Wydłużenie wieku emerytalnego do 67 lat. KOGO i KIEDY dotyczy podniesienie wieku?

Plan rządu zakłada wydłużenie i zrównanie wieku emerytalnego kobiet oraz mężczyzn. Aktualny jeszcze wiek emerytalny w Polsce to 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Premier zapowiedział stopniowe wydłużenie czasu pracy do 67. roku życia bez względu na płeć. Kogo dotyczy reforma emerytalna?

Czy wszystkie kobiety i mężczyźni będą musieli pracować do 67 lat? Czy proponowana przez rząd nowa reforma emerytalna dotknie także służby mundurowe i rolników?

Wiek emerytalny mężczyzn - kiedy mężczyźni będą przechodzić na emeryturę

W porównaniu z obecnymi przepisami mężczyźni będą pracować o 2 lata dłużej (teraz do 65 lat). Wiek emerytalny ma być podnoszony stopniowo od 1 stycznia 2013 roku. Pierwsi mężczyźni, którzy poczują te zmiany, urodzili się w styczniu 1948 roku. Oni mają pracować o miesiąc dłużej w porównaniu z aktualnymi zasadami, czyli wiek emerytalny osiągną po 65 latach i jednym miesiącu.

Reforma emerytalna nie dotyczy mężczyzn, którzy urodzili się przed 1948 rokiem, bo oni w 2013 roku będą mieli już ukończone 66 lat. Na emeryturę w wieku 67 lat będą musieli przechodzić panowie urodzeni po październiku 1953 roku.

Wiek emerytalny kobiet - kiedy kobiety będą przechodzić na emeryturę

Zgodnie z projektem ustawy o reformie emerytalnej do 67 roku życia będą pracowac kobiety urodzone po 30 września 1973 roku. Kobietom, które urodziły się w okresie od 1 stycznia 1948 roku do 30 września 1973 roku, wiek emerytalny będzie podnoszony stopniowo o 1 miesiąc co cztery miesiące. Co to oznacza? Kobieta będzie mogła więc przejść na emeryturę w wieku 60 lat, jeżeli wiek emerytalny osiągnie przed 1 stycznia 2013 roku.

Panie urodzone przed 1 stycznia 1953 roku będą musiały pracować do 60 roku życia, ale już ich o rok młodsze koleżanki prawo do emerytury nabędą od 1 do 4 miesięcy później.

Dopiero po 1 września 2040 roku wszystkie kobiety niezależnie od daty urodzenia będą przechodzić na emeryturę w wieku 67 lat. Oznacza to, że „system stopniowego przedłużania wieku emerytalnego dla kobiet” będzie funkcjonował przez co najmniej 28 kolejnych lat.

Wiek emerytalny rolników

Zgodnie z obecnym prawem rolnik, który nie osiągnął powszechnego wieku emerytalnego, ma prawo do emerytury po osiągnięciu 55 lat życia, w przypadku kobiet i 60 lat w przypadku mężczyzn, jeżeli podlegał ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez okres co najmniej 30 lat i zaprzestał prowadzenia działalności rolniczej.

W projekcie proponuje się, aby z tego uprawnienia mogli skorzystać tylko ci rolnicy, którzy wiek oraz staż ubezpieczeniowy osiągną do dnia 31 grudnia 2017 r. Spełnienie trzeciego warunku, tj. zaprzestanie prowadzenia działalności rolniczej, mogłoby nastąpić w dowolnym czasie.

Wieke emerytalny służb munudrowych

Rząd zapowiedział, że tutaj też chce dokonać zasadniczych zmian. Prawo do emerytury miałby ten policjant, który osiągnął wiek 55 lat i przepracował w służbach mundurowych co najmniej 25 lat. Obecnie prawo do emerytury mają policjanci, którzy przepracowali 15 lat.

Emerytura mundurowa zależy od wysokości ostatniej pensji oraz dodatków i nagród rocznych. Obecnie po 15 latach służby wynosi ona 40 proc. ostatniej pensji i za każdy dodatkowy rok rośnie o 2,6 proc. Maksymalna emerytura może wynieść 75 proc. pensji.


Tagi: fokus tv,

Redakcja 14/03/2012

Zobacz też

Jak ustrzec się przed wyłudzeniem danych osobowych w internecie? Jak ustrzec się przed wyłudzeniem danych osobowych w internecie? Oszuści grasują nawet w Internecie i wymyślają coraz to nowe sposoby dobrania się do naszych portfeli. Najnowszym rodzajem przestępstwa jest tzw. kradzież tożsamości. Ktoś podstępem wyłudza nasze dane, które mogą im potem posłużyć do podrabiania dowodów osobistych czy chociażby brania kredytów. Jak oszuści okradają emerytów. Czy fałszywi fachowcy okradają starszych ludzi? Jak oszuści okradają emerytów. Czy fałszywi fachowcy okradają starszych ludzi? Udają pracownika administracji, wodociągów, akwizytorów albo proszą o pomoc. Dla oszustów każdy sposób jest dobry, żeby tylko dostać się do mieszkania ofiary i ją okraść. Sprawdź jakimi metodami posługują się przestępcy, którzy żerują na łatwowierności i dobrym sercu starszych osób. Jak okradają emerytów? Jak uniknąć KRADZIEŻY SAMOCHODU? Jakie sztuczki i metody złodziei samochodów, na co uważać, kiedy zachować czujność? Jak uniknąć KRADZIEŻY SAMOCHODU? Jakie sztuczki i metody złodziei samochodów, na co uważać, kiedy zachować czujność? Pomysłowość stołecznych złodziei samochodów nie ma chyba granic. Wykorzystują najróżniejsze sztuczki i fortele, żeby uśpić czujność właściciela auta i zdobyć swój łup. Demaskujemy sposoby działania rabusiów i tłumaczymy, jak się przed nimi bronić. Jakie auta KRADNĄ W WARSZAWIE? Najczęściej japońskie hondy, mazdy, toyoty. Jakie kradną w Polsce? Jakie auta KRADNĄ W WARSZAWIE? Najczęściej japońskie hondy, mazdy, toyoty. Jakie kradną w Polsce? Uwaga właściciele japońskich samochodów. Z ulic Warszawy najczęściej znikają toyoty. W 2011 roku roku złodzieje ukradli 367, a w 2010 roku aż 606 aut tej marki! Włamywaczom wystarczy laptop, trochę wiedzy z informatyki, by bez problemu uruchomić i odjechać skradzionym autem. Jakie auta kradną w Warszawie? Najczęściej japońskie. Hondy, mazdy i toyoty - to marki, które najbardziej interesują stołecznych złodziei.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!