Zmarły nie zostawił testamentu? Przeczytaj, kto i kiedy dziedziczy ustawowo?

Z chwilą śmierci spadkodawcy i braku testamentu majątek zmarłego przechodzi w określone ręce. Co jeśli zmarły nie zostawił testamentu? Przeczytaj, w jakich okolicznościach dziedziczymy na podstawie ustawy.

Kiedy dziedziczymy ustawowo?

Dziedziczenie ustawowe czyli dziedziczenie na mocy ustawy ma miejsce, gdy spadkodawca nie sporządził testamentu. Dziedziczenie ustawowe wchodzi tez w grę, w następujących przypadkach:

• gdy sporządzony testament jest nieważny,

• gdy spadkodawca sporządził i odwołał testament,

• spadkobierców wskazanych w testamencie uznano za niegodnych dziedziczenia,

• wskazani spadkobiercy w chwili otwarcia spadku nie istnieli ( np. zmarli przed śmiercią spadkodawcy),

• wszyscy lub przynajmniej jeden ze spadkobierców odrzucili spadek.

Kto dziedziczy ustawowo?

Zgodnie z regułami dziedzictwa ustawowego w pierwszej kolejności spadek dziedziczą dzieci i małżonek spadkodawcy. Każdy ze spadkobierców otrzymuje taką samą część spadku. Nie ma znaczenie też czy dzieci są adoptowane, ani też czy małżonek jest rodzicem dzieci spadkodawcy.

W sytuacji gdy dzieci jest więcej niż troje, wdowa lub wdowiec musi dostać co najmniej ¼ spadku.

W przypadku gdy którekolwiek z dzieci nie dożyło otwarcia spadku, część jego dziedzictwa przechodzi na jego dzieci, czyli wnuki spadkodawcy.

Kto dziedziczy jeśli zmarły nie pozostawił dzieci?

Gdy spadkodawca był bezdzietny i zmarł nie później niż 27 czerwca 2009r. czyli przed wejściem w życie nowej ustawy spadek dziedziczą: małżonek (1/2 majątku) , rodzice (1/4 reszty majątku dla każdego z rodziców) i rodzeństwo (każde dostaje po równo z pozostałej wartości spadku).

W przypadku bezdzietnego spadkodawcy i nieżyjącego jednego rodzica wedle ustawy spadek dziedziczy małżonek, żyjący rodzic i rodzeństwo.

 Jeśli bezpotomny spadkodawca zmarł po 27 czerwca 2009r. majątek trafia do małżonka i rodziców. W odróżnieniu od poprzedniego prawa, rodzeństwo dziedziczy tylko wtedy, gdy nie żyje którekolwiek z rodziców zmarłego.

Kto dziedziczy gdy spadkodawca nie pozostawił dzieci, małżonka, rodziców, rodzeństwa , siostrzeńców, bratanków ani dzieci siostrzeńców i bratanków?

W tej sytuacji spadek w równych częściach trafia do dziadków spadkodawcy. Jeśli nie dożyli otwarcia spadku, majątek przechodzi do wujów, stryjów i ciotek, a w razie ich śmierci kolejno do ich dzieci czyli ciotecznego i stryjecznego rodzeństwo spadkodawcy.

Zobacz >> Co musisz zrobić, gdy otrzymasz nieruchomość w spadku? DOKUMENTY i FORMALNOŚCI krok po kroku

Tagi: fokus tv,

Redakcja 20/10/2011

Zobacz też

SŁAWOMIR ZAWIŚLAK, poseł PiS - KIM JEST poseł PiS z Krasnobrodu. Zobacz SYLWETKĘ posła SŁAWOMIR ZAWIŚLAK, poseł PiS - KIM JEST poseł PiS z Krasnobrodu. Zobacz SYLWETKĘ posła Stanisław Zawiślak, poseł Sejmu VII kadencji. Wybrany z list Prawa i Sprawiedliwości, w okręgu wyborczym do Sejmu nr 7 (OKW Chełm). Historyk, urzędnik państwowy, a także przedsiębiorca. Angażuje się społecznie przez wspieranie pracy organizacji pozarządowych działających na rzecz młodzieży oraz krzewienia postaw patriotycznych wśród polskiego społeczeństwa. Zobacz sylwetkę posła. Ile zarobisz PO STUDIACH? Które kierunki warto studiować? Ile zarobisz PO STUDIACH? Które kierunki warto studiować? Wybierasz się na studia i zastanawiasz się, które wybrać? Dla wielu osób jedną z kluczowych kwestii są przyszłe zarobki. Po których studiach zarobisz najwięcej? Które zaś nie przynoszą ci zbyt dużych profitów? ANNA ZALEWSKA, posłanka PiS. KIM JEST posłanka PiS ze Świebodzic. Zobacz SYLWETKĘ posła ANNA ZALEWSKA, posłanka PiS. KIM JEST posłanka PiS ze Świebodzic. Zobacz SYLWETKĘ posła Anna Zalewska, posłanka Sejmu VII kadencji. Wybrana z list Prawa i Sprawiedliwości, w okręgu wyborczym do Sejmu nr 2 (OKW Wałbrzych). Pedagog i samorządowiec, prywatnie interesuje się ekologią. KAZIMIERZ ZIOBRO, poseł PiS - KIM JEST poseł PiS z Nowej Wsi. Zobacz SYLWETKĘ posła KAZIMIERZ ZIOBRO, poseł PiS - KIM JEST poseł PiS z Nowej Wsi. Zobacz SYLWETKĘ posła Kazimierz Ziobro, poseł Sejmu VII kadencji. Wybrany w list Prawa i Sprawiedliwości, w okręgu wyborczym do Sejmu nr 22 (OKW Krosno). Teolog, działacz Solidarności, a także samorządowiec i działacz lokalnych struktur partii. Jego dewizą jest: „Rzetelna praca na rzecz rozwoju Podkarpacia i stworzenia warunków do godnego życia jego mieszkańców w tym zwłaszcza młodzieży, a nie populistyczne obiecanki przed wyborami”.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!