Zapach człowieka - od czego zależy?

Zapach człowieka zależy od wielu czynników. Zmienia się podczas choroby, na skutek diety, w wyniku stresu. Główną rolę w tym jak pachniemy odgrywa jednak wiek! Jak więc zmienia się zapach człowieka?

Ciało każdego z nas pachnie inaczej. Charakterystyczny zapach mają niemowlęta, inaczej pachną ludzie dorośli, inaczej starsi. Te różnice w zapachu wynikają ze złożonych interakcji między gruczołami skóry, wydzielinami ciała i aktywnością bakterii. Głównie za zapach skóry odpowiadają znajdujące się pod jej powierzchnią gruczoły łojowe, uwalniające złożoną mieszaninę lipidów (sebum) i kwasów tłuszczowych.

Oczywiście nasz zapach zależy trochę od tego, jak żyjemy - jak się odżywiamy, czy palimy papierosy. Pikantne potrawy i palenie modyfikują nasz zapach na bardziej wyrazisty, choć jest to oczywiście subtelna zmiana. Pamietajmy także, że każdy inaczej odczuwa zapachy!

Gruczoły łojowe w młodym wieku są mało aktywne, podobnie jak w siódmej dekadzie życia. Ich maksymalna aktywność przypada na wiek dorosły. To główny powód, dla którego zapach naszego ciała zmienia się z czasem.

Zapach ciała człowieka przekazuje wiele informacji - głównie o charakterze biologicznym i społecznym – to pomaga nam w rozpoznaniu krewnych i znajomych, doborze partnera czy odróżnianiu od siebie płci. Oznacza to, że zapach jest ważny, nawet jeśli świadomie nie zwracamy na niego uwagi.

Naukowcy dowodzą, że po zapachu ciała jesteśmy w stanie rozpoznać wiek drugiego człowieka! Zgadzamy się z nimi, że ludzie starsi pachną inaczej, ale żeby od razu rozpoznać wiek po zapachu? Podobno niektóre gatunki zwierząt - jak np. króliki, potrafią bezbłędnie rozpoznać wiek swoim pobratymców właśnie po zapachu!

Tagi: fokus tv,

Redakcja 30/09/2013

Zobacz też

Jak naprawić wyłączające się PS3 Slim? Jak naprawić wyłączające się PS3 Slim? Twoja konsola Playstation 3 sama się wyłącza? Gwarancja się skończyła? Nie musisz oddawać konsoli do kosztownej naprawy. Mówimy, jak poradzić sobie samodzielnie z usterką. To typowa wada PS3 slim wyposażonych w zasilacz typu APS-250. Jakie są najbardziej znane kobiety w polityce? Jakie są najbardziej znane kobiety w polityce? Przez długie lata w świecie polityki dominowali mężczyźni. Dziś, w XXI wieku coraz częściej w szeregach partyjnych występują kobiety. Mimo, że przedstawicielki płci pięknej to wciąż mała część polityki, jednak nawet ich znikoma obecność na arenie politycznej to niewątpliwie powód do dumy. Kto z nas nie zna walecznej Julii Tymoszenko, czy pierwszej prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz? Poznaj inne inspirujące kobiety w polityce. Kradzież samochodu. Złodzieje mają nową metodę "na butelkę"! Uważaj, kiedy pokazują na koło! Kradzież samochodu. Złodzieje mają nową metodę "na butelkę"! Uważaj, kiedy pokazują na koło! Złodzieje kradną samochody już nie tylko "na koło", ale również "na butelkę". Do tej pory policja odnotowywała kradzieże samochodów sposobem "na koło". Jednak ostatnio złodzieje samochodów coraz chętniej stosują nową metodę kradzieży "na butelkę". Na czym polega kradzież auta "na koło", a na czym kradzież "na butelkę"? Jak się gra w baseball? ZASADY GRY W BASEBALL Jak się gra w baseball? ZASADY GRY W BASEBALL Baseball jest popularnym sportem przede wszystkim w USA. Tam baseball to nie tylko wielka liga i gwiazdy, ale także rozrywek dla każdego. W Polsce, niestety niewiele osób się nim interesuje, a jeszcze mniej w to gra. POZNAJ podstawowe zasady gry w baseball.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!