WYSOKOŚĆ EMERYTURY: jak ZUS wylicza wysokość przyszłej emerytury?

WYSOKOŚĆ EMERYTURY: JAK ZUS JĄ WYLICZA? List z ZUS, czyli informacja o stanie konta ubezpieczonego, zawierać będzie ważną wiadomość: prognozowaną wysokość przyszłej emerytury. W jaki sposób ZUS wylicza tę wartość?

Wysokość przyszłej emerytury – od czego zależy?

W starym systemie emerytalnym wysokość emerytury zależał od wysokości uposażenia; najczęściej wynosiła ok. 60 proc. ostatniej pensji emeryta. W nowym systemie emerytalnym, który powstał w wyniku reformy wprowadzonej w życie w 1999 roku, wysokość emerytury zależy przede wszystkim od liczby odprowadzonych składek, a więc od liczby przepracowanych lat.

Czytaj też: Wysokość emerytury – jak czytać list z ZUS?

Jak ZUS wylicza wysokość przyszłej emerytury?

Wysokość emerytury, podobnie jak wskazaną w liście z ZUS tzw. hipotetyczną emeryturę z ZUS, w momencie naszego przejścia na emeryturę państwowy ubezpieczyciel wylicza w ten sposób, że sumuje odprowadzone składki emerytalne (a u osób, które pracę zawodową zaczęły przed 1999 rokiem, do sumy składek dodaje korzystnie wyliczony tzw. zwaloryzowany kapitał początkowy), a uzyskaną kwotę dzieli przez tzw. statystyczną długość życia wyrażoną w miesiącach.

Dla osoby 67-letniej według najnowszych danych GUS jest to 195,7 miesiąca (przewidywana długość życia jest taka sama dla kobiet i mężczyzn, na czym zyskują Polki, które żyją dłużej od Polaków).

Wysokość przyszłej emerytury: zyska ten, kto pracuje dłużej

Charakterystyczną cechą nowego systemu emerytalnego jest uzależnienie wysokości przyszłej emerytury od wymiaru odprowadzonych składek, a więc od tzw. wysługi lat, a nie bezpośrednio od poziomu zarobków. Media wyliczyły, że – przykładowo – osoba zajmująca kierownicze stanowisko z pensją 10 tys. zł dostanie z ZUS emeryturę rzędu 2,1 tys. zł, a osoba z pensją 3 tys. zł ok. 1,7 tys.

Więcej: WYSOKOŚĆ EMERYTURY – od czego zależy?

Warto też podkreślić, że list z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zawierać będzie wyłącznie informację o emeryturze z ZUS. Osoby należące do jednego z otwartych funduszy emerytalnych dostaną także emeryturę z OFE; informację o wymiarze tego świadczenia ZUS poda dopiero w momencie przejścia danej osoby na emeryturę, a wcześniej wiedzy na ten temat można zasięgnąć w swoim funduszu.

Tagi: zus, emerytury,

Redakcja 01/05/2016

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!