Zabójcze drony - jak wykorzystanie dronów zmieniło walkę z terroryzmem?

Bezzałogowe drony stały się jednym z najważniejszych rodzajów broni do walki z terrorystami – szczególnie od momentu, kiedy urząd prezydenta USA objął Barack Obama. Według oficjalnych dokumentów używane są, aby najskuteczniej i możliwie najbezpieczniej dla cywilów pozbyć się terrorystów. Czy rzeczywiście ich ofiarą stają się jedynie grupy terrorystyczne?

Terror w Bombaju

Terror w Bombaju
Kraj produkcji: Wielka Brytania Kategoria wiekowa Czas trwania 00:47:44

Zabójcze drony to film, który opowiada o wielkiej karierze jaką robią ostatnimi laty drony w służbie rządów i armii. Według rządu USA bezzałogowe drony są idealną bronią w wojnie z terroryzmem. Nie narażają życia pilota, gdyż nie wymagają jego obecności podczas lotu. Z niemalże chirurgiczną precyzją potrafią namierzyć cel, więc są bezpieczne dla cywilów. Jednak liczba ofiar cywilnych, które ucierpiały w wyniku ataku dronów może być o wiele wyższa niż podają to amerykańscy politycy.

Dziennikarskie śledztwo prowadzi do Jemenu i Pakistanu. W Jemenie, zgodnie z relacją świadków, dwie osoby zabite w ataku nie należały do grupy terrorystów, jak informowały media zachodnie – drony zabiły przypadkowych przechodniów. Autorzy dokumentu dotarli także do wstrząsającego materiału nagranego w Pakistanie, gdzie widać na zdjęciach cywilów, w tym dzieci, którzy zostali ranni lub zginęli od ataku dronu. Od 2004 roku Amerykanie przeprowadzili przynajmniej 350 ataków w samym tylko Pakistanie. Niektórzy dziennikarze posiadają dowody na to, że ponad połowę z 3 000 ofiar stanowili cywile.

Jeszcze bardziej niepokojący obraz wyłania się, kiedy przyjrzeć się zasadom typowania „celu”. Niepotrzebne są dowody przeciwko podejrzanemu, ani znajomość jego tożsamości – wystarczy, że umiejscowiona na dronie kamera zarejestruje jego zachowanie wskazujące na to, że ma powiązania z terrorystami. Organizacje broniące praw człowieka apelują o wycofanie dronów z użycia, argumentując, że łamane jest prawo międzynarodowe. Czy wreszcie nastał czas, aby zacząć ich słuchać?

Redakcja 11/09/2015

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!