Zamarznięte paliwo. Jak tego uniknąć? Co robić, gdy benzyna lub ropa zamarznie?

Lód w układzie paliwowym potrafi unieruchomić każde, nawet najnowsze auto – i to na benzynę, i to na ropę, czyli olej. Gdy paliwo zamarznie, możemy zrobić niewiele, dlatego działać trzeba już przed pierwszymi mrozami. Podstawowa zasada to tankowanie do pełna i używanie depresatorów. Zobacz, jak zapobiec zamarzaniu paliwa w dieslu, a jak w samochodzie na benzynę.
Zdjęcie z artykułu: Zamarznięte paliwo. Jak tego uniknąć? Co robić, gdy benzyna lub ropa zamarznie?
Zamarznięte paliwo. Jak tego uniknąć? Co robić, gdy benzyna lub ropa zamarznie?źródło:Thinkstockphotos.com/Fuse

Co zrobić, żeby diesel nie zamarzł?

Największy problem z zamarzającym paliwem mają właściciele diesli. Tzw. letni olej napędowy zaczyna gęstnieć i już przy temperaturach rzędu -7/-10°C wytrąca się z niego parafina. Parafina może zatkać przewody paliwowe, unieruchamiając auto na tyle skutecznie, że dopiero kosztowna wizyta w warsztacie pozwoli je „ożywić”.

Co zrobić, żeby diesel nie zamarzł? Po pierwsze na początku zimy pytajmy na stacji, czy mają już paliwo do diesla zimowe, czy jeszcze letnie. Stacje dużych koncernów zazwyczaj zaczynają sprzedawać paliwo o obniżonej temperaturze tężenia już w listopadzie. Dobrym rozwiązaniem jest też dolanie do zbiornika specjalnego depresatora – płynu, który spowalnia zjawisko wytrącania się parafiny.

.. Sposoby na zamarznięte szyby. Jak usunąć szron i lód z okien samochodu?

A co robić, gdy diesel zamarznie? Wtedy właściwie można mieć tylko nadzieję, że „korek z parafiny” nie wydostał się z filtra oleju napędowego. Jeśli będziemy mieli szczęście, wymiana filtra na nowy powinna umożliwić odpalenie silnika. Jeśli jednak parafina zablokuje układ wtryskowy, pozostaje już tylko wizyta u mechanika i czasochłonne czyszczenie całego układu. Do rozpuszczenia zatoru parafinowego nie wystarczy wstawienie samochodu na noc do ciepłego garażu...

Co zrobić, żeby silnik benzynowy nie zamarzł?

Benzyna jako taka nie jest wrażliwa na niskie temperatury, nie gęstnieje, ale... łatwo łączy się z wodą. Ta w czasie mrozu wytrąca się w postaci kryształków lodu i również może zablokować dopływ paliwa do silnika.

Podstawowa zasada pozwalająca na uniknięcie zamarzania benzyny to tankowanie do pełna. Wówczas w baku nie ma powietrza, z którego wytrąca się para wodna. Jeśli jednak chcemy nieć pewność, że problemy z zatorami lodowymi nie zatrzymają nas nawet w największy mróz, znów niezbędna będzie specjalistyczna chemia. Preparaty usuwające wodę z układu paliwowego w najbardziej ekstremalnych warunkach powinno stosować się nawet co drugie tankowanie.

A co robić, gdy benzyna zamarznie? Wtedy nie pozostaje już nic poza ogrzaniem auta w garażu. Żeby zatory się rozpuściły, wystarczy zazwyczaj kilka godzin postoju w miejscu, gdzie temperatura przekracza 10°C.

UWAGA! Pod żadnym pozorem nie należy natomiast ogrzewać silnika suszarkami czy innymi nadmuchami ciepłego powietrza. Opary paliwa potrafią wybuchnąć nawet od pojedynczej iskry!

Redakcja 04/01/2016

Podobne

Sposoby na zamarznięte szyby. Jak usunąć szron i lód z okien samochodu? Sposoby na zamarznięte szyby. Jak usunąć szron i lód z okien samochodu? Zima – najbardziej uciążliwy okres dla kierowców. Ileż to razy musieliśmy wyjść wcześniej do pracy tylko po to, by usunąć zalegający na dachu naszego auta śnieg oraz by zeskrobać lód z szyb? Nikt tego nie lubi, jednak przedstawimy kilka skutecznych sposobów, by w kolejny mroźny poranek nie mieć problemu z zamarzniętą szybą samochodową. Zamarznięte paliwo. Jak tego uniknąć? Co robić, gdy benzyna lub ropa zamarznie? Zamarznięte paliwo. Jak tego uniknąć? Co robić, gdy benzyna lub ropa zamarznie? Lód w układzie paliwowym potrafi unieruchomić każde, nawet najnowsze auto – i to na benzynę, i to na ropę, czyli olej. Gdy paliwo zamarznie, możemy zrobić niewiele, dlatego działać trzeba już przed pierwszymi mrozami. Podstawowa zasada to tankowanie do pełna i używanie depresatorów. Zobacz, jak zapobiec zamarzaniu paliwa w dieslu, a jak w samochodzie na benzynę. Jak długo trzeba ładować akumulator samochodowy? Jak długo trzeba ładować akumulator samochodowy? Jeżeli samochód nie chce odpalić, powodem może być rozładowany akumulator. Gdy bateria jest całkowicie pozbawiona mocy, pozostaje jedynie ładowanie akumulatora za pomocą prostownika. Czynność nie należy do skomplikowanych, ale zajmuje trochę czasu. Warto uzbroić się w cierpliwość! Samochód zimą. Jak go ochronić przed solą i korozją? Samochód zimą. Jak go ochronić przed solą i korozją? Zima niesie ze sobą dwa poważne zagrożenia dla samochodu – mróz i sól. Przed oboma trzeba zabezpieczyć samochód, ale ze szczególnym naciskiem na sól, bo szkody przez nią wyrządzone mogą być bardzo poważne.

Zobacz też

Co to jest teleprompter? Dlaczego jest nieodzowną pomocą dla dziennikarzy i polityków? Co to jest teleprompter? Dlaczego jest nieodzowną pomocą dla dziennikarzy i polityków? Bezbłędne i płynne relacje telewizyjnych dziennikarzy, przemówienia polityków wygłaszane bez jednego zająknięcia, dynamiczne zapowiedzi programów... Dzięki godnej podziwu pamięci? O nie. Mamy tu do czynienia z nieocenioną pomocą telepromptera. KOBIETA I PIŁKA NOŻNA. Jak sprawić, by twoja dziewczyna polubiła piłkę nożną? KOBIETA I PIŁKA NOŻNA. Jak sprawić, by twoja dziewczyna polubiła piłkę nożną? Piłka nożna nie jest ulubioną rozrywką kobiet, co jak wiadomo kłóci się z zamiłowaniem wielu mężczyzn. Wszystko to ma jednak podłoże psychologiczne. Amerykańscy psycholodzy radzą, jak sprawić, by wasze kobiety polubiły oglądanie futbolu! SABLEWSKA - MENADŻERKA GWIAZD. Kim Jest Maja Sablewska? Jakie sukcesy osiągnęła? SABLEWSKA - MENADŻERKA GWIAZD. Kim Jest Maja Sablewska? Jakie sukcesy osiągnęła? Maja Sablewska, znana w świecie polskiego show-biznesu, jako dobra menedżerka muzyczna, to także osobowość telewizyjna, znawczyni mody, ekspertka od stylizacji. Współpracowała ze sławami polskiej sceny: Dodą i Edytą Górniak. Co jeszcze osiągnęła? ZASADY KORZYSTANIA Z URLOPU TACIERZYŃSKIEGO. Zobacz, co musisz wiedzieć o urlopie ojcowskim? ZASADY KORZYSTANIA Z URLOPU TACIERZYŃSKIEGO. Zobacz, co musisz wiedzieć o urlopie ojcowskim? Urlop ojcowski, popularnie zwany tacierzyńskim, będzie wydłużony: zamiast 1 tygodnia, jak dotychczas, ojciec będzie mógł spędzić z dzieckiem 2 tygodnie. Zmiany będą obowiązywały od 1 stycznia 2012r. Do tej pory z urlopu tacierzyńskiego w 2010r. skorzystało 17,2 tys mężczyzn, a w pierwszym półroczu 2011r. aż 8,6 tys. kolejnych! Przeczytaj, co trzeba zrobić, aby dostać urlop ojcowski.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!