Wydłużenie wieku emerytalnego do 67 lat. KOGO i KIEDY dotyczy podniesienie wieku?

Plan rządu zakłada wydłużenie i zrównanie wieku emerytalnego kobiet oraz mężczyzn. Aktualny jeszcze wiek emerytalny w Polsce to 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Premier zapowiedział stopniowe wydłużenie czasu pracy do 67. roku życia bez względu na płeć. Kogo dotyczy reforma emerytalna?

Czy wszystkie kobiety i mężczyźni będą musieli pracować do 67 lat? Czy proponowana przez rząd nowa reforma emerytalna dotknie także służby mundurowe i rolników?

Wiek emerytalny mężczyzn - kiedy mężczyźni będą przechodzić na emeryturę

W porównaniu z obecnymi przepisami mężczyźni będą pracować o 2 lata dłużej (teraz do 65 lat). Wiek emerytalny ma być podnoszony stopniowo od 1 stycznia 2013 roku. Pierwsi mężczyźni, którzy poczują te zmiany, urodzili się w styczniu 1948 roku. Oni mają pracować o miesiąc dłużej w porównaniu z aktualnymi zasadami, czyli wiek emerytalny osiągną po 65 latach i jednym miesiącu.

Reforma emerytalna nie dotyczy mężczyzn, którzy urodzili się przed 1948 rokiem, bo oni w 2013 roku będą mieli już ukończone 66 lat. Na emeryturę w wieku 67 lat będą musieli przechodzić panowie urodzeni po październiku 1953 roku.

Wiek emerytalny kobiet - kiedy kobiety będą przechodzić na emeryturę

Zgodnie z projektem ustawy o reformie emerytalnej do 67 roku życia będą pracowac kobiety urodzone po 30 września 1973 roku. Kobietom, które urodziły się w okresie od 1 stycznia 1948 roku do 30 września 1973 roku, wiek emerytalny będzie podnoszony stopniowo o 1 miesiąc co cztery miesiące. Co to oznacza? Kobieta będzie mogła więc przejść na emeryturę w wieku 60 lat, jeżeli wiek emerytalny osiągnie przed 1 stycznia 2013 roku.

Panie urodzone przed 1 stycznia 1953 roku będą musiały pracować do 60 roku życia, ale już ich o rok młodsze koleżanki prawo do emerytury nabędą od 1 do 4 miesięcy później.

Dopiero po 1 września 2040 roku wszystkie kobiety niezależnie od daty urodzenia będą przechodzić na emeryturę w wieku 67 lat. Oznacza to, że „system stopniowego przedłużania wieku emerytalnego dla kobiet” będzie funkcjonował przez co najmniej 28 kolejnych lat.

Wiek emerytalny rolników

Zgodnie z obecnym prawem rolnik, który nie osiągnął powszechnego wieku emerytalnego, ma prawo do emerytury po osiągnięciu 55 lat życia, w przypadku kobiet i 60 lat w przypadku mężczyzn, jeżeli podlegał ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez okres co najmniej 30 lat i zaprzestał prowadzenia działalności rolniczej.

W projekcie proponuje się, aby z tego uprawnienia mogli skorzystać tylko ci rolnicy, którzy wiek oraz staż ubezpieczeniowy osiągną do dnia 31 grudnia 2017 r. Spełnienie trzeciego warunku, tj. zaprzestanie prowadzenia działalności rolniczej, mogłoby nastąpić w dowolnym czasie.

Wieke emerytalny służb munudrowych

Rząd zapowiedział, że tutaj też chce dokonać zasadniczych zmian. Prawo do emerytury miałby ten policjant, który osiągnął wiek 55 lat i przepracował w służbach mundurowych co najmniej 25 lat. Obecnie prawo do emerytury mają policjanci, którzy przepracowali 15 lat.

Emerytura mundurowa zależy od wysokości ostatniej pensji oraz dodatków i nagród rocznych. Obecnie po 15 latach służby wynosi ona 40 proc. ostatniej pensji i za każdy dodatkowy rok rośnie o 2,6 proc. Maksymalna emerytura może wynieść 75 proc. pensji.


Tagi: fokus tv,

Redakcja 14/03/2012

Zobacz też

Jak CZYŚCIĆ srebrną BIŻUTERIĘ? Czyszczenie srebrnej biżuterii folią aluminiową Jak CZYŚCIĆ srebrną BIŻUTERIĘ? Czyszczenie srebrnej biżuterii folią aluminiową Srebrna biżuteria czasami czarnieje i wtedy nie prezentuje zbyt pięknie. Na szczęście są sposoby, by srebro odzyskało swój blask. Jakie? Najlepsze są oczywiście te, z których korzystały nasze babcie. Mówimy, jak wyczyścić srebrną biżuterię. Jak przewozić NARTY SAMOCHODEM? Jaki bagażnik samochodowy na dach wybrać? Jak przewozić NARTY SAMOCHODEM? Jaki bagażnik samochodowy na dach wybrać? Większość z nas udając się na wyjazd na narty, jako środek transportu wybiera samochód. Nic w tym dziwnego – wygodnie, bez problemów z przemieszczaniem się u celu podróży, a dodatkowo można zabrać duży bagaż. Wytrawni narciarze zazwyczaj na taki wyjazd biorą swój sprzęt narciarski. Ale w jaki sposób można bezpiecznie przewozić narty samochodem? WYSOKOŚĆ MANDATÓW ZA GRANICĄ. Jaka jest wysokość mandatów za granicą? WYSOKOŚĆ MANDATÓW ZA GRANICĄ. Jaka jest wysokość mandatów za granicą? Jeśli dostałeś maksymalny mandat za przekroczenie prędkości i uważasz, ze 500 zł to gruba przesada, to musisz wiedzieć, że w porównaniu z mandatami w Europie to grosze. 100 tys euro za przekroczenie o 40km/h? W Finlandii to się zdarza! Jaka jest wysokość mandatów za granicą? BLOKADA NA KOLE. Co robić, gdy straż miejska założy blokadę na koło? BLOKADA NA KOLE. Co robić, gdy straż miejska założy blokadę na koło? Jeśli straż miejska założyła nam blokadę, pamiętajmy o podstawowej zasadzie - nie zdejmujmy jej sami! Zmiana koła na zapasowe i odjechanie z miejsca z blokadą w bagażniku może wydawać się kuszącą perspektywą, jednak narażamy się wtedy na bardzo poważne konsekwencje. Co robić, gdy straż miejska założy blokadę na koło?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!