Wydłużony urlop macierzyński i rodzicielski, nowe przepisy w kodeksie pracy - jakie zmiany?

Na wrzesień 2013 r. planowane jest wprowadzenie nowych przepisów dających możliwość wydłużenia urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. Dowiedz się, jakie zmiany szykują się w kodeksie pracy!

Bez zmian pozostanie urlop macierzyński w dotychczasowym wymiarze 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka, dodatkowo kobieta może wykorzystać 6 tygodni urlopu macierzyńskiego. Bezpośrednio po jego zakończeniu można będzie skorzystać z 26 tygodni urlopu rodzicielskiego. Urlop rodzicielski będzie można wykorzystać jednorazowo lub w trzech częściach, ponadto rodzice będą mogli podzielić się urlopem lub wykorzystać go jednocześnie - tłumaczy ekspert, Marta Kosakowska, aplikant adwokacki w TGC Corporate Lawyers.

Prawo do zasiłku na urlopie będą miały wszystkie kobiety odprowadzające składkę na ubezpieczenie chorobowe przez okres co najmniej jednego miesiąca. Zasiłek na okres urlopu macierzyńskiego wyniesie 100 % podstawy wymiaru, zaś na okres urlopu rodzicielskiego 60% podstawy wymiaru zasiłku, chyba że chęć wzięcia takiego urlopu zostanie zadeklarowana przed porodem, wtedy zasiłek wyniesie 80 % podstawy wymiaru. Kolejną nowością w przepisach będzie możliwość wzięcia 6 tygodniu urlopu przed planowaną datą porodu.

mat.pras.

Redakcja 19/03/2013

Zobacz też

Niedziela Palmowa. Jakie jest znaczenie tego święta? Jak się ją obchodzi? Niedziela Palmowa. Jakie jest znaczenie tego święta? Jak się ją obchodzi? Niedziela Palmowa wpisuje się chrześcijańską liturgię Wielkiego Tygodnia. Przypada na tydzień przed Wielkanocą i jest znakiem, że zbliża się najważniejsze dla chrześcijan święto. W Niedzielę Palmową upamiętnia się uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy. Na powitanie ludność spontanicznie rzucała Panu pod nogi palmowe gałązki. Palma wielkanocna. Jak ją zrobić samodzielnie? Palma wielkanocna. Jak ją zrobić samodzielnie? Niedziela Palmowa to dzień, gdy katolicy i inni chrześcijanie idą do kościoła z palmą zrobioną ze świeżych, zielonych gałązek, bazi lub suszonych kwiatów. Jak samodzielnie zrobić efektowną palmę wielkanocną? Nie jest to wcale trudne! Niedziela Palmowa. Co symbolizują palmy i po co się je święci? Niedziela Palmowa. Co symbolizują palmy i po co się je święci? Święcenie palm to najbardziej charakterystyczny obrzęd niedzieli poprzedzającej Wielkanoc, zwanej z tego powodu Niedzielą Palmową. Skąd wziął się ten zwyczaj i jaką ma symbolikę pierwszy dzień Wielkiego Tygodnia? Światowy Dzień Snu. Chrapanie może być niebezpieczne dla zdrowia! Światowy Dzień Snu. Chrapanie może być niebezpieczne dla zdrowia! Zaburzenia snu mogą poważnie szkodzić zdrowiu, a nawet zagrażać życiu. Wbrew pozorom szczególnie niebezpieczne jest m.in. chrapanie – najczęstsza dolegliwość występującą w czasie snu, z tego powodu na ogół więc bagatelizowana. Tymczasem chrapanie może prowadzić do bezdechu, powodującego niedotlenienie organizmu, którego skutki odczuwa się przez cały dzień. Są to m.in. senność, zmęczenie i bóle głowy, których konsekwencją jest gorsza efektywność w pracy, mniejsza odporność na stres i problemy z koncentracją.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!