Wynajem mieszkania, FORMALNOŚCI: Umowa, kaucja, co jeszcze trzeba załatwić?

Jakich formalności musimy dopełnić, kiedy decydujemy się wynająć mieszkanie? Pamiętajmy o dobrze skonstruowanej umowie oraz o protokole zdawczo-odbiorczym, który uwolni nas od odpowiedzialności za zniszczone nie przez nas elementy wyposażenia mieszkania.

Zanim podejmiesz decyzję o wynajmie mieszkania, przeczytaj o prawach, które przysługują lokatorowi. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, jaka umowa jest najkorzystniejsza dla najemcy i jakie formalności musisz wypełnić przed wprowadzeniem się do nowego lokum.

Umowa najmu

Umowa najmu lokalu może być zawarta na czas określony i nieokreślony. Umowa na czas nieokreślony nie musi być zawierana w formie pisemnej – w przeciwieństwie do umowy na czas określony. Podczas zawierania umowy na czas nieokreślony przysługuje każdej ze stron trzymiesięczny lub miesięczny okres wypowiedzenia najmu. Umowa na czas określony nie może być zaś zerwana przed wyznaczonym terminem. Jeśli najemca wyprowadzi się przed dniem ustalonym w umowie, zobowiązany jest do dalszego regulowania zobowiązań. W razie zerwania umowy przed terminem drugiej stronie przysługuje odszkodowanie za poniesione wskutek tego szkody.

>>> Rządowe mieszkania na wynajem – o co chodzi? [KLIKNIJ!]

Umowę z najemcą może zawrzeć właściciel mieszkania lub pełnomocnik, który posiada pisemną zgodę właściciela mieszkania. Podstawowym obowiązkiem lokatora jest płacenie czynszu. Przy podpisaniu umowy warto jest zastrzec sobie możliwość wglądu do rachunków/faktur za media przez cały okres wynajmu oraz do odbioru pokwitowań za comiesięczne wpłaty.

Kaucja

Najczęściej zawarcie umowy najmu uzależnione jest od wpłacenia przez wynajmującego kaucji zabezpieczającej. Wartość kaucji nie może przekraczać dwunastokrotności miesięcznego czynszu za dany lokal. Zwrot kaucji następuje w momencie zakończenia trwania umowy lub jej rozwiązania za obopólną zgodą. Kaucji nie pobiera się, gdy umowa dotyczy najmu mieszkania zamiennego lub socjalnego. 

Protokół zdawczo-odbiorczy

Oprócz umowy najmu przed wprowadzeniem się do mieszkania warto podpisać jak najbardziej szczegółowy protokół zdawczo-odbiorczy lokalu. Wymienione w nim powinny zostać wszystkie meble oraz sprzęty elektroniczne, nowe, niezniszczone, które znajdują się w mieszkaniu. W momencie wyprowadzki wiadomo będzie, w jakim stanie oddaje on używane przez siebie części wyposażenia mieszkania i co ewentualnie zostało zniszczone przez najemcę. Po wyprowadzeniu z mieszkania najemca zobowiązuje się do oddania go w takim samym stanie, w jakim go wynajął. Naprawy i wymiany instalacji: wodociągowej, gazowej, kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania, elektrycznej oraz anteny zbiorczej leżą w gestii właściciela mieszkania.

>>> WYNAJEM MIESZKANIA - FORMALNOŚCI: Jak zgłosić wynajem mieszkania do urzędu skarbowego? [KLIKNIJ!]

Dodatkowo warto pamiętać, że właściciel mieszkania nie ma prawa bez wcześniejszego ustalenia wizyty wchodzić sam do wynajmowanego mieszkania. Przed zawarciem umowy właściciel mieszkania może natomiast żądać od najemcy dokumentu, który poświadczy, że najemca ma pracę i będzie w stanie spłacać zobowiązania, jakie na siebie bierze.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Zobacz też

Jak radzić sobie w podróży z marudzącymi dziećmi? Czym zainteresować dzieci podczas długiej podróży? Jak radzić sobie w podróży z marudzącymi dziećmi? Czym zainteresować dzieci podczas długiej podróży? Audiobooki, bujanie fotelikiem podczas krótkiego postoju, nowa książeczka lub komiks albo jazda w nocy - jak przeżyć podróż z własnym dzieckiem, które podczas długiej podróży może zamienić się w potwora? To z nudów może zapewnić nam taką "atrakcję"! Jak nie pozwolić dziecku zatruć sobie podróży i nie zniechęcić go do wyjazdów?  KOSZTY PODRÓŻY SAMOCHODEM. Ile kosztuje podróż samochodem? Jak obliczyć koszty podróży samochodem? KOSZTY PODRÓŻY SAMOCHODEM. Ile kosztuje podróż samochodem? Jak obliczyć koszty podróży samochodem? Koszty podróży samochodem zależą od wielu czynników. Wybierając się samochodem w podróż, na święta, na wakacje, warto zawsze obliczyć ile będzie to nas kosztować. Warto przy tym pamiętać, że łączny koszt to nie tylko benzyna. Pamiętajmy o obowiązkowych opłatach za drogi, ewentualnym dodatkowym ubezpieczeniu czy też o dodatkowym wyposażeniu auta. Jak obliczyć koszty podróży samochodem? UBEZPIECZENIE OC. Jak wypowiedzieć umowę OC? PORADNIK UBEZPIECZENIE OC. Jak wypowiedzieć umowę OC? PORADNIK Umowa ubezpieczenia OC jest obowiązkowa, ale można wypowiedzieć. Warto jednak wiedzieć jak i kiedy to zrobić, ponieważ przepisy nakładają na kierowców pewne obostrzenia. Przeczytaj poradnik jak wypowiedzieć umowę OC? Opłata ViaToll. Jak przebiega kontrola opłaty viaToll?  Kto kontroluje opłaty viaToll? Opłata ViaToll. Jak przebiega kontrola opłaty viaToll? Kto kontroluje opłaty viaToll? Kontrola opłat viaToll - opłat za przejazdy autostradami i niektórymi drogami krajowymi, dla samochodów o masie powyżej 3,5 tony - odbywa się automatycznie. Informacje z urządzeń viaBox zbierają zarówno bramy zainstalowane nad drogami jak i specjalne samochody Inspekcji Transportu Drogowego. Jak przebiega kontrola opłaty viaToll?  Kto kontroluje opłaty viaToll?

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!