Wyprawy na krańce świata z Artem Wolfem, odc. 9 - podróż do Patagonii i tajemnicza góra Fitz Roy

Patagonia to ogromna, rzadko będąca celem wypraw turystycznych kraina, zajmująca znaczną część obszaru Ameryki Południowej. Co o niej wiemy? Na pewno mniej niż o amazońskiej dżungli, Meksyku czy Karaibach. I to dlatego właśnie tam zabierze nas ze sobą Art Wolfe, słynny niemiecki fotograf, którego pasją są podróże w mało znane i rzadko odwiedzane przez podróżników zakątki świata.
Czy wiecie, że zachodnie wybrzeża Patagonii tworzą fiordy? Czy słyszeliście o tym, że Europejczycy, którzy jako pierwsi dotarli do tej krainy zastali tu podobno ludzi wzrostem i posturą znacznie przewyższających znane ówczesnym ludziom normy? Tego rodzaju informacje oraz liczny zdjęcia tych obszarów można z łatwością znaleźć w internecie. Jednak Art Wolfe pokaże wam to, czego w sieci na pewno nie znajdziecie! Słynny fotograf przyrody wyprawia się bowiem zawsze tylko tam, gdzie rzadko kiedy bywają ludzie lub gdzie nigdy ich nie było. W 9. odcinku swojej podróży dookoła świata Art dociera do trudno dostępnych rejonów Patagonii. Jednym z celów jego ekspedycji jest patagoński szczyt Fitz Roy (3375 m), położony na granicy chilijsko-argentyńskiej.

Góra sieje postrach wśród wspinaczy swoimi stromymi ścianami i kapryśną pogodą czyhającą na śmiałków, którzy chcą ją zdobyć. Nie bez powodu pierwotną nazwą nadaną wzniesieniu przez Indian Tehuelcze jest Chalten, czyli „dymiąca góra", co odnosi się do chmur często zasłaniających szczyt tego wzniesienia. Ze względu na swoją nieprzeciętną urodę, góra uwielbiana jest przez fotografów i bardzo często uwieczniana na zdjęciach. Jednak Art ma ambicję sfotografować wzniesienie z innego ujęcia, niż czynią to pozostali. Skąd będzie polował na wyjątkowe fotki Fitz Roya? Sprawdźcie!

.. Wyprawy na krańce świata – obejrzyj za darmo na VOD!

Redakcja 15/07/2014

Zobacz też

Kim jest PATRICIA KAZADI, prowadząca polską edycję You Can Dance - Po prostu tańcz? Kim jest PATRICIA KAZADI, prowadząca polską edycję You Can Dance - Po prostu tańcz? Patricię Kazadi to polska celebrytka, piosenkarka i tancerka oraz niezawodowa aktorka. Ta młoda kobieta jest w połowie Kongijką, choć urodziła się w Polsce. Większość zna ją jako prezenterkę programów telewizyjnych. Jej fani kochają Patricię za jej zdolności taneczne i muzyczne. Kim jest Patricia? Nowa ustawa emerytalna. KIEDY MOŻNA PRZEJŚĆ NA EMERYTURĘ? Jaka będzie emerytura? Nowa ustawa emerytalna. KIEDY MOŻNA PRZEJŚĆ NA EMERYTURĘ? Jaka będzie emerytura? Reforma emerytalna przewiduje podniesienie wieku emerytalnego do 67 roku życia. W wieku 67 lat na emeryturę przejdą zarówno mężczyźni jak i kobiety. Jest też możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę - kobiety w wieku 62 lat i mężczyźni 65 lat - i pobierać 50 proc. świadczenia do 67 roku życia. Sprawdź, kiedy pójdziesz na emeryturę po zmianach? Reforma emerytalna i NOWE ZASADY EMERYTURY. Kiedy przejdę na emeryturę? Reforma emerytalna i NOWE ZASADY EMERYTURY. Kiedy przejdę na emeryturę? Podstawowe zmiany dotyczące emerytur, to zrównanie wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn, a także podniesienie wieku dla obydwu płci do 67 lat. Nie oznacza to jednak, że po grudniu 2012 roku wszyscy od razu będą musieli pracować do 67 roku życia. Reforma emerytalna będzie wprowadzana stopniowo. Sprawdź już teraz, kiedy przejdziesz na emeryturę? Jak stare zdjęcie ożywiło legendę Amelii Earhart? Dziwne losy legendy lotnictwa Jak stare zdjęcie ożywiło legendę Amelii Earhart? Dziwne losy legendy lotnictwa Zdjęcie pochodzi z roku 1937, nie wiadomo kto je zrobił, ale wiadomo, że zrobiono je w okolicach atolu Nikumaroro. Przedstawia lecący samolot Lockheed z Amelią Earhart. Kiedy trafiło do amerykańskich mediów wybuchła sensacja.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!