zapaleńców e-administracji. Najpierw musimy zarejestrować się w Elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej. Jak to zrobić? Niby wystarczy wejść na www.epuap.gov.pl i założyć na niej sobie konto, ale potem musimy jeszcze udać się do swojego Urzędu Skarbowego lub oddziału ZUS, by potwierdzić to osobiście – czyli w większości przypadków i tak ZUS trzeba będzie odwiedzić, ale z tego rozwiązania mogą skorzystać zwłaszcza ci, którzy planują w przyszłości wysyłać przez internet także inne urzędowe dokumenty (dotyczące podatków, pozwoleń na budowę itp.). Na koniec logujemy się na stronie ePUAP i wypełniamy formularz on-line.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!