Zarobki europosłów. Jaką emeryturę dostaje europoseł?

Choć od 2013 r. Polacy muszą pracować do 67. roku życia, żeby przejść na emeryturę, nie dotyczy to europosłów pracujących w Parlamencie Europejskim. Obowiązują ich bowiem przepisy unijne, dzięki czemu na emeryturę mogą przejść o cztery lata wcześniej - w wieku 63 lat. Olbrzymia jest też różnica w kwocie świadczeń - po trwającej 5 lat kadencji europarlamentarzysta może liczyć na 5700 zł emerytury!

Europosłowie zarabiają ok. 30 tys. zł miesięcznie, mają też zagwarantowaną wysoką emeryturę. Jak wyliczył "Super Express", za każdy rok pełnienia mandatu w PE polski europoseł dostanie 1140 zł emerytury. Po pełnej, 5-letniej kadencji ma zatem zagwarantowane świadczenie w wysokości ok. 5700 zł, a jeśli wygra w wyborach po raz drugi i dotrwa do końca kadencji - będzie dostawał ponad 10 tys. emerytury miesięcznie.

Co więcej posłowie mają prawo do emerytury po ukończeniu 63. roku życia.

Jak dokładnie wyliczana jest emerytura posłów pracujących w Parlamencie Europejskim? Wysokość świadczenia będzie równa 3,5 proc. wynagrodzenia za każdy pełny rok wykonywania mandatu, ale nie może przekraczać ogółem 70 proc. wynagrodzenia.

To nie koniec przywilejów europosłów. Ponieważ emerytury wypłacane są z Parlamentu Europejskiego, polscy europosłowie otrzymają też świadczenia wypłacane na zasadach obowiązujących w Polsce - po ukończeniu 67. roku życia.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 22/01/2013

Zobacz też

Jak skutecznie zniechęcić kota od drapania kanapy? Jak odzwyczaić zwierzę od niszczenia mebli? Jak skutecznie zniechęcić kota od drapania kanapy? Jak odzwyczaić zwierzę od niszczenia mebli? Jak zadbać o meble mając w domu kota. Masz kota, który pomimo twojego sprzeciwu bezustannie drapie meble, np. kanapę? Często obcinanie pazurów nie rozwiąże tego problemu. Nie wiesz jak oduczyć zwierzę tego nawyku? Mówimy, jak skutecznie zniechęcić kota od drapania mebli. Jak odzwyczaić kota od drapania mebli? PERFEKCYJNA PANI DOMU RADZI. Jak umyć wazon o nietypowym kształcie? PERFEKCYJNA PANI DOMU RADZI. Jak umyć wazon o nietypowym kształcie? Każdy nawet najpiękniejszy wazon, prędzej czy później, pokrywa się kamiennym nalotem z wody. Pół biedy, jeśli ma on prosty kształt i można do niego włożyć szczotkę do szorowania lub wymyć go gąbką. Gorzej jeśli wazon ma nietypowy kształt. Perfekcyjna Pani Domu radzi, jak umyć wazon o nietypowym kształcie. Domowe sposoby mycia okien. Jak ekologicznie umyć okna? Domowe sposoby mycia okien. Jak ekologicznie umyć okna? Mycie okien bez chemii jest możliwe. Naturalne środki są równie skuteczne. Trochę pracy przy dokładnym myciu okien i będziesz mógł cieszyć się przejrzystym widokiem przez wiele tygodni! Podpowiadamy, jak samodzielnie zrobić skuteczny i ekologiczny środek do mycia okien. Sprawdź, jakie to proste! Jak pozbyć się roztoczy z pluszowych zabawek? Jak prać pluszaki? Jak pozbyć się roztoczy z pluszowych zabawek? Jak prać pluszaki? Pluszowe zabawki to idealne siedlisko dla roztoczy i bakterii. Jeśli ktoś ma wątpliwość wystarczy, aby w słoneczny dzień kilka razy uderzył w zabawkę i zobaczył na własne oczy, ile kurzu się z niej wydostało. Jak pozbyć się roztoczy i brudu z maskotek?

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!