Zmiana czasu na świecie. Które państwa przestawiają zegary?

Gdzie na świecie zmienia się czas na letni i na zimowy? Nie tylko Polacy dwa razy w roku przestawiają zegary. Czyni tak prawie cała Europa, a także szereg krajów w innych częściach świata. W sumie zmiana czasu co pół roku występuje w aż 70 krajach.
Zdjęcie z artykułu: Zmiana czasu na świecie. Które państwa przestawiają zegary?
Zmiana czasu na świecie. Które państwa przestawiają zegary?źródło:Thinkstockphotos.com/Creatas Images

Kiedy zmieniamy czas letni na czas zimowy?

Kwestię zmiany czasu reguluje rozporządzenie premiera w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2012-2016. Zgodnie z nim wskazówki zegara przestawiamy w ostatnią niedzielę października (zmiana czasu na zimowy) i ostatnią niedzielę marca (zmiana czasu na letni).

W którą stronę przestawiamy zegarki?

Jednym z największych dylematów związanych ze zmianą czasu jest kierunek przestawiania wskazówek. Podczas zmiany czasu z letniego na zimowy cofamy zegary o godzinę: z godziny 3.00 na godzinę 2.00. Dzięki temu w nocy z soboty na niedzielę będziemy spali o godzinę dłużej. Niektórzy jednak będą zmuszeni o godzinę dłużej pracować. Jednak w przypadku tych, którzy muszą pełnić nocne dyżury, dodatkowe 60 minut pracy będzie potraktowane przez pracodawcę jako nadgodzina.

W jakich krajach zmienia się czas?

Czas letni i czas zimowy funkcjonuje nie tylko w Polsce – także w 70 innych krajach. Najpowszechniejsze to rozróżnienie jest w Europie. Tu zegarków nie przestawiają jedynie mieszkańcy Islandii. Czasu nie zmieniają również Białoruś i Rosja. Najmniej krajów zmienia czas w Azji. Tylko niektóre państwa tego kontynentu, jak Izrael, Syria i Iran, rozróżniają czas na zimowy i letni; tego podziału nie uznają m.in. Japonia, Chiny i Indie. W Afryce zegarki przestawia się w Maroku, Libii i Namibii.

.. Wszystko o zmianie czasu: od kiedy, dlaczego i kto przestawia zegary?

W Ameryce Południowej czas zimowy i letni obowiązuje w niektórych regionach Brazylii, Chile, Paragwaju i Urugwaju. Co się zaś tyczy Ameryki Północnej, w USA, Kanadzie i Meksyku kwestie zmiany czasu są nieco bardziej skomplikowane: decyzja o przyjęciu czasu letniego i zimowego zależy od regionu.

Redakcja 20/03/2017

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!