Zabójcze drony - jak wykorzystanie dronów zmieniło walkę z terroryzmem?

Bezzałogowe drony stały się jednym z najważniejszych rodzajów broni do walki z terrorystami – szczególnie od momentu, kiedy urząd prezydenta USA objął Barack Obama. Według oficjalnych dokumentów używane są, aby najskuteczniej i możliwie najbezpieczniej dla cywilów pozbyć się terrorystów. Czy rzeczywiście ich ofiarą stają się jedynie grupy terrorystyczne?

Zabójcze drony to film, który opowiada o wielkiej karierze jaką robią ostatnimi laty drony w służbie rządów i armii. Według rządu USA bezzałogowe drony są idealną bronią w wojnie z terroryzmem. Nie narażają życia pilota, gdyż nie wymagają jego obecności podczas lotu. Z niemalże chirurgiczną precyzją potrafią namierzyć cel, więc są bezpieczne dla cywilów. Jednak liczba ofiar cywilnych, które ucierpiały w wyniku ataku dronów może być o wiele wyższa niż podają to amerykańscy politycy.

Dziennikarskie śledztwo prowadzi do Jemenu i Pakistanu. W Jemenie, zgodnie z relacją świadków, dwie osoby zabite w ataku nie należały do grupy terrorystów, jak informowały media zachodnie – drony zabiły przypadkowych przechodniów. Autorzy dokumentu dotarli także do wstrząsającego materiału nagranego w Pakistanie, gdzie widać na zdjęciach cywilów, w tym dzieci, którzy zostali ranni lub zginęli od ataku dronu. Od 2004 roku Amerykanie przeprowadzili przynajmniej 350 ataków w samym tylko Pakistanie. Niektórzy dziennikarze posiadają dowody na to, że ponad połowę z 3 000 ofiar stanowili cywile.

Jeszcze bardziej niepokojący obraz wyłania się, kiedy przyjrzeć się zasadom typowania „celu”. Niepotrzebne są dowody przeciwko podejrzanemu, ani znajomość jego tożsamości – wystarczy, że umiejscowiona na dronie kamera zarejestruje jego zachowanie wskazujące na to, że ma powiązania z terrorystami. Organizacje broniące praw człowieka apelują o wycofanie dronów z użycia, argumentując, że łamane jest prawo międzynarodowe. Czy wreszcie nastał czas, aby zacząć ich słuchać?

Redakcja 11/09/2015

Zobacz też

Jagnięcina po prowansalsku – przepis Magdy Gessler z Kuchennych rewolucji Jagnięcina po prowansalsku – przepis Magdy Gessler z Kuchennych rewolucji Jak zrobić marynatę i sos do jagnięciny po prowansalsku? W jednym z odcinków KUCHENNYCH REWOLUCJI, emitowanych przez stację TVN, prowadząca Magda Gessler odwiedziła Pałac w Nieznanicach, niedaleko Częstochowy. Daniem popisowym była w tym przypadku jelenina po prowansalsku z rozmarynem, polana sosem z białego wina. Zobacz, jak przygotować to danie w domu! Tadżin – przepis Magdy Gessler na marokańskie danie Tadżin – przepis Magdy Gessler na marokańskie danie Magda Gessler po raz kolejny odwiedziła Lublin. Tym razem ekipa "Kuchennych rewolucji" postanowiła tchnąć nowe życie w restaurację "Orient Express". Ciekawy pomysł na wnętrze przypominające przedziały słynnego pociągu nie szedł w parze z dobrą orientalną kuchnią. Magda Gessler postanowiła to zmienić, wprowadzając dania podobne do tych serwowanych przed laty w Orient Expressie, m.in. marokański tażin (tadżin). Oto przepis na to danie. Rote gruetze – przepis Magdy Gessler na kisiel z owocami i winem Rote gruetze – przepis Magdy Gessler na kisiel z owocami i winem Rote gruetze, czyli kisiel z owocami i winem, stał się słodkim finałem kuchennej rewolucji, jaką Magda Gessler zgotowała restauracji "Niebieski parasol" w Chojnowie (nowa nazwa: "Pod jeleniem"). Deser zachwycił wszystkich gości. To rote grütze, czyli rodzaj kisielu, ale przygotowanego z całych owoców jagodowych i czerwonego wina. Oto przepis na rote grütze. Schab w mleku – przepis Magdy Gessler z Kuchennych rewolucji Schab w mleku – przepis Magdy Gessler z Kuchennych rewolucji Jak smacznie przyrządzić schab? Wypróbuj schab na mleku według przepisu Magdy Gessler. Szefowa "Kuchennych Rewolucji" proponuje nietypową recepturę - schab duszony w mleku z dodatkiem aromatycznym ziół i przypraw. Jak zrobić schab na mleku według Magdy Gessler? Wypróbuj poniższy przepis.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!