Wzrok zwierząt. Czy widzą tak samo jak ludzie? WIDEO

Jednym zwierzętom, na przykład ptakom, możemy pozazdrościć tego, co widzą, świat innych jest dla nas ubogi lub niezrozumiały. Ludzki punkt widzenia to tylko jeden z wielu!
Zdjęcie z artykułu: Wzrok zwierząt. Czy widzą tak samo jak ludzie? WIDEO
Jak zwierzęta widzą światźródło:pixabay/helikimalle

Wyobraź sobie, że idziesz na spacer z psem po łące pełnej kwiatów. Wokół kwitną maki, chabry, trawa jest intensywnie zielona. Cieszysz oczy tym widokiem i pewnie wydaje ci się, że twój pupil widzi to samo, tylko z niższej perspektywy. Tymczasem sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Bo dla psów zdecydowanie ważniejszy niż wzrok jest węch. Widzą niewyraźnie, w rozmytych żółciach i niebieskościach. A koty? Ich świat w porównaniu z naszym też jest rozmyty i mniej kolorowy. Nie docenią bujnej wiosennej zieleni, bo słabo ją widzą, czerwony mak też na pewno umknie ich uwagi. Zobaczą rozmyte niebieskości, żółcie, brązy – tak jakby ukwieconą łąkę poddano obróbce graficznej, by wyglądała bardziej melancholijnie. Za to możemy pozazdrościć kotom świetnego widzenia nocą, a także szerszego pola widzenia.

Świat ptaków jest cały w ultrafiolecie

Dla ptaków nasza ukwiecona łąka to jeszcze coś innego! Mają zdolność widzenia w ultrafiolecie, a ich zmysł wzroku jest nieporównanie lepiej rozwinięty niż nie tylko psi czy koci, ale i nasz! Gdyby ptaki mogły porównać nasz obraz łąki ze swoim, mogłyby nam współczuć ubóstwa doznań, tak jak nam może być żal psów i kotów, które nie widzą tylu pięknych barw. Ale i tak jesteśmy w znacznie lepszej sytuacji niż przykładowo rekiny. Dla nich wszystko wygląda jak czarno-biały film – nawet najpiękniejsza rafa koralowa. 

Zofia Dąbrowska 24/03/2017

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!