Zamarznięte paliwo. Jak tego uniknąć? Co robić, gdy benzyna lub ropa zamarznie?

Lód w układzie paliwowym potrafi unieruchomić każde, nawet najnowsze auto – i to na benzynę, i to na ropę, czyli olej. Gdy paliwo zamarznie, możemy zrobić niewiele, dlatego działać trzeba już przed pierwszymi mrozami. Podstawowa zasada to tankowanie do pełna i używanie depresatorów. Zobacz, jak zapobiec zamarzaniu paliwa w dieslu, a jak w samochodzie na benzynę.
Zdjęcie z artykułu: Zamarznięte paliwo. Jak tego uniknąć? Co robić, gdy benzyna lub ropa zamarznie?
Zamarznięte paliwo. Jak tego uniknąć? Co robić, gdy benzyna lub ropa zamarznie?źródło:Thinkstockphotos.com/Fuse

Co zrobić, żeby diesel nie zamarzł?

Największy problem z zamarzającym paliwem mają właściciele diesli. Tzw. letni olej napędowy zaczyna gęstnieć i już przy temperaturach rzędu -7/-10°C wytrąca się z niego parafina. Parafina może zatkać przewody paliwowe, unieruchamiając auto na tyle skutecznie, że dopiero kosztowna wizyta w warsztacie pozwoli je „ożywić”.

Co zrobić, żeby diesel nie zamarzł? Po pierwsze na początku zimy pytajmy na stacji, czy mają już paliwo do diesla zimowe, czy jeszcze letnie. Stacje dużych koncernów zazwyczaj zaczynają sprzedawać paliwo o obniżonej temperaturze tężenia już w listopadzie. Dobrym rozwiązaniem jest też dolanie do zbiornika specjalnego depresatora – płynu, który spowalnia zjawisko wytrącania się parafiny.

.. Sposoby na zamarznięte szyby. Jak usunąć szron i lód z okien samochodu?

A co robić, gdy diesel zamarznie? Wtedy właściwie można mieć tylko nadzieję, że „korek z parafiny” nie wydostał się z filtra oleju napędowego. Jeśli będziemy mieli szczęście, wymiana filtra na nowy powinna umożliwić odpalenie silnika. Jeśli jednak parafina zablokuje układ wtryskowy, pozostaje już tylko wizyta u mechanika i czasochłonne czyszczenie całego układu. Do rozpuszczenia zatoru parafinowego nie wystarczy wstawienie samochodu na noc do ciepłego garażu...

Co zrobić, żeby silnik benzynowy nie zamarzł?

Benzyna jako taka nie jest wrażliwa na niskie temperatury, nie gęstnieje, ale... łatwo łączy się z wodą. Ta w czasie mrozu wytrąca się w postaci kryształków lodu i również może zablokować dopływ paliwa do silnika.

Podstawowa zasada pozwalająca na uniknięcie zamarzania benzyny to tankowanie do pełna. Wówczas w baku nie ma powietrza, z którego wytrąca się para wodna. Jeśli jednak chcemy nieć pewność, że problemy z zatorami lodowymi nie zatrzymają nas nawet w największy mróz, znów niezbędna będzie specjalistyczna chemia. Preparaty usuwające wodę z układu paliwowego w najbardziej ekstremalnych warunkach powinno stosować się nawet co drugie tankowanie.

A co robić, gdy benzyna zamarznie? Wtedy nie pozostaje już nic poza ogrzaniem auta w garażu. Żeby zatory się rozpuściły, wystarczy zazwyczaj kilka godzin postoju w miejscu, gdzie temperatura przekracza 10°C.

UWAGA! Pod żadnym pozorem nie należy natomiast ogrzewać silnika suszarkami czy innymi nadmuchami ciepłego powietrza. Opary paliwa potrafią wybuchnąć nawet od pojedynczej iskry!

Redakcja 04/01/2016

Zobacz też

Żelazne potwory odc. 3 - Wiertnica Moncrief, maszyna do osadzania słupów Hitachi i inne żelazne potwory Żelazne potwory odc. 3 - Wiertnica Moncrief, maszyna do osadzania słupów Hitachi i inne żelazne potwory Gdy teren jest trudny, pogoda niekorzystna, zima trwa tylko 9 miesięcy w roku - wtedy do pomocy ludziom przydają się żelazne potwory. Wielkie maszyny o specjalistycznych umijętnościach tym razem wbiją słupy tam, gdzie ludziom uniemożliwia to podłoże, przepchną wielkie tankowce przez niebezpieczne wody, nawierca dziury w wiecznie zmarcniętej glebie. Poznajcie Żelazne potwory - wcale nie straszne! PREPERSI – GOTOWI NA WSZYSTKO, odc. 2. Survival PREPERSI – GOTOWI NA WSZYSTKO, odc. 2. Survival W serialu Prepersi – gotowi na wszystko Andrzej Meller odwiedza polskich prepersów. Nie wiedziałeś, że to całkiem liczna społeczność także w naszym kraju? Chcesz dowiedzieć się dlaczego prepersi przygotowują się na wszelkie kataklizmy? A może chcesz do nich dołączyć? PREPERSI – GOTOWI NA WSZYSTKO, odc. 1. Ewakuacja do schronu PREPERSI – GOTOWI NA WSZYSTKO, odc. 1. Ewakuacja do schronu Kim są polscy prepersi? Przed czym się zabezpieczają, a czego najbardziej boją? W pierwszym odcinku prowadzący Andrzej Meller – reporter, podróżnik i korespondent wojenny, który miał okazję być w najbardziej zapalnych punktach świata – na Kaukazie, Sri Lance, w Afganistanie i Libii, opowie o idei preperingu i wyjaśni na czym polega ten ruch. Handlarze historią, odc. 6 – Operacja Sprzątanie. Co się wydarzy? Handlarze historią, odc. 6 – Operacja Sprzątanie. Co się wydarzy? W programie Handlarze historią śledzimy losy Bruce'a Cromptona i jego ekipy. Na codzień zajmują się oni wyszukiwaniem historycznych militariów z okresu II Wojny Światowej, odnawianiem ich i odsprzedawaniem z zyskiem. Co tym razem sprzedadzą?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!