Zmiana czasu na świecie. Które państwa przestawiają zegary?

Gdzie na świecie zmienia się czas na letni i na zimowy? Nie tylko Polacy dwa razy w roku przestawiają zegary. Czyni tak prawie cała Europa, a także szereg krajów w innych częściach świata. W sumie zmiana czasu co pół roku występuje w aż 70 krajach.
Zdjęcie z artykułu: Zmiana czasu na świecie. Które państwa przestawiają zegary?
Zmiana czasu na świecie. Które państwa przestawiają zegary?źródło:Thinkstockphotos.com/Creatas Images

Kiedy zmieniamy czas letni na czas zimowy?

Kwestię zmiany czasu reguluje rozporządzenie premiera w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2012-2016. Zgodnie z nim wskazówki zegara przestawiamy w ostatnią niedzielę października (zmiana czasu na zimowy) i ostatnią niedzielę marca (zmiana czasu na letni).

W którą stronę przestawiamy zegarki?

Jednym z największych dylematów związanych ze zmianą czasu jest kierunek przestawiania wskazówek. Podczas zmiany czasu z letniego na zimowy cofamy zegary o godzinę: z godziny 3.00 na godzinę 2.00. Dzięki temu w nocy z soboty na niedzielę będziemy spali o godzinę dłużej. Niektórzy jednak będą zmuszeni o godzinę dłużej pracować. Jednak w przypadku tych, którzy muszą pełnić nocne dyżury, dodatkowe 60 minut pracy będzie potraktowane przez pracodawcę jako nadgodzina.

W jakich krajach zmienia się czas?

Czas letni i czas zimowy funkcjonuje nie tylko w Polsce – także w 70 innych krajach. Najpowszechniejsze to rozróżnienie jest w Europie. Tu zegarków nie przestawiają jedynie mieszkańcy Islandii. Czasu nie zmieniają również Białoruś i Rosja. Najmniej krajów zmienia czas w Azji. Tylko niektóre państwa tego kontynentu, jak Izrael, Syria i Iran, rozróżniają czas na zimowy i letni; tego podziału nie uznają m.in. Japonia, Chiny i Indie. W Afryce zegarki przestawia się w Maroku, Libii i Namibii.

W Ameryce Południowej czas zimowy i letni obowiązuje w niektórych regionach Brazylii, Chile, Paragwaju i Urugwaju. Co się zaś tyczy Ameryki Północnej, w USA, Kanadzie i Meksyku kwestie zmiany czasu są nieco bardziej skomplikowane: decyzja o przyjęciu czasu letniego i zimowego zależy od regionu.

Redakcja 24/03/2016

Zobacz też

Wielkie konstrukcje III Rzeszy, odc. 1. Jak powstał Wał Atlantycki i przed czym miał chronić nazistów? Wielkie konstrukcje III Rzeszy, odc. 1. Jak powstał Wał Atlantycki i przed czym miał chronić nazistów? Wielkie konstrukcje III Rzeszy to sześcioodcinkowy dokument opowiadający o sekretach konstrukcji wojskowych wybudowanych przez nazistów. Na rozkaz Führera niemieccy inżynierowie projektowali nowoczesne machiny wojenne oraz potężne systemy umocnień, które do dziś stanowią ponure memento ambicji nazistów. W tym odcinku poznamy historię Wału Atlantyckiego. Idiota za granicą, odc. 6 Brazylia. Pilkington zwiedza Rio de Janeiro i próbuje być bardziej towarzyski Idiota za granicą, odc. 6 Brazylia. Pilkington zwiedza Rio de Janeiro i próbuje być bardziej towarzyski W 6 odcinku programu Idiota za granicą Ricky Gervais i Stephen Merchant wysyłają niechętnego podróżnika, Karla Pilkingtona w podróż do Brazylii, aby zobaczył słynnego Chrystusa Odkupiciela. Ale zanim Pilkington się tam dostanie, bierze udział w karnawale w Rio, poznaje tamtejszych gejów oraz kulturę brazylijskiego plażowania, gdy nieświadomie trafia na plaży nudystów... Aplikacje jako asystenci modlitwy Aplikacje jako asystenci modlitwy W dobie nowoczesnych mediów różaniec, nowenna pompejańska, czy koronka do Miłosierdzia Bożego to proste lub rozbudowane aplikacje do wspólnego odmawiania tych popularnych modlitw przez internet. Dzięki aplikacjom nie pomylimy się w odliczaniu paciorków a ona sama spełnia funkcję asystenta modlitwy. Rozbieracze – biznes w garażu, odc. 2.: Japońskie wyścigówki. Czy z japończyków da się „wyciągnąć” pieniądze? Rozbieracze – biznes w garażu, odc. 2.: Japońskie wyścigówki. Czy z japończyków da się „wyciągnąć” pieniądze? W tym odcinku serialu Rozbieracze – biznes w garażu dwie drużyny jak zwykle konkurują w znajdowaniu ciekawych okazji wśród złomowanych aut oraz w wyjmowaniu z nich cennych części i spieniężaniu ich. Tym razem rozbieracze zabrali się za japońskie wyścigówki – Mitsubishi Evo i Subaru Imprezza.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!