Zamarznięte paliwo. Jak tego uniknąć? Co robić, gdy benzyna lub ropa zamarznie?

Lód w układzie paliwowym potrafi unieruchomić każde, nawet najnowsze auto – i to na benzynę, i to na ropę, czyli olej. Gdy paliwo zamarznie, możemy zrobić niewiele, dlatego działać trzeba już przed pierwszymi mrozami. Podstawowa zasada to tankowanie do pełna i używanie depresatorów. Zobacz, jak zapobiec zamarzaniu paliwa w dieslu, a jak w samochodzie na benzynę.
Zdjęcie z artykułu: Zamarznięte paliwo. Jak tego uniknąć? Co robić, gdy benzyna lub ropa zamarznie?
Zamarznięte paliwo. Jak tego uniknąć? Co robić, gdy benzyna lub ropa zamarznie?źródło:Thinkstockphotos.com/Fuse

Co zrobić, żeby diesel nie zamarzł?

Największy problem z zamarzającym paliwem mają właściciele diesli. Tzw. letni olej napędowy zaczyna gęstnieć i już przy temperaturach rzędu -7/-10°C wytrąca się z niego parafina. Parafina może zatkać przewody paliwowe, unieruchamiając auto na tyle skutecznie, że dopiero kosztowna wizyta w warsztacie pozwoli je „ożywić”.

Co zrobić, żeby diesel nie zamarzł? Po pierwsze na początku zimy pytajmy na stacji, czy mają już paliwo do diesla zimowe, czy jeszcze letnie. Stacje dużych koncernów zazwyczaj zaczynają sprzedawać paliwo o obniżonej temperaturze tężenia już w listopadzie. Dobrym rozwiązaniem jest też dolanie do zbiornika specjalnego depresatora – płynu, który spowalnia zjawisko wytrącania się parafiny.

.. Sposoby na zamarznięte szyby. Jak usunąć szron i lód z okien samochodu?

A co robić, gdy diesel zamarznie? Wtedy właściwie można mieć tylko nadzieję, że „korek z parafiny” nie wydostał się z filtra oleju napędowego. Jeśli będziemy mieli szczęście, wymiana filtra na nowy powinna umożliwić odpalenie silnika. Jeśli jednak parafina zablokuje układ wtryskowy, pozostaje już tylko wizyta u mechanika i czasochłonne czyszczenie całego układu. Do rozpuszczenia zatoru parafinowego nie wystarczy wstawienie samochodu na noc do ciepłego garażu...

Co zrobić, żeby silnik benzynowy nie zamarzł?

Benzyna jako taka nie jest wrażliwa na niskie temperatury, nie gęstnieje, ale... łatwo łączy się z wodą. Ta w czasie mrozu wytrąca się w postaci kryształków lodu i również może zablokować dopływ paliwa do silnika.

Podstawowa zasada pozwalająca na uniknięcie zamarzania benzyny to tankowanie do pełna. Wówczas w baku nie ma powietrza, z którego wytrąca się para wodna. Jeśli jednak chcemy nieć pewność, że problemy z zatorami lodowymi nie zatrzymają nas nawet w największy mróz, znów niezbędna będzie specjalistyczna chemia. Preparaty usuwające wodę z układu paliwowego w najbardziej ekstremalnych warunkach powinno stosować się nawet co drugie tankowanie.

A co robić, gdy benzyna zamarznie? Wtedy nie pozostaje już nic poza ogrzaniem auta w garażu. Żeby zatory się rozpuściły, wystarczy zazwyczaj kilka godzin postoju w miejscu, gdzie temperatura przekracza 10°C.

UWAGA! Pod żadnym pozorem nie należy natomiast ogrzewać silnika suszarkami czy innymi nadmuchami ciepłego powietrza. Opary paliwa potrafią wybuchnąć nawet od pojedynczej iskry!

Redakcja 04/01/2016

Zobacz też

CZYSZCZENIE KRYSZTAŁÓW. Jak czyścić kryształy? CZYSZCZENIE KRYSZTAŁÓW. Jak czyścić kryształy? Czyszczenie kryształów jest konieczne, by wydobyć niezwykły blask szlifowanego szkła. Podstawową zasadą przy czyszczeniu naczyń z kryształu jest unikanie ostrych środków czyszczących i zmywarek a także zbyt ciepłej wody. Na co jeszcze zwracać uwagę przy myciu kryształów? Jak czyścić kryształy?  Jak czyścić deski do krojenia? Jak czyścić deski do krojenia? Deska do krojenia to przedmiot niezbędny w kuchni - kroimy na niej chleb, warzywa, sery, surowe mięso. Na jej powierzchni mogą osadzać się bakterie, dlatego warto skrupulatnie dbać o jej czystość. Jak zadbać o czystość kuchennej deski do krojenia? PLAMY NA PODŁODZE. Czym czyścić nietypowe plamy na podłodze? PLAMY NA PODŁODZE. Czym czyścić nietypowe plamy na podłodze? Plamy na podłodze nie zawsze schodzą wodą ze środkiem czyszczącym. Czasem, gdy plama na podłodze jest nietypowa, trzeba sięgnąć po środki specjalne. W takich sytuacjach substancję czyszczącą do parkietu dobieramy w zależności od rodzaju plamy. Czym czyścić nietypowe plamy na podłodze? Co zrobić, aby miotła zamiatała lepiej? Co zrobić, aby miotła zamiatała lepiej? Miotła składa się ze styliska oraz aparatu czyszczącego. Całość powinna być skonstruowana z brzozowych rózeg. W nowoczesnej wersji oszczędnościowej z rózeg robi się tylko aparat czyszczący, stylisko zaś z różnej długości kijów. Miotła służy do zmiatania śmieci z powierzchni twardych (podłóg, podjazdów, chodników, ścieżek), niekiedy także do usuwania liści i innych większych, ale lekkich zanieczyszczeń z trawników. Miotły wyrabia się ręcznie, więc każda z nich jest unikatowym egzemplarzem, godnym wyeksponowania nie tylko przed wejściem do domu

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!