ŻÓŁTE TABLICE REJESTRACYJNE. Co daje posiadanie żółtych tablic rejestracyjnych?

Posiadanie auta z żółtymi tablicami to dla wielu prestiż, czasem ukoronowanie wieloletniej pasji, ale często też wiąże się z wieloma trudnościami i ograniczeniami. Co tak naprawdę dają żółte tablice rejestracyjne i czy warto się o nie ubiegać?

Żółte tablice rejestracyjne mogą mieć wyłącznie pojazdy zabytkowe, a więc takie, które spełniają szereg kryteriów. Przede wszystkim musi być to auto co najmniej 25-letnie, którego już od minimum 15 lat nie ma w produkcji. Dodatkowo taki pojazd nie może być popularnym modelem często spotykanym na drogach (chyba, że są to np. rzadkie wersje popularnych modeli).

Co zyskujemy na żółtych tablicach?

Największym udogodnieniem dla posiadaczy pojazdów zabytkowych jest zwolnienie z obowiązku opłacania stałej składki OC. Właściciel pojazdu z żółtymi tablicami może zawierać z ubezpieczycielami krótkoterminowe umowy. Wiadomo, że zwykle zabytkowe auta wyciąga się z garażu zazwyczaj przy okazji zlotów i rajdów. Rzadko takie auto znajduje się w codziennej eksploatacji, a więc stała składka byłaby po prostu niesprawiedliwa.

Zabytkowe auta to również jedyne pojazdy, które z wiekiem zyskują na wartości. Dla wielu może więc być to dobra inwestycja.

Żółte tablice - długa lista kłopotów

Niestety, posiadanie auta z żółtymi tablicami to również długa lista problemów, z którymi właściciel musi się uporać. Większość jednak sprowadza się do jednego - auto zabytkowe to samochód oryginalny, a więc wszystkie użyte do jego naprawy części również muszą takie być. Pojawia się więc problem dostępności części. Poza tym, wszelkie naprawy muszą być nadzorowane przez konserwatora zabytków właściwego dla województwa, w którym został zarejestrowany samochód. To bywa kłopotliwe, bo czasem na zgodę trzeba czekać, a do czasu jej uzyskania auto czeka.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!