Zielony raj. Nowa Kaledonia – endemity stanowią tu około 75 procent wszystkich gatunków roślin

Na wschód od Australii, na Pacyfiku leży grupa bajecznych wysp, które śmiało mogą pretendować do miana ziemskiego raju. Największa z nich to Nowa Kaledonia - endemity stanowią tu około 75 procent wszystkich gatunków roślin, jakie można tu spotkać!


Słyszeliście kiedyś o kagu? Jeśli nie, to nie ma w tym nic dziwnego. Kagu to ptak, który występuje wyłącznie na jednej wyspie świata – na Nowej Kaledonii. Jest nieco większy niż kura, srebrzystoszary. Ma czerwone nogi i czerwony dziób. Prowadzi nocny tryb życia. Kagu jest tylko jednym z wielu endemicznych gatunków zamieszkujących na tej wyjątkowej wyspie. Spośród 3,3 tys. gatunków roślin, które można na niej spotkać, aż 75 procent występuje tylko i wyłącznie tu. Oprócz kagu żyją tu 23 endemiczne gatunki ptaków, a spośród 70 gatunków gadów wyłącznie na Nowej Kaledonii można spotkać aż 62!

W odniesieniu do tej wyjątkowej wyspy często używa się określenia arka Noego. Dlaczego? Przetrwało tu wiele prymitywnych gatunków zwierząt i roślin, które na innych kontynentach przegrały w starciu z innymi organizmami. Tutaj oparły się ewolucji i uniknęły wielu zagrożeń.

FOKUS TV, bezpłatna telewizja, która zachwyca, zaciekawia, pomaga w odkrywaniu świata i rozbudza ciekawość zaprasza do kolejnego ziemskiego raju! Poznajcie Nową Kaledonię, jej krajobrazy, roślinność i zwierzęcych mieszkańców oraz tubylców, którzy dokładają wszelkich starań, żeby zachować dla przyszłych pokoleń unikalne środowisko przyrodnicze wyspy!

Redakcja 14/02/2015

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!