Terror w Bombaju. Czy zamachowi można było zapobiec? WIDEO

W serii 10 zamachów terrorystycznych w Bombaju w ostatnich dniach listopada 2008 roku zginęło 166 osób, a niemal 300 zostało rannych. Jak doszło do tej tragedii? Czy można jej było zapobiec?

Terror w Bombaju

Terror w Bombaju
Kraj produkcji: Wielka Brytania Kategoria wiekowa Czas trwania 00:47:44

Zamach w Bombaju, który miał miejsce w 2008 roku, kosztował życie 166 niewinnych osób. Zaatakowanych zostało wówczas kilka najważniejszych obiektów w stolicy Indii. Podczas trwającego aż trzy dni zamachu terrorystycznego w Bombaju zaatakowane zostały duże i znane na całym świecie obiekty - luksusowe hotele Trident Oberoi oraz Taj Mahal Palace, ośrodek religijny Nariman House, lubiany przez turystów bar Cafe Leopold i jedna z najbardziej zatłoczonych stacji kolejowych świata CST. W chwili ataku znajdowali się w nich zarówno Hindusi, jak i turyści, którzy przybyli tu z różnych stron świata.

Autorzy filmu dokumentalnego podejmują próbę zrekonstruowania wydarzeń, które miały miejsce zarówno w dniu zamachu, jak i w okresie poprzedzającym tragiczne wydarzenia. Próbują też odpowiedzieć na pytanie, czy można było zapobiec tragedii. Czy winą należy obarczyć niesprawnie działające procedury bezpieczeństwa? A może ludzką opieszałość i zaniedbania? Dlaczego służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo w stolicy Indii nie zdołały zapobiec masakrze? Jakie popełniono błędy i czy ludzie, którzy dopuścili się zaniedbań, zostali ukarani?

 

Redakcja 09/02/2017

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!