WYSOKOŚĆ EMERYTURY: jak ZUS wylicza wysokość przyszłej emerytury?

WYSOKOŚĆ EMERYTURY: JAK ZUS JĄ WYLICZA? List z ZUS, czyli informacja o stanie konta ubezpieczonego, zawierać będzie ważną wiadomość: prognozowaną wysokość przyszłej emerytury. W jaki sposób ZUS wylicza tę wartość?

Wysokość przyszłej emerytury – od czego zależy?

W starym systemie emerytalnym wysokość emerytury zależał od wysokości uposażenia; najczęściej wynosiła ok. 60 proc. ostatniej pensji emeryta. W nowym systemie emerytalnym, który powstał w wyniku reformy wprowadzonej w życie w 1999 roku, wysokość emerytury zależy przede wszystkim od liczby odprowadzonych składek, a więc od liczby przepracowanych lat.

Czytaj też: Wysokość emerytury – jak czytać list z ZUS?

Jak ZUS wylicza wysokość przyszłej emerytury?

Wysokość emerytury, podobnie jak wskazaną w liście z ZUS tzw. hipotetyczną emeryturę z ZUS, w momencie naszego przejścia na emeryturę państwowy ubezpieczyciel wylicza w ten sposób, że sumuje odprowadzone składki emerytalne (a u osób, które pracę zawodową zaczęły przed 1999 rokiem, do sumy składek dodaje korzystnie wyliczony tzw. zwaloryzowany kapitał początkowy), a uzyskaną kwotę dzieli przez tzw. statystyczną długość życia wyrażoną w miesiącach.

Dla osoby 67-letniej według najnowszych danych GUS jest to 195,7 miesiąca (przewidywana długość życia jest taka sama dla kobiet i mężczyzn, na czym zyskują Polki, które żyją dłużej od Polaków).

Wysokość przyszłej emerytury: zyska ten, kto pracuje dłużej

Charakterystyczną cechą nowego systemu emerytalnego jest uzależnienie wysokości przyszłej emerytury od wymiaru odprowadzonych składek, a więc od tzw. wysługi lat, a nie bezpośrednio od poziomu zarobków. Media wyliczyły, że – przykładowo – osoba zajmująca kierownicze stanowisko z pensją 10 tys. zł dostanie z ZUS emeryturę rzędu 2,1 tys. zł, a osoba z pensją 3 tys. zł ok. 1,7 tys.

Więcej: WYSOKOŚĆ EMERYTURY – od czego zależy?

Warto też podkreślić, że list z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zawierać będzie wyłącznie informację o emeryturze z ZUS. Osoby należące do jednego z otwartych funduszy emerytalnych dostaną także emeryturę z OFE; informację o wymiarze tego świadczenia ZUS poda dopiero w momencie przejścia danej osoby na emeryturę, a wcześniej wiedzy na ten temat można zasięgnąć w swoim funduszu.

Tagi: zus, emerytury,

Redakcja 01/05/2016

Zobacz też

Huragany odc. 3 - Bitwa o Nowy Orlean, czyli huragan Katrina. Jak Nowy Orlean poradził sobie ze skutkami Katriny? Huragany odc. 3 - Bitwa o Nowy Orlean, czyli huragan Katrina. Jak Nowy Orlean poradził sobie ze skutkami Katriny? Lato 2005 - huragan Katrina uderzył w Nowy Orlean i spowodował najgorszą klęskę żywiołową w historii USA. W następstwie huraganu Nowy Orlean popadł w chaos i anarchię, Zobacz, jak mieszkańcy angażowali się w desperackiej walki o przetrwanie. Trud, brud i demolka, odcinek 1.: Gliniarze, czyli jak zbudować radiowóz. WIDEO Trud, brud i demolka, odcinek 1.: Gliniarze, czyli jak zbudować radiowóz. WIDEO „Trud, brud i demolka” to program, w którym dwie drużyny przerabiają samochody w jedyne w swoim rodzaju „Franken-auta”. W 1. odcinku serii zadaniem jest przebudowa zwyczajnego auta w odjechany radiowóz. Który okaże się lepszy? Sala operacyjna, sezon 2. Jacy pacjenci, jakie wyzwania przed lekarzami? Sala operacyjna, sezon 2. Jacy pacjenci, jakie wyzwania przed lekarzami? Drugi sezon programu „Sala operacyjna” to jeszcze bardziej osobiste i emocjonalne historie pacjentów warszawskiego szpitala na Szaserów. Bohaterów serialu poznajemy znacznie lepiej niż dotąd. Dowiadujemy się, jak wyglądało ich życie przed operacją i jak przebiega rekonwalescencja. Zaglądamy też do ich domów i spotykamy się z ich bliskimi. Wielkie konstrukcje III Rzeszy, odc. 6. - Twierdza Berlin Wielkie konstrukcje III Rzeszy, odc. 6. - Twierdza Berlin Kwiecień 1945. Bezpieczny w silnie ufortyfikowanym Führerbunker w centrum Berlina, Hitler przygotowuje się do ostatecznego ataku aliantów. Ostatni odcinek programu Wielkie konstrukcje III Rzeszy pokazuje budowę pierścieni obronnych, stref i umocnień, które zmieniły wojenny Berlin w twierdzę z podziemnym Führerbunker Hitlera w centrum umocnień.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!