Zamarznięte paliwo. Jak tego uniknąć? Co robić, gdy benzyna lub ropa zamarznie?

Lód w układzie paliwowym potrafi unieruchomić każde, nawet najnowsze auto – i to na benzynę, i to na ropę, czyli olej. Gdy paliwo zamarznie, możemy zrobić niewiele, dlatego działać trzeba już przed pierwszymi mrozami. Podstawowa zasada to tankowanie do pełna i używanie depresatorów. Zobacz, jak zapobiec zamarzaniu paliwa w dieslu, a jak w samochodzie na benzynę.
Zdjęcie z artykułu: Zamarznięte paliwo. Jak tego uniknąć? Co robić, gdy benzyna lub ropa zamarznie?
Zamarznięte paliwo. Jak tego uniknąć? Co robić, gdy benzyna lub ropa zamarznie?źródło:Thinkstockphotos.com/Fuse

Co zrobić, żeby diesel nie zamarzł?

Największy problem z zamarzającym paliwem mają właściciele diesli. Tzw. letni olej napędowy zaczyna gęstnieć i już przy temperaturach rzędu -7/-10°C wytrąca się z niego parafina. Parafina może zatkać przewody paliwowe, unieruchamiając auto na tyle skutecznie, że dopiero kosztowna wizyta w warsztacie pozwoli je „ożywić”.

Co zrobić, żeby diesel nie zamarzł? Po pierwsze na początku zimy pytajmy na stacji, czy mają już paliwo do diesla zimowe, czy jeszcze letnie. Stacje dużych koncernów zazwyczaj zaczynają sprzedawać paliwo o obniżonej temperaturze tężenia już w listopadzie. Dobrym rozwiązaniem jest też dolanie do zbiornika specjalnego depresatora – płynu, który spowalnia zjawisko wytrącania się parafiny.

.. Sposoby na zamarznięte szyby. Jak usunąć szron i lód z okien samochodu?

A co robić, gdy diesel zamarznie? Wtedy właściwie można mieć tylko nadzieję, że „korek z parafiny” nie wydostał się z filtra oleju napędowego. Jeśli będziemy mieli szczęście, wymiana filtra na nowy powinna umożliwić odpalenie silnika. Jeśli jednak parafina zablokuje układ wtryskowy, pozostaje już tylko wizyta u mechanika i czasochłonne czyszczenie całego układu. Do rozpuszczenia zatoru parafinowego nie wystarczy wstawienie samochodu na noc do ciepłego garażu...

Co zrobić, żeby silnik benzynowy nie zamarzł?

Benzyna jako taka nie jest wrażliwa na niskie temperatury, nie gęstnieje, ale... łatwo łączy się z wodą. Ta w czasie mrozu wytrąca się w postaci kryształków lodu i również może zablokować dopływ paliwa do silnika.

Podstawowa zasada pozwalająca na uniknięcie zamarzania benzyny to tankowanie do pełna. Wówczas w baku nie ma powietrza, z którego wytrąca się para wodna. Jeśli jednak chcemy nieć pewność, że problemy z zatorami lodowymi nie zatrzymają nas nawet w największy mróz, znów niezbędna będzie specjalistyczna chemia. Preparaty usuwające wodę z układu paliwowego w najbardziej ekstremalnych warunkach powinno stosować się nawet co drugie tankowanie.

A co robić, gdy benzyna zamarznie? Wtedy nie pozostaje już nic poza ogrzaniem auta w garażu. Żeby zatory się rozpuściły, wystarczy zazwyczaj kilka godzin postoju w miejscu, gdzie temperatura przekracza 10°C.

UWAGA! Pod żadnym pozorem nie należy natomiast ogrzewać silnika suszarkami czy innymi nadmuchami ciepłego powietrza. Opary paliwa potrafią wybuchnąć nawet od pojedynczej iskry!

Redakcja 04/01/2016

Zobacz też

Ile kosztuje mycie okien? Czy warto skorzystać z pomocy osób wykwalifikowanych? Ile kosztuje mycie okien? Czy warto skorzystać z pomocy osób wykwalifikowanych? Mycie okien do najprzyjemniejszych prac nie należy, szczególnie jeśli okna są mocno zabrudzone, a nam zależy na doczyszczeniu każdej szczeliny. Czy warto w takich sytuacjach wynająć kogoś do pomocy? Ile to kosztuje? Czy lepiej płacić za godzinę pracy czy za liczbę umytych okien? Jak uniknąć jet lag po podróży samolotem? Jak uniknąć jet lag po podróży samolotem? Po podróży międzykontynentalnej nasz organizm działa na początku zgodnie z trybem czasowym, do którego jest przyzwyczajony. Jednak wytrącony z równowagi powoli przestawia się na nowy tryb. Ten proces zwykle wywołuje tzw. syndrom jet lag. Jak bezboleśnie przejść do innej strefy czasowej? e-konsulat. Jak zapewnić sobie opiekę konsularną w podróży zagranicznej? e-konsulat. Jak zapewnić sobie opiekę konsularną w podróży zagranicznej? Jeśli wybierasz się za granicę w rejony, gdzie zdarzają się zamieszki na tle politycznym bądź występują takie zjawiska, jak trzęsienia ziemi czy powodzie, sprawdź adres i numer telefonu polskiej placówki konsularnej. A najlepiej jeszcze przed wyjazdem zgłoś go w e-Konsulacie. System Zdalnej Rejestracji - e-Konsulat - jak działa? Jak wygląda iOS 7? ZAPOWIEDZI, RECENZJA, OPINIE o nowym systemie IOS7 Jak wygląda iOS 7? ZAPOWIEDZI, RECENZJA, OPINIE o nowym systemie IOS7 Pomysły na system iOS 7 na iPhone'a, iPada oraz iPoda touch garściami czerpane są z Androida i Sailfisha. I trzeba przyznać, że projektantowi Apple'a – Jonnemu Ivy wyszło to nadzwyczaj dobrze. Prostota, klasyka i minimalizm. Mówimy, jak będzie wyglądała kolejna odsłona systemu iOS.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!