Zabójcze drony - jak wykorzystanie dronów zmieniło walkę z terroryzmem?

Bezzałogowe drony stały się jednym z najważniejszych rodzajów broni do walki z terrorystami – szczególnie od momentu, kiedy urząd prezydenta USA objął Barack Obama. Według oficjalnych dokumentów używane są, aby najskuteczniej i możliwie najbezpieczniej dla cywilów pozbyć się terrorystów. Czy rzeczywiście ich ofiarą stają się jedynie grupy terrorystyczne?

Terror w Bombaju

Terror w Bombaju
Kraj produkcji: Wielka Brytania Kategoria wiekowa Czas trwania 00:47:44

Zabójcze drony to film, który opowiada o wielkiej karierze jaką robią ostatnimi laty drony w służbie rządów i armii. Według rządu USA bezzałogowe drony są idealną bronią w wojnie z terroryzmem. Nie narażają życia pilota, gdyż nie wymagają jego obecności podczas lotu. Z niemalże chirurgiczną precyzją potrafią namierzyć cel, więc są bezpieczne dla cywilów. Jednak liczba ofiar cywilnych, które ucierpiały w wyniku ataku dronów może być o wiele wyższa niż podają to amerykańscy politycy.

Dziennikarskie śledztwo prowadzi do Jemenu i Pakistanu. W Jemenie, zgodnie z relacją świadków, dwie osoby zabite w ataku nie należały do grupy terrorystów, jak informowały media zachodnie – drony zabiły przypadkowych przechodniów. Autorzy dokumentu dotarli także do wstrząsającego materiału nagranego w Pakistanie, gdzie widać na zdjęciach cywilów, w tym dzieci, którzy zostali ranni lub zginęli od ataku dronu. Od 2004 roku Amerykanie przeprowadzili przynajmniej 350 ataków w samym tylko Pakistanie. Niektórzy dziennikarze posiadają dowody na to, że ponad połowę z 3 000 ofiar stanowili cywile.

Jeszcze bardziej niepokojący obraz wyłania się, kiedy przyjrzeć się zasadom typowania „celu”. Niepotrzebne są dowody przeciwko podejrzanemu, ani znajomość jego tożsamości – wystarczy, że umiejscowiona na dronie kamera zarejestruje jego zachowanie wskazujące na to, że ma powiązania z terrorystami. Organizacje broniące praw człowieka apelują o wycofanie dronów z użycia, argumentując, że łamane jest prawo międzynarodowe. Czy wreszcie nastał czas, aby zacząć ich słuchać?

Redakcja 11/09/2015

Zobacz też

Kim jest Phil Rudd, perkusista AC/DC oskarżony o zlecenie dwóch zabójstw? Kim jest Phil Rudd, perkusista AC/DC oskarżony o zlecenie dwóch zabójstw? Nigdy nie mógł narzekać na brak problemów w życiu. Jednak ostatnie doniesienia, dotyczące jego osoby zaskoczyły chyba każdego. Przedstawiono mu zarzut zlecenia dwóch morderstw, grożenia śmiercią oraz posiadania narkotyków. Kim jest Phil Rudd - perkusista kultowego AC/DC? Kim jest Marcin Dołęga, przyłapany na dopingu polski sztangista? Kim jest Marcin Dołęga, przyłapany na dopingu polski sztangista? Nastały czarne dni dla polskiej sztangi i nie chodzi tu o słabsze wyniki sportowe. Na dopingu wpadali kolejno Krzysztof Zwarycz, Jacek Chruściewicz oraz Sylwester Kołecki. Dziś z rana dotarła chyba najbardziej wstrząsająca informacja - w Rosji we krwi Marcina Dołęgi wykryto nielegalne substancje. Kim jest i co osiągnął Marcin Dołęga? Ludzkie oblicze planety – odc. 7. Rzeki – groźne i życiodajne. Mekong na Półwyspie Indochińskim, Zanskar w Himalajach, Zambezi w południowej Afryce Ludzkie oblicze planety – odc. 7. Rzeki – groźne i życiodajne. Mekong na Półwyspie Indochińskim, Zanskar w Himalajach, Zambezi w południowej Afryce Rzeki pokrywają gęstą siecią wszystkie kontynenty. Dostarczają ludziom tego, co najważniejsze: życiodajnej wody i bogatego w składniki pożywienia. Są niezastąpione jako arterie komunikacyjne, a także jako zapory, chroniące przed zwierzętami i wrogiem. Ale mogą też być groźne. Czy przez kamerkę w twoim domu można cię podglądać? Jak tego uniknąć? Czy przez kamerkę w twoim domu można cię podglądać? Jak tego uniknąć? Jeżeli masz w domu kamerkę i nie zmieniłeś w niej fabrycznego hasła, sprawdź, czy nie ma cię na stronie insecam.com. Cyberprzestępcy umieścili na niej obraz z tysięcy kamer przemysłowych, w których nie zmieniono ustawień domyślnych.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!