Wyjście przez sklep z pamiątkami – Banksy robi film o Banksym... czyli o kim?

Kim jest Banksy? Jak się na prawdę nazywa i jak wygląda? Ile ma lat? Czy oglądając film „Wyjście przez sklep z pamiątkami" w reżyserii samego zainteresowanego – najsłynniejszego obecnie przedstawiciela street artu - dowiemy się czegoś więcej o jego tożsamości?Thierry Guetta, ekscentryczny właściciel butiku z odzieżą vintage w Los Angeles pragnie odnaleźć Banksy'ego i się z nim zaprzyjaźnić. Niestety, nikt, spośród zwykłych śmiertelników, jakich jak Thierry, nie wie, jak ów najważniejszy aktualnie reprezentant street artu wygląda, gdzie mieszka, ani nawet, jak się nazywa... Artysta skutecznie ukrywa swoją tożsamość, mimo że pod pseudonimem znany jest doskonale na całym świecie, a jego prace sprzedawane są za zawrotne pieniądze w najbardziej prestiżowych domach aukcyjnych.

Ale czy rzeczywiście ma to znaczenie, kim faktycznie jest Banksy i jak się nazywa? Czy patrzylibyśmy inaczej na jego szablony, gdybyśmy wiedzieli, że jest gruby albo chudy, stary lub młody, czarny albo biały? Lub gdyby się okazało, że nie jest mężczyzną, zgodnie z ogólnie przyjętym stereotypem grafficiarza, ale kobietą? Czy przypadkowy ciąg liter składający się na jego prawdziwe nazwisko ma jakikolwiek wpływ na wymowę jego prac? Odpowiedź na to pytanie wydaje się oczywista. O popularności Banksy'ego jako artysty zadecydowały charakterystyczny styl, jaki udało mu się wypracować, siła, z jaką jego szablony zmuszają do refleksji, a także wywrotowy przekaz, jaki ze sobą niosą – pacyfistyczny, antysystemowy, antykapitalistyczny i antykonsumpcyjny. I może odwracając uwagę od swojej tożsamości Banksy chce nas nakłonić, byśmy zajmowali się raczej tematami, które porusza, niż jego biografią i prywatnym życiem? Czy w filmie „Wyjście przez sklep z pamiątkami” Banksy ukrył wskazówki, które powiedzą nam coś więcej o jego tożsamości?

Redakcja 04/07/2014

Zobacz też

Za co dzieci i rodzice kochają ojca Mirosława Pilśniaka, dominikanina prowadzącego fundację Sto Pociech? Za co dzieci i rodzice kochają ojca Mirosława Pilśniaka, dominikanina prowadzącego fundację Sto Pociech? Ojciec Pilśniak przyznaje, że choć fundację STO POCIECH powołał klasztor dominikanów, to wyrosła z potrzeby osób świeckich. Siłę i pomysł na fundację stanowią rodziny, które same mają małe dzieci i szukają czegoś dla siebie. Na początku stworzyli przy klasztorze grupę samopomocową i rozkręcali ją... Kim są GRYCANKI: Marta GRYCAN i jej trzy córki - siostry GRYCAN? Kim są GRYCANKI: Marta GRYCAN i jej trzy córki - siostry GRYCAN? Grycanki przebojem wkroczyły ostatnio na salony. W programie Kuby Wojewódzkiego wyznały z rozbrajającą szczerością, że „mają parcie na szkło”. Mają też dystans do swojej puszystości. Pokazują, że nadwaga może być atutem. Kim są siostry Grycan i ich matka - Marta Grycan? Dlaczego Marta Grycan pojawia się ostatnio obok Magdy Gessler? Co wspólnego mają ze sobą obie panie? SEN O ZĘBACH SENNIK Czy wiesz co oznaczają sny o zębach? ZNACZENIE SNÓW SEN O ZĘBACH SENNIK Czy wiesz co oznaczają sny o zębach? ZNACZENIE SNÓW Co oznacza jak śnią mi się zęby? Co oznaczają nasze sny? Tą drogą dochodzą do nas informacje z podświadomości o dręczących nas uczuciach, albo nawet przeczucie, tego co może nadejść w bliskiej przyszłości. Mówimy, co oznaczają sny o kłopotach z zębami. SEN O RODZINIE SENNIK. Co oznaczają sny o mamie, tacie, córce, bracie, babci, dziadku? Jak tłumaczyć sny? SEN O RODZINIE SENNIK. Co oznaczają sny o mamie, tacie, córce, bracie, babci, dziadku? Jak tłumaczyć sny? Co oznacza jak śni mi się rodzina? Rozmowa z matką oznacza, że czeka cię szczęśliwe, dostatnie, spokojne życie. Sen o ojcu – dobry sen, jesteś albo wkrótce będziesz osobą otoczoną miłością. Mówimy co oznaczają sny o babci, dziadku i o rodzinie.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!