Zarobki europosłów. Jaką emeryturę dostaje europoseł?

Choć od 2013 r. Polacy muszą pracować do 67. roku życia, żeby przejść na emeryturę, nie dotyczy to europosłów pracujących w Parlamencie Europejskim. Obowiązują ich bowiem przepisy unijne, dzięki czemu na emeryturę mogą przejść o cztery lata wcześniej - w wieku 63 lat. Olbrzymia jest też różnica w kwocie świadczeń - po trwającej 5 lat kadencji europarlamentarzysta może liczyć na 5700 zł emerytury!

Europosłowie zarabiają ok. 30 tys. zł miesięcznie, mają też zagwarantowaną wysoką emeryturę. Jak wyliczył "Super Express", za każdy rok pełnienia mandatu w PE polski europoseł dostanie 1140 zł emerytury. Po pełnej, 5-letniej kadencji ma zatem zagwarantowane świadczenie w wysokości ok. 5700 zł, a jeśli wygra w wyborach po raz drugi i dotrwa do końca kadencji - będzie dostawał ponad 10 tys. emerytury miesięcznie.

Co więcej posłowie mają prawo do emerytury po ukończeniu 63. roku życia.

Jak dokładnie wyliczana jest emerytura posłów pracujących w Parlamencie Europejskim? Wysokość świadczenia będzie równa 3,5 proc. wynagrodzenia za każdy pełny rok wykonywania mandatu, ale nie może przekraczać ogółem 70 proc. wynagrodzenia.

To nie koniec przywilejów europosłów. Ponieważ emerytury wypłacane są z Parlamentu Europejskiego, polscy europosłowie otrzymają też świadczenia wypłacane na zasadach obowiązujących w Polsce - po ukończeniu 67. roku życia.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!