Zapach człowieka - od czego zależy?

Zapach człowieka zależy od wielu czynników. Zmienia się podczas choroby, na skutek diety, w wyniku stresu. Główną rolę w tym jak pachniemy odgrywa jednak wiek! Jak więc zmienia się zapach człowieka?

Ciało każdego z nas pachnie inaczej. Charakterystyczny zapach mają niemowlęta, inaczej pachną ludzie dorośli, inaczej starsi. Te różnice w zapachu wynikają ze złożonych interakcji między gruczołami skóry, wydzielinami ciała i aktywnością bakterii. Głównie za zapach skóry odpowiadają znajdujące się pod jej powierzchnią gruczoły łojowe, uwalniające złożoną mieszaninę lipidów (sebum) i kwasów tłuszczowych.

Oczywiście nasz zapach zależy trochę od tego, jak żyjemy - jak się odżywiamy, czy palimy papierosy. Pikantne potrawy i palenie modyfikują nasz zapach na bardziej wyrazisty, choć jest to oczywiście subtelna zmiana. Pamietajmy także, że każdy inaczej odczuwa zapachy!

Gruczoły łojowe w młodym wieku są mało aktywne, podobnie jak w siódmej dekadzie życia. Ich maksymalna aktywność przypada na wiek dorosły. To główny powód, dla którego zapach naszego ciała zmienia się z czasem.

Zapach ciała człowieka przekazuje wiele informacji - głównie o charakterze biologicznym i społecznym – to pomaga nam w rozpoznaniu krewnych i znajomych, doborze partnera czy odróżnianiu od siebie płci. Oznacza to, że zapach jest ważny, nawet jeśli świadomie nie zwracamy na niego uwagi.

Naukowcy dowodzą, że po zapachu ciała jesteśmy w stanie rozpoznać wiek drugiego człowieka! Zgadzamy się z nimi, że ludzie starsi pachną inaczej, ale żeby od razu rozpoznać wiek po zapachu? Podobno niektóre gatunki zwierząt - jak np. króliki, potrafią bezbłędnie rozpoznać wiek swoim pobratymców właśnie po zapachu!

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!