Zielony raj. Nowa Kaledonia – endemity stanowią tu około 75 procent wszystkich gatunków roślin

Na wschód od Australii, na Pacyfiku leży grupa bajecznych wysp, które śmiało mogą pretendować do miana ziemskiego raju. Największa z nich to Nowa Kaledonia - endemity stanowią tu około 75 procent wszystkich gatunków roślin, jakie można tu spotkać!


Słyszeliście kiedyś o kagu? Jeśli nie, to nie ma w tym nic dziwnego. Kagu to ptak, który występuje wyłącznie na jednej wyspie świata – na Nowej Kaledonii. Jest nieco większy niż kura, srebrzystoszary. Ma czerwone nogi i czerwony dziób. Prowadzi nocny tryb życia. Kagu jest tylko jednym z wielu endemicznych gatunków zamieszkujących na tej wyjątkowej wyspie. Spośród 3,3 tys. gatunków roślin, które można na niej spotkać, aż 75 procent występuje tylko i wyłącznie tu. Oprócz kagu żyją tu 23 endemiczne gatunki ptaków, a spośród 70 gatunków gadów wyłącznie na Nowej Kaledonii można spotkać aż 62!

W odniesieniu do tej wyjątkowej wyspy często używa się określenia arka Noego. Dlaczego? Przetrwało tu wiele prymitywnych gatunków zwierząt i roślin, które na innych kontynentach przegrały w starciu z innymi organizmami. Tutaj oparły się ewolucji i uniknęły wielu zagrożeń.

FOKUS TV, bezpłatna telewizja, która zachwyca, zaciekawia, pomaga w odkrywaniu świata i rozbudza ciekawość zaprasza do kolejnego ziemskiego raju! Poznajcie Nową Kaledonię, jej krajobrazy, roślinność i zwierzęcych mieszkańców oraz tubylców, którzy dokładają wszelkich starań, żeby zachować dla przyszłych pokoleń unikalne środowisko przyrodnicze wyspy!

Redakcja 14/02/2015

Zobacz też

DO KIEDY URZĄD SKARBOWY musi zwrócić nadpłacony podatek wykazany w PIT? DO KIEDY URZĄD SKARBOWY musi zwrócić nadpłacony podatek wykazany w PIT? Do końca kwietnia musimy rozliczyć się z urzędem skarbowy. Ale czy wiesz, ile urząd skarbowy ma czasu na zwrócenie nam nadpłaty wynikającej z zeznania rocznego? Kiedy zmienić opony zimowe na letnie? Kiedy zmienić opony zimowe na letnie? To kiedy zmieniamy opony zależy przede wszystkim od temperatury. Opony zimowe zmienimy na letnie, gdy średnia dobowa temperatura będzie utrzymywać się przez kilka dni powyżej siedmiu stopni Celsjusza. Kim jest AGUSTIN EGURROLA, juror polskiej edycji YOU CAN DANCE - Po prostu tańcz? Kim jest AGUSTIN EGURROLA, juror polskiej edycji YOU CAN DANCE - Po prostu tańcz? Agustina Egurrolę zna niemal każdy, kto choć raz miał przyjemność oglądać program rozrywkowy You Can Dance - Po prostu tańcz. Agustin, razem z Kingą Rusin i Michałem Pirógiem, zasiada za jurorskim stołem i jest przewodniczącym. Mało kto jednak wie, jak zaczęła się jego przygoda z tańcem. Sukces tkwi w szczegółach - jakie powinno być Twoje CV? Sukces tkwi w szczegółach - jakie powinno być Twoje CV? Być może jesteś idealnym kandydatem na dane stanowisko, ale Twoje szanse mogą zostać przekreślone przez małe niedoskonałości w Twoim CV. Nawet dziś, kiedy Internet odgrywa tak dużą rolę w naszym życiu, dobrze przygotowane materiały aplikacyjne nadal są podstawą do zdobycia pracy. Proste pomyłki, takie jak błędy ortograficzne i literówki mogą przekreślić Twoje szanse na przejście do kolejnego etapu rekrutacji. Monsterpolska.pl zapytał specjalistów do spraw HR jakie błędy w CV powodują, że dokumenty aplikacyjne od razu lądują w koszu na śmieci. Oto kilka przykładów podanych przez rekruterów.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!