Zielony raj. Nowa Kaledonia – endemity stanowią tu około 75 procent wszystkich gatunków roślin

Na wschód od Australii, na Pacyfiku leży grupa bajecznych wysp, które śmiało mogą pretendować do miana ziemskiego raju. Największa z nich to Nowa Kaledonia - endemity stanowią tu około 75 procent wszystkich gatunków roślin, jakie można tu spotkać!


Słyszeliście kiedyś o kagu? Jeśli nie, to nie ma w tym nic dziwnego. Kagu to ptak, który występuje wyłącznie na jednej wyspie świata – na Nowej Kaledonii. Jest nieco większy niż kura, srebrzystoszary. Ma czerwone nogi i czerwony dziób. Prowadzi nocny tryb życia. Kagu jest tylko jednym z wielu endemicznych gatunków zamieszkujących na tej wyjątkowej wyspie. Spośród 3,3 tys. gatunków roślin, które można na niej spotkać, aż 75 procent występuje tylko i wyłącznie tu. Oprócz kagu żyją tu 23 endemiczne gatunki ptaków, a spośród 70 gatunków gadów wyłącznie na Nowej Kaledonii można spotkać aż 62!

W odniesieniu do tej wyjątkowej wyspy często używa się określenia arka Noego. Dlaczego? Przetrwało tu wiele prymitywnych gatunków zwierząt i roślin, które na innych kontynentach przegrały w starciu z innymi organizmami. Tutaj oparły się ewolucji i uniknęły wielu zagrożeń.

FOKUS TV, bezpłatna telewizja, która zachwyca, zaciekawia, pomaga w odkrywaniu świata i rozbudza ciekawość zaprasza do kolejnego ziemskiego raju! Poznajcie Nową Kaledonię, jej krajobrazy, roślinność i zwierzęcych mieszkańców oraz tubylców, którzy dokładają wszelkich starań, żeby zachować dla przyszłych pokoleń unikalne środowisko przyrodnicze wyspy!

Redakcja 14/02/2015

Zobacz też

Kaczka pieczona z jabłkami – przepis Magdy Gessler z Kuchennych rewolucji w Gnieźnie Kaczka pieczona z jabłkami – przepis Magdy Gessler z Kuchennych rewolucji w Gnieźnie Magda Gessler w kolejnym odcinku Kuchennych rewolucji zdradziła sekrety swoich potraw z kaczek takich jak kaczka pieczona z jabłkami podawana z pyzami drożdżowymi i buraczkami, zupa kurkowa na rosole z kaczki, pierogi z farszem z kaczki. Nic dziwnego - jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki tej artystki smaku gnieźnieńska restauracja Leo-Libre zamieniła się w Dziki Dwór Pod Kaczką, którego specjalnością mają być właśnie potrawy z kaczek. Jak przygotować pieczoną kaczkę w jabłkach? Historia kolęd i zwyczaju kolędowania Historia kolęd i zwyczaju kolędowania Kolędy i zwyczaj kolędowania to głęboko zakorzeniona polska tradycja. Choć każdy zna choć jedną kolędę, nie każdy wie, że śpiewa się je dopiero od Wigilii Bożego Narodzenia. Okropny zwyczaj puszczania kolęd w centrach handlowych już w listopadzie warto… puścić w niepamięć. Święto Trzech Króli: dzień wolny od pracy - dlaczego i od kiedy? Święto Trzech Króli: dzień wolny od pracy - dlaczego i od kiedy? Trzech Króli to święto obchodzone 6 stycznia na cześć mędrców oddających pokłony Jezusowi. Już przed wojną święto było dniem wolnym od pracy. Po burzliwych debatach Sejm w 2010 roku uznał, że również w XXI wieku możemy nie iść do szkoły i do pracy. Jednak z pewnymi ograniczeniami! Święto Trzech Króli: jakie jest znaczenie napisu K+M+B? Święto Trzech Króli: jakie jest znaczenie napisu K+M+B? W dniu święta Trzech Króli na wielu drzwiach pojawia się napis "K+M+B". Zwyczaj pisania kredą na drzwiach niewątpliwie nawiązuje do Księgi Wyjścia (11,1-13,16), która opisuje, jak Izraelici oznaczali drzwi swoich domostw krwią baranka paschalnego. Sama inskrypcja ma jednak konkretne znaczenie.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!