Wydłużenie wieku emerytalnego do 67 lat. KOGO i KIEDY dotyczy podniesienie wieku?

Plan rządu zakłada wydłużenie i zrównanie wieku emerytalnego kobiet oraz mężczyzn. Aktualny jeszcze wiek emerytalny w Polsce to 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Premier zapowiedział stopniowe wydłużenie czasu pracy do 67. roku życia bez względu na płeć. Kogo dotyczy reforma emerytalna?

Czy wszystkie kobiety i mężczyźni będą musieli pracować do 67 lat? Czy proponowana przez rząd nowa reforma emerytalna dotknie także służby mundurowe i rolników?

Wiek emerytalny mężczyzn - kiedy mężczyźni będą przechodzić na emeryturę

W porównaniu z obecnymi przepisami mężczyźni będą pracować o 2 lata dłużej (teraz do 65 lat). Wiek emerytalny ma być podnoszony stopniowo od 1 stycznia 2013 roku. Pierwsi mężczyźni, którzy poczują te zmiany, urodzili się w styczniu 1948 roku. Oni mają pracować o miesiąc dłużej w porównaniu z aktualnymi zasadami, czyli wiek emerytalny osiągną po 65 latach i jednym miesiącu.

Reforma emerytalna nie dotyczy mężczyzn, którzy urodzili się przed 1948 rokiem, bo oni w 2013 roku będą mieli już ukończone 66 lat. Na emeryturę w wieku 67 lat będą musieli przechodzić panowie urodzeni po październiku 1953 roku.

Wiek emerytalny kobiet - kiedy kobiety będą przechodzić na emeryturę

Zgodnie z projektem ustawy o reformie emerytalnej do 67 roku życia będą pracowac kobiety urodzone po 30 września 1973 roku. Kobietom, które urodziły się w okresie od 1 stycznia 1948 roku do 30 września 1973 roku, wiek emerytalny będzie podnoszony stopniowo o 1 miesiąc co cztery miesiące. Co to oznacza? Kobieta będzie mogła więc przejść na emeryturę w wieku 60 lat, jeżeli wiek emerytalny osiągnie przed 1 stycznia 2013 roku.

Panie urodzone przed 1 stycznia 1953 roku będą musiały pracować do 60 roku życia, ale już ich o rok młodsze koleżanki prawo do emerytury nabędą od 1 do 4 miesięcy później.

Dopiero po 1 września 2040 roku wszystkie kobiety niezależnie od daty urodzenia będą przechodzić na emeryturę w wieku 67 lat. Oznacza to, że „system stopniowego przedłużania wieku emerytalnego dla kobiet” będzie funkcjonował przez co najmniej 28 kolejnych lat.

Wiek emerytalny rolników

Zgodnie z obecnym prawem rolnik, który nie osiągnął powszechnego wieku emerytalnego, ma prawo do emerytury po osiągnięciu 55 lat życia, w przypadku kobiet i 60 lat w przypadku mężczyzn, jeżeli podlegał ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez okres co najmniej 30 lat i zaprzestał prowadzenia działalności rolniczej.

W projekcie proponuje się, aby z tego uprawnienia mogli skorzystać tylko ci rolnicy, którzy wiek oraz staż ubezpieczeniowy osiągną do dnia 31 grudnia 2017 r. Spełnienie trzeciego warunku, tj. zaprzestanie prowadzenia działalności rolniczej, mogłoby nastąpić w dowolnym czasie.

Wieke emerytalny służb munudrowych

Rząd zapowiedział, że tutaj też chce dokonać zasadniczych zmian. Prawo do emerytury miałby ten policjant, który osiągnął wiek 55 lat i przepracował w służbach mundurowych co najmniej 25 lat. Obecnie prawo do emerytury mają policjanci, którzy przepracowali 15 lat.

Emerytura mundurowa zależy od wysokości ostatniej pensji oraz dodatków i nagród rocznych. Obecnie po 15 latach służby wynosi ona 40 proc. ostatniej pensji i za każdy dodatkowy rok rośnie o 2,6 proc. Maksymalna emerytura może wynieść 75 proc. pensji.


Tagi: fokus tv,

Redakcja 14/03/2012

Zobacz też

Borgiowie za darmo w serwisie Fokus.tv! Pierwszy sezon serialu Prawdziwa historia rodu Borgiów o intrygach, zdradach i panowaniu słynnej rodziny już w całości! Borgiowie za darmo w serwisie Fokus.tv! Pierwszy sezon serialu Prawdziwa historia rodu Borgiów o intrygach, zdradach i panowaniu słynnej rodziny już w całości! Borgiowie w sieci! Za darmo, w całości, całkowicie legalnie i bez cenzury! Pierwszy sezon serialu Prawdziwa historia rodu Borgiów możecie już od dziś oglądać w serwisie internetowym Fokus.tv! Intrygi, manipulacje, niepohamowana żądza władzy, zdrady i orgie rodziny Borgiów - zobaczcie to na własne oczy! Sala operacyjna online! Oglądaj serial na stronie FOKUS.tv - za darmo, w całości i całkowicie legalnie! Sala operacyjna online! Oglądaj serial na stronie FOKUS.tv - za darmo, w całości i całkowicie legalnie! Sala operacyjna w internecie! Kolejne odcinki serialu dokumentalnego, w którym możecie na własne oczy zobaczyć prawdziwe operacje, są już dostępne w serwisie FOKUS.tv. Wejdź w zakładkę VOD. Mistrzyni we wspinaczce – Catherine Destivelle w filmie dokumentalnym Kobieta na krawędzi gór Mistrzyni we wspinaczce – Catherine Destivelle w filmie dokumentalnym Kobieta na krawędzi gór Mistrzyni we wspinaczce Catherine Destivelle, jej niesamowite życie i nieprawdopodobne wyczyny – to temat filmu dokumentalnego „Kobieta na krawędzi gór" w reżyserii Rémy'ego Tézierera. Wraz z kamerą będziemy towarzyszyć jej w trzech wyprawach w Alpy. Pradawne Archiwum X. Najstarszy wampir świata - czy wiecie, gdzie go odnaleziono? Pradawne Archiwum X. Najstarszy wampir świata - czy wiecie, gdzie go odnaleziono? Najstarszy wampir świata - jak i gdzie go szukać? Czy jego ciało leży zakopane na dawno zapomnianym cmentarzu? A może najstarszy wampir jest wśród nas, bo przecież wampiry mogą żyć wśród ludzi?... FOKUS TV zaprasza na kolejny odcinek niesamowitej serii „Pradawne Archiwum X"!

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!