Wyprawa na K2: ważne jest to, co góra robi z człowiekiem, nie co człowiek robi z górą

Historia dwunastu włoskich wspinaczy i dwunastu różnych sposobów przeżywania gór, których jednoczy jedno marzenie: być pierwszymi, którzy zdobędą szczyt K2. Dwanaście silnych osobowości, skazanych na nieuchronne konflikty, gotowych zaryzykować życie, pozostawić rodziny i tych, których kochają, gotowych zmierzyć się ze sobą, a potem z odległą górą.Włochy początku lat 50. XX wieku. Dwie przegrane wojny, słaba, niepewna pozycja na arenie międzynarodowej. Skończył się Plan Marshalla, w kraju brakuje domów, szpitali, szkół, wielu Włochów cierpi biedę. Profesor Ardito Desio, geolog i badacz gór, wie, że tylko pogoń za szalonym marzeniem może dać rodakom dość siły, by podnieśli głowy i rozpoczęli naprawę państwa. Profesor Desio przyrzeka szefowi rządu, że w 1954 zrealizuje coś, czego jeszcze nikt nie dokonał – zdobędzie K2 i umieści na szczycie włoską flagę. Po starannej selekcji śmiałków i odpowiednim przygotowaniu w Alpach, włoska ekipa rusza na podbój drugiego wśród najwyższych szczytów świata.

To historia dwunastu mężczyzn, dwunastu wspinaczy, dwunastu różnych sposobów przeżywania gór, których jednoczy jedno marzenie: być pierwszymi, którzy zdobędą szczyt K2. Dwanaście silnych osobowości, skazanych na nieuchronne ścieranie się między sobą, gotowych zaryzykować życie, pozostawić rodziny i tych, których kochają, gotowych zmierzyć się ze sobą, a potem z odległą górą. Aby stawić czoła temu niewiarygodnemu zadaniu, dwunastu mężczyzn musiało stworzyć jeden doskonale współpracujący zespół.

Dostać się na szczyt nie jest łatwo: biały olbrzym nie chce się poddać, walczy ze wszystkich sił, wymaga największych poświęceń: 21 czerwca 1954 Mario Puchos umiera podczas wspinaczki. Jego śmierć powoduje głęboki wyłom w grupie, stawiając dalszy los wyprawy pod znakiem zapytania. Niektórzy członkowie zastanawiają się nad przerwaniem wyprawy. Kryzys i rozpacz udaje się jednak pokonać - dzięki Achille Compagnoni zespół odzyskuje równowagę. Wspinaczka jest kontynuowana, pogłębia się jednak konflikt wewnętrzny: góra i marzenie jej zdobycia, indywidualizm oraz chęć promocji samego siebie, powodują, że wspinacze walczą ze sobą.

Choć przedsięwzięcie warte jest zapisów w annałach historii, tylko dwóm członkom wyprawy dane będzie zatknąć falgę na dachu świata. Tymi, którzy przypuszczą ostatni atak na górę, będą Achille Compagnoni i Lino Lacedelli. Po mozolnej wspinaczce, stają na upragnionym szczycie i na wysokości 8 611 metrów umieszczają włoską flagę.

Misja zostaje zakończona, olbrzym pokonany. Trzy kolory powiewają na szczycie. Włochy zapisują unikalną kartę w historii 20. wieku. Pozostała tajemnica, która dopiero teraz, po 60 latach, zostaje w końcu wyjaśniona.

Tagi: szczyt k2,

Redakcja 22/06/2015

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!