Wydłużony urlop macierzyński i rodzicielski, nowe przepisy w kodeksie pracy - jakie zmiany?

Na wrzesień 2013 r. planowane jest wprowadzenie nowych przepisów dających możliwość wydłużenia urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. Dowiedz się, jakie zmiany szykują się w kodeksie pracy!

Bez zmian pozostanie urlop macierzyński w dotychczasowym wymiarze 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka, dodatkowo kobieta może wykorzystać 6 tygodni urlopu macierzyńskiego. Bezpośrednio po jego zakończeniu można będzie skorzystać z 26 tygodni urlopu rodzicielskiego. Urlop rodzicielski będzie można wykorzystać jednorazowo lub w trzech częściach, ponadto rodzice będą mogli podzielić się urlopem lub wykorzystać go jednocześnie - tłumaczy ekspert, Marta Kosakowska, aplikant adwokacki w TGC Corporate Lawyers.

Prawo do zasiłku na uropie będą miały wszystkie kobiety odprowadzające składkę na ubezpieczenie chorobowe przez okres co najmniej jednego miesiąca. Zasiłek na okres urlopu macierzyńskiego wyniesie 100 % podstawy wymiaru, zaś na okres urlopu rodzicielskiego 60% podstawy wymiaru zasiłku, chyba że chęć wzięcia takiego urlopu zostanie zadeklarowana przed porodem, wtedy zasiłek wyniesie 80 % podstawy wymiaru. Kolejną nowością w przepisach będzie możliwość wzięcia 6 tygodniu urlopu przed planowaną datą porodu.

mat.pras.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 19/03/2013

Zobacz też

Jacht Delphia 47. Jaki jest? Co trzeba wiedzieć o jachcie Delphia 47? Jacht Delphia 47. Jaki jest? Co trzeba wiedzieć o jachcie Delphia 47? Tą 47-stopową (14-metrową) jednostką znana stocznia jachtowa z Olecka wkracza na trudny rynek pięknych i dużych jachtów z "wyższej półki". Czy Delphia 47 ma szansę stać się przebojem w swoim segmencie rynku? Jak zdradzić męża, żeby się nie dowiedział? Jak zdradzić męża, żeby się nie dowiedział? Chcesz zdradzić męża, marzysz o gorącym kochanku, ale obawiasz się, że mąż się dowie? To bardzo prawdopodobne, bo dzisiejsza łatwość kontaktowania się (komórki, SMS-y, maile) idzie w parze z łatwością zdemaskowania tych kontaktów. By zachować romans w tajemnicy, musisz być baaardzo ostrożna. Co to znaczy? TESTY ŻAGLI: katamaran LAGOON 400. Jakie wady i zalety ma katamaran Lagoon 400? TESTY ŻAGLI: katamaran LAGOON 400. Jakie wady i zalety ma katamaran Lagoon 400? Katamaran Lagoon 400 to katamaran, który tym razem wzięliśmy  pod lupę. To już po raz trzeci historii testów "Żagli" przeprowadziliśmy praktyczne próby turystycznego katamaranu. Tym razem był to dwukadłubowiec Lagoon 400. Nasze uwagi powinny pomóc w żeglowaniu tym, którzy zdecydują się na czarter tego rodzaju jednostki. Jakie wady i zalety ma katamaran Lagoon 400? Jacht Laguna 30. Jaki jest? Co trzeba wiedzieć o jachcie Laguna 30? Jacht Laguna 30. Jaki jest? Co trzeba wiedzieć o jachcie Laguna 30? To największa konstrukcja zbudowana w Stoczni Jachtową "Sułkowski" w 30. rocznicę jej działalności. Producent celuje w popularny segment rynku mazurskich superjachtów - dużych jednostek o długości 9-10 m, cieszących się zainteresowaniem klientów firm czarterowych. Czy Laguna 30 ma szansę na sukces?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!