Za kulisami: Medycyna i marihuana. Pozytywne i negatywne konsekwencje legalizacji marihuany w USA

Legalna marihuana? Na początku listopada 2014 roku mieszkańcy dwóch kolejnych stanów USA - Oregon i Alaska – opowiedzieli się w głosowaniu za zalegalizowaniem marihuany do celów rekreacyjnych. Przegłosowane uregulowania zezwalają osobom w wieku powyżej 21 lat na kupowanie w sklepach do jednej uncji (około 28 gramów) marihuany. Liczba stanów USA, w których używanie tego miękkiego narkotyku do celów rekreacyjnych jest dozwolone wzrosła w ten sposób do czterech. Film „Za kulisami: Medycyna i marihuana" to kolejny z coraz liczniejszych głosów w dyskusji w sprawie dopuszczenia do obrotu tego miękkiego narkotyku, pokazujący pozytywne i negatywne konsekwencje legalizacji marihuany w Stanach Zjednoczonych.

Po­sia­da­nie marihuany do celów me­dycz­nych jest już le­gal­ne w kilkunastu sta­nach USA. Od dwóch lat w sta­nach Wa­szyng­ton i Ko­lo­ra­do, a od niedawna także w Oregon i Alaska prawo ze­zwa­la­ na po­sia­da­nie tego mięk­kie­go nar­ko­ty­ku także do celów re­kre­acyj­nych.

Proces liberalizacji przepisów związanych z posiadaniem marihuany i obrotem tą substancją trwa w Stanach Zjednoczonych nie od dziś. Marihuana jest wprawdzie zakazana przez prawo federalne USA od 70 lat, jednak poszczególne stany buntują się przeciwko prohibicji. Coraz więcej osób publicznych ma odwagę głośno mówić o tym, że zakaz posiadania miękkich narkotyków i obrotu nimi przynosi więcej szkody niż pożytku i że czas zastanowić się nad liberalizacją przepisów.

W 1996 roku jako pierwsi przeciwko federalnym przepisom zbuntowali się kalifornijscy wyborcy, w głosowaniu opowiedzieli się za ustawą dopuszczającą użycie medycznej marihuany. Ich śladem poszło kilkanaście innych stanów. „Zioło” wyszło z ukrycia. Ogromny popyt sprawił, że uprawa tej rośliny stała się niezwykle dochodowym interesem, a konopie – zwykłym towarem. Na rynek wkroczyli inwestorzy, analitycy, brokerzy ubezpieczeniowi i przedsiębiorcy z Wall Street, zwabieni chęcią zysku. Do branży zawitały tradycyjne praktyki biznesowe. Supermarkety dla hodowców marihuany czy wyspecjalizowane apteki sprzedające marihuanę zaczęły przynosić niewyobrażalne zyski. Branża marihuany w samej Kalifornii została wyceniona na czternaście miliardów dolarów rocznie.Czy przyszłością rynku marihuany jest wielki biznes? Czy opanują go międzynarodowe korporacje? Czy marihuana będzie reklamowana podczas Super Bowl i sprzedawana w sklepach osiedlowych?

Redakcja 07/11/2014

Podobne

Za kulisami: Medycyna i marihuana. Pozytywne i negatywne konsekwencje legalizacji marihuany w USA Za kulisami: Medycyna i marihuana. Pozytywne i negatywne konsekwencje legalizacji marihuany w USA Legalna marihuana? Na początku listopada 2014 roku mieszkańcy dwóch kolejnych stanów USA - Oregon i Alaska – opowiedzieli się w głosowaniu za zalegalizowaniem marihuany do celów rekreacyjnych. Przegłosowane uregulowania zezwalają osobom w wieku powyżej 21 lat na kupowanie w sklepach do jednej uncji (około 28 gramów) marihuany. Liczba stanów USA, w których używanie tego miękkiego narkotyku do celów rekreacyjnych jest dozwolone wzrosła w ten sposób do czterech. Film „Za kulisami: Medycyna i marihuana" to kolejny z coraz liczniejszych głosów w dyskusji w sprawie dopuszczenia do obrotu tego miękkiego narkotyku, pokazujący pozytywne i negatywne konsekwencje legalizacji marihuany w Stanach Zjednoczonych. PREZENT POD CHOINKĘ. Top 7 gadżetów dla informatyka PREZENT POD CHOINKĘ. Top 7 gadżetów dla informatyka Dni do świąt Bożego Narodzenia mijają nieubłaganie. Jeżeli nie masz jeszcze pomysłu na prezent dla swojego mężczyzny, podpowiadamy - co, gdzie i za ile możesz kupić chłopakowi, mężowi lub narzeczonemu długie godziny przesiadującemu przed komputerem. Czy marihuana nie szkodzi płucom tak jak tytoń? Czy marihuana nie szkodzi płucom tak jak tytoń? Marihuana mniej szkodliwa od papierosów? Tak niekonwencjonalne wnioski wysuneli uczeni zza wielkiej wody. Nie wierzysz? Zobacz, dlaczego zdaniem Amerykanów marihuana w odróżnieniu od tytoniu nie niszczy tak bardzo płuc. Jak MARIHUANA WPŁYWA na kierowcę? CZY JEST bezpieczna dla kierowców? Jak MARIHUANA WPŁYWA na kierowcę? CZY JEST bezpieczna dla kierowców? Wypalenie choćby jednego skręta marihuany sprawia, że kierowca traci swoją dotychczasową sprawność nawet na trzy godziny! Taki „upalony” kierujący dwa razy częście doprowadza do groźnych wypadków, niż osoby niebędące pod wpływem alkoholu ani narkotyków - informuje „British Medical Journal”. Jak palenie marihuany wpływa na jazdę samochodem?

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!