Wydłużony urlop macierzyński i rodzicielski, nowe przepisy w kodeksie pracy - jakie zmiany?

Na wrzesień 2013 r. planowane jest wprowadzenie nowych przepisów dających możliwość wydłużenia urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. Dowiedz się, jakie zmiany szykują się w kodeksie pracy!

Bez zmian pozostanie urlop macierzyński w dotychczasowym wymiarze 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka, dodatkowo kobieta może wykorzystać 6 tygodni urlopu macierzyńskiego. Bezpośrednio po jego zakończeniu można będzie skorzystać z 26 tygodni urlopu rodzicielskiego. Urlop rodzicielski będzie można wykorzystać jednorazowo lub w trzech częściach, ponadto rodzice będą mogli podzielić się urlopem lub wykorzystać go jednocześnie - tłumaczy ekspert, Marta Kosakowska, aplikant adwokacki w TGC Corporate Lawyers.

Prawo do zasiłku na uropie będą miały wszystkie kobiety odprowadzające składkę na ubezpieczenie chorobowe przez okres co najmniej jednego miesiąca. Zasiłek na okres urlopu macierzyńskiego wyniesie 100 % podstawy wymiaru, zaś na okres urlopu rodzicielskiego 60% podstawy wymiaru zasiłku, chyba że chęć wzięcia takiego urlopu zostanie zadeklarowana przed porodem, wtedy zasiłek wyniesie 80 % podstawy wymiaru. Kolejną nowością w przepisach będzie możliwość wzięcia 6 tygodniu urlopu przed planowaną datą porodu.

mat.pras.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 19/03/2013

Zobacz też

MICHAŁ WOJTKIEWICZ, poseł PO - KIM JEST poseł PO z Tuchowa. Zobacz SYLWETKĘ posła MICHAŁ WOJTKIEWICZ, poseł PO - KIM JEST poseł PO z Tuchowa. Zobacz SYLWETKĘ posła Michał Wojtkiewicz, poseł Sejmu VII kadencji. Wybrany w list Prawa i Sprawiedliwości, w okręgu wyborczym do Sejmu nr 15 (OKW Tarnów). Inżynier geodeta i działacz samorządowy. Na swjej stronie internetowej napisał: wiele osób pyta mnie czy jestem „ziobrystą” czy „kaczystą”, a ja odpowiadam, że… jestem Wojtkiewicz". Zobacz kim jest Michał Wojtkiewicz z PiS-u. MARCIN WITKO, poseł PiS. KIM JEST poseł PiS z Głowna. Zobacz SYLWETKĘ posła MARCIN WITKO, poseł PiS. KIM JEST poseł PiS z Głowna. Zobacz SYLWETKĘ posła Marcin Witko, poseł Sejmu VII kadencji. Wybrany z list Prawa i Sprawiedliwości, w okręgu wyborczym do Sejmu nr 10 (OKW Piotrków Trybunalskich). Nauczyciel, muzyk (gra na kilku instrumentach) i członek lokalnych struktur partii. W wolnych chwilach słucha Okudżawy i gra w tenisa. ELŻBIETA WITEK, posłanka PiS - KIM JEST posłanka PiS z Jaworzej. Zobacz SYLWETKĘ posła ELŻBIETA WITEK, posłanka PiS - KIM JEST posłanka PiS z Jaworzej. Zobacz SYLWETKĘ posła Elżbieta Witek, posłanka Sejmu VII kadencji. Wybrana z list Prawa i Sprawiedliwości, w okręgu wyborczym do Sejmu nr 1 (OKW Legnica). Działaczka Solidarności, parlamentarzysta oraz pedagog z doświadczeniem. W 2008 roku Instytut Pamięci Narodowej przyznał jej status osoby pokrzywdzonej. Przez trzy lata pełniła w Sejmie funkcję przewodniczącej Komisji Etyki Poselskiej. W wyborach parlamentarnych otrzymała 9 381 głosów. JADWIGA WIŚNIEWSKA, posłanka PiS - KIM JEST posłanka PiS z Myszkowa. Zobacz SYLWETKĘ posła JADWIGA WIŚNIEWSKA, posłanka PiS - KIM JEST posłanka PiS z Myszkowa. Zobacz SYLWETKĘ posła Jadwiga Wiśniewska, posłanka Sejmu VII kadencji. Wybrany z list Prawa i Sprawiedliwości, w okręgu wyborczym do Sejmu nr 28 (OKW Częstochowa). Nauczycielka z wieloletnim stażem i przewodnicząca sejmowych komisji - Edukacji, Nauki i młodzieży oraz Komisji Nadzwyczajnej.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!