Zielony raj. Nowa Kaledonia – endemity stanowią tu około 75 procent wszystkich gatunków roślin

Na wschód od Australii, na Pacyfiku leży grupa bajecznych wysp, które śmiało mogą pretendować do miana ziemskiego raju. Największa z nich to Nowa Kaledonia - endemity stanowią tu około 75 procent wszystkich gatunków roślin, jakie można tu spotkać!


Słyszeliście kiedyś o kagu? Jeśli nie, to nie ma w tym nic dziwnego. Kagu to ptak, który występuje wyłącznie na jednej wyspie świata – na Nowej Kaledonii. Jest nieco większy niż kura, srebrzystoszary. Ma czerwone nogi i czerwony dziób. Prowadzi nocny tryb życia. Kagu jest tylko jednym z wielu endemicznych gatunków zamieszkujących na tej wyjątkowej wyspie. Spośród 3,3 tys. gatunków roślin, które można na niej spotkać, aż 75 procent występuje tylko i wyłącznie tu. Oprócz kagu żyją tu 23 endemiczne gatunki ptaków, a spośród 70 gatunków gadów wyłącznie na Nowej Kaledonii można spotkać aż 62!

W odniesieniu do tej wyjątkowej wyspy często używa się określenia arka Noego. Dlaczego? Przetrwało tu wiele prymitywnych gatunków zwierząt i roślin, które na innych kontynentach przegrały w starciu z innymi organizmami. Tutaj oparły się ewolucji i uniknęły wielu zagrożeń.

FOKUS TV, bezpłatna telewizja, która zachwyca, zaciekawia, pomaga w odkrywaniu świata i rozbudza ciekawość zaprasza do kolejnego ziemskiego raju! Poznajcie Nową Kaledonię, jej krajobrazy, roślinność i zwierzęcych mieszkańców oraz tubylców, którzy dokładają wszelkich starań, żeby zachować dla przyszłych pokoleń unikalne środowisko przyrodnicze wyspy!

Redakcja 14/02/2015

Zobacz też

Agnieszka RADWAŃSKA NAGO - BEZ NICZEGO! Jakie są OPINIE INTERNAUTÓW o nagiej sesji? Agnieszka RADWAŃSKA NAGO - BEZ NICZEGO! Jakie są OPINIE INTERNAUTÓW o nagiej sesji? Naga sesja Agnieszki Radwańskiej obiegła już cały internet. Rozebrana i uśmiechnięta Agnieszka tapla się w basenie wśród piłek do tenisa. Czy tenisistka rzeczywiście "idzie szeroką drogą, która prowadzi do czeluści"? Co piszą internauci o nagich zdjęciach Radwańskiej? Radwańska NAGO - podzielcie się waszym zdaniem. Jak postępować z przyszłą teściową? Jak postępować z przyszłą teściową? Relacje z teściową mogą być nie tylko trudne, ale także stać się przyczyną konfliktów między mężem a żoną, a nawet rozpadu małżeństwa. Jak postępować z teściową, aby wilk był syty, a owca cała - jak sprawić, by relacje były jeśli nie przyjacielskie, to chociaż poprawne? Zwrot VAT za materiały budowlane - przewodnik. Co trzeba wiedzieć o zwrocie VAT za materiały budowalne? Zwrot VAT za materiały budowlane - przewodnik. Co trzeba wiedzieć o zwrocie VAT za materiały budowalne? Rok 2013 to ostatni rok, kiedy można ubiegać się o zwrot VAT za materiały budowlane. Przypominamy, jakie zasady obowiązują w tym roku. Jakie dokumenty trzeba zgromadzić? Kto może się starać o zwrot podatku VAT za materiały budowlane? Jakie limity obowiązują? Radwańska NAGO? Nie tylko ona. Jacy inni polscy sportowcy mieli nagie sesje? [ZDJĘCIA] Radwańska NAGO? Nie tylko ona. Jacy inni polscy sportowcy mieli nagie sesje? [ZDJĘCIA] Agnieszka Radwańska nago w tegorocznym numerze ESPN The Magazine Boddy Issue. Gdzie obejrzeć rozbierane zdjęcia polskiej tenisistki? Poznaj innych sportowców, którzy nie wstydzili się zrzucić stroju przed obiektywem. Kto przed Radwańską zgodził się na nagą sesją? OTO ZDJĘCIA!

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!