Zabójcze drony - jak wykorzystanie dronów zmieniło walkę z terroryzmem?

Bezzałogowe drony stały się jednym z najważniejszych rodzajów broni do walki z terrorystami – szczególnie od momentu, kiedy urząd prezydenta USA objął Barack Obama. Według oficjalnych dokumentów używane są, aby najskuteczniej i możliwie najbezpieczniej dla cywilów pozbyć się terrorystów. Czy rzeczywiście ich ofiarą stają się jedynie grupy terrorystyczne?

Terror w Bombaju

Terror w Bombaju
Kraj produkcji: Wielka Brytania Kategoria wiekowa Czas trwania 00:47:44

Zabójcze drony to film, który opowiada o wielkiej karierze jaką robią ostatnimi laty drony w służbie rządów i armii. Według rządu USA bezzałogowe drony są idealną bronią w wojnie z terroryzmem. Nie narażają życia pilota, gdyż nie wymagają jego obecności podczas lotu. Z niemalże chirurgiczną precyzją potrafią namierzyć cel, więc są bezpieczne dla cywilów. Jednak liczba ofiar cywilnych, które ucierpiały w wyniku ataku dronów może być o wiele wyższa niż podają to amerykańscy politycy.

Dziennikarskie śledztwo prowadzi do Jemenu i Pakistanu. W Jemenie, zgodnie z relacją świadków, dwie osoby zabite w ataku nie należały do grupy terrorystów, jak informowały media zachodnie – drony zabiły przypadkowych przechodniów. Autorzy dokumentu dotarli także do wstrząsającego materiału nagranego w Pakistanie, gdzie widać na zdjęciach cywilów, w tym dzieci, którzy zostali ranni lub zginęli od ataku dronu. Od 2004 roku Amerykanie przeprowadzili przynajmniej 350 ataków w samym tylko Pakistanie. Niektórzy dziennikarze posiadają dowody na to, że ponad połowę z 3 000 ofiar stanowili cywile.

Jeszcze bardziej niepokojący obraz wyłania się, kiedy przyjrzeć się zasadom typowania „celu”. Niepotrzebne są dowody przeciwko podejrzanemu, ani znajomość jego tożsamości – wystarczy, że umiejscowiona na dronie kamera zarejestruje jego zachowanie wskazujące na to, że ma powiązania z terrorystami. Organizacje broniące praw człowieka apelują o wycofanie dronów z użycia, argumentując, że łamane jest prawo międzynarodowe. Czy wreszcie nastał czas, aby zacząć ich słuchać?

Redakcja 11/09/2015

Zobacz też

Horoskop na kwiecień 2013. Horoskop miesięczny - kwiecień 2013 Horoskop na kwiecień 2013. Horoskop miesięczny - kwiecień 2013 Horoskop na kwiecień 2013. Kwiecień to czas dużych zmian i porządków - nie tylko w domu, ale i całym życiu. Sprawdź, co jest Ci zapisane w gwiazdach. Horoskop dla wszystkich znaków zodiaku; wodnika, panny, raka, kozioroźca, barana, byka, ryby. Chcesz wiedzieć, co wydarzy się w twoim życiu w kwietniu 2013? Czy możesz spodziewać się dobrych zmian, strzału amora czy podwyżki w kwietniu 2013? Jak przekształcić działkę rolną w budowlaną? Jak przekształcić działkę rolną w budowlaną? Planujesz budowę domu, a ziemia której jesteś właścicielem to działka rolna? Podpowiemy Ci, w jaki sposób odrolnić grunt. Pamiętaj jednak o tym, że to proces, który wymaga wielu formalności. Także, przystępując do przekształcenia działki rolnej w budowlaną, musisz uzbroić się w cierpliwość. Jak poradzić sobie w czasie kryzysu finansowego i nie stracić stabilności finansowej? Jak poradzić sobie w czasie kryzysu finansowego i nie stracić stabilności finansowej? Choć Polska na tle UE prezentuje się nie najgorzej, Polacy odczuwają skutki kryzysu finansowego. Wystarczy wymienić chociażby wysokie bezrobocie czy rosnące ceny żywności i opłat eksploatacyjnych. Co zrobić, gdy zarabiamy mniej, a wokół kryzys? Jak poprawić swoją ekonomiczną sytuację? Mówimy, jak sobie radzić w czasie kryzysu finansowego. Kredyt wsteczny. Czy można wziąć kredyt na już wykonany remont lub zakończoną budowę? Kredyt wsteczny. Czy można wziąć kredyt na już wykonany remont lub zakończoną budowę? Wzięcie kredytu remontowego już po wykonaniu prac jest możliwe. W niektórych przypadkach bank może udzielić kredytu wstecznego.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!