Wyjście przez sklep z pamiątkami – Banksy robi film o Banksym... czyli o kim?

Kim jest Banksy? Jak się na prawdę nazywa i jak wygląda? Ile ma lat? Czy oglądając film „Wyjście przez sklep z pamiątkami" w reżyserii samego zainteresowanego – najsłynniejszego obecnie przedstawiciela street artu - dowiemy się czegoś więcej o jego tożsamości?Thierry Guetta, ekscentryczny właściciel butiku z odzieżą vintage w Los Angeles pragnie odnaleźć Banksy'ego i się z nim zaprzyjaźnić. Niestety, nikt, spośród zwykłych śmiertelników, jakich jak Thierry, nie wie, jak ów najważniejszy aktualnie reprezentant street artu wygląda, gdzie mieszka, ani nawet, jak się nazywa... Artysta skutecznie ukrywa swoją tożsamość, mimo że pod pseudonimem znany jest doskonale na całym świecie, a jego prace sprzedawane są za zawrotne pieniądze w najbardziej prestiżowych domach aukcyjnych.

Ale czy rzeczywiście ma to znaczenie, kim faktycznie jest Banksy i jak się nazywa? Czy patrzylibyśmy inaczej na jego szablony, gdybyśmy wiedzieli, że jest gruby albo chudy, stary lub młody, czarny albo biały? Lub gdyby się okazało, że nie jest mężczyzną, zgodnie z ogólnie przyjętym stereotypem grafficiarza, ale kobietą? Czy przypadkowy ciąg liter składający się na jego prawdziwe nazwisko ma jakikolwiek wpływ na wymowę jego prac? Odpowiedź na to pytanie wydaje się oczywista. O popularności Banksy'ego jako artysty zadecydowały charakterystyczny styl, jaki udało mu się wypracować, siła, z jaką jego szablony zmuszają do refleksji, a także wywrotowy przekaz, jaki ze sobą niosą – pacyfistyczny, antysystemowy, antykapitalistyczny i antykonsumpcyjny. I może odwracając uwagę od swojej tożsamości Banksy chce nas nakłonić, byśmy zajmowali się raczej tematami, które porusza, niż jego biografią i prywatnym życiem? Czy w filmie „Wyjście przez sklep z pamiątkami” Banksy ukrył wskazówki, które powiedzą nam coś więcej o jego tożsamości?

Redakcja 04/07/2014

Zobacz też

DIAMENT - najbardziej pożądany i najdroższy kamień na świecie. Gdzie można poznać jego tajemnice i zobaczyć prawdziwe unikaty? DIAMENT - najbardziej pożądany i najdroższy kamień na świecie. Gdzie można poznać jego tajemnice i zobaczyć prawdziwe unikaty? By zapoznać się z techniką szlifowania diamentów czy pogłębić wiedzę na temat tych najpiękniejszych na świecie i najdroższych kamieni szlachetnych nie trzeba jechać do Republiki Południowej Afryki czy Antwerpii, wystarczy wycieczka do Wilna. Mówimy dlaczego warto obejrzeć Muzeum Diamentów w Wilnie. Jak nie zrujnować PIERWSZEJ RANDKI? Co zrobić, aby pierwsza randka nie była ostatnią? 7 RAD Jak nie zrujnować PIERWSZEJ RANDKI? Co zrobić, aby pierwsza randka nie była ostatnią? 7 RAD Jesteś singielką i chcesz wreszcie kogoś poznać. Właśnie umówiłaś się na swoją pierwszą randkę, ale zaczynasz panikować. Boisz się, że nowa znajomość skończy się na jednym spotkaniu. Oto kilka rad, aby przełamać pierwsze lody i nie zrujnować swojej pierwszej randki.  Jak wybielić zszarzałe białe ubrania? WYBIELANIE BIAŁYCH UBRAŃ. Jak przywrócić biel bluzce? Jak wybielić zszarzałe białe ubrania? WYBIELANIE BIAŁYCH UBRAŃ. Jak przywrócić biel bluzce? Często po kilku praniach nasze białe bluzeczki, bielizna, a także firanki i pościel tracą swoją biel. Co zrobić, by ją przywrócić bez używania mocnych środków chemicznych? Sposób jest prosty i przede wszystkim tani. Jak wybielić białe ubranie, jak wybielić stanik? Skąd się wziął tydzień? Ile trwa, czy zawsze 7 dni? Czego nie wiesz o tygodniu Skąd się wziął tydzień? Ile trwa, czy zawsze 7 dni? Czego nie wiesz o tygodniu Tydzień, week, wohne, неделя, тиждень, semaine, týden, semana, uke, εβδομάδα... - te wyrazy inaczej wyglądają, różnie brzmią, chociaż oznaczają to samo. Ale co to właściwie jest „tydzień” i czy zawsze miał 7 dni tak jak dzisiaj? Jak powstał tydzień?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!