Wszystkich Świętych. Jakie są najciekawsze zwyczaje na świecie związane z tym świętem?

Dzień Wszystkich Świętych to moment zadumy nad bliskimi, którzy odeszli. Odwiedzamy rodzinne groby, wspominamy zmarłych, robiąc to na swój sposób. W większości religii ze świętem zmarłych związany jest ogień, ale pojawia się też wspólne jedzenie i zabawa. Mówimy, jak obchodzone jest to święto w różnych krajach
Zdjęcie z artykułu: Wszystkich Świętych. Jakie są najciekawsze zwyczaje na świecie związane z tym świętem?
Wszystkich Świętych to święto obchodzone w wielu krajach na całym świecieźródło:thinkstockphotos.com
Chleb za zmarłych w Meksyku

W Meksyku obydwa dni świąteczne – 1 i 2 listopada – nazywane są tak samo: Dniem Zmarłych. Są one kolejno poświęcone dzieciom i dorosłym. Aura sprzyjająca świętu zaczyna się już od połowy października, gdy w sklepach zmieniają się wystawy, a w piekarniach można kupić tzw. "chleb zmarłych". Witryny przyozdabiają kościotrupy, a w cukierniach wyrabia się torty w kształcie ludzkich zwłok, do których zakupu zachęcają ironiczne hasła.

Lekkie podejście do święta uwidacznia się w zabawach Meksykanów, którzy za pomocą sznurka uchylają zabawkowe wieka małych sarkofagów i wyciągają z nich nieboszczyka. Dużą popularnością cieszą się także słodycze przypominające trupie czaszki. Idąc na groby bliskich, Meksykanie zabierają ze sobą alkohol, potrawy takie jak: kurczaka w cieście czekoladowym oraz kukurydzę i owoce. Wierzą, że ofiary z jedzenia pomogą bliskim w wędrówce do królestwa zmarłych. W drugi dzień świąt Meksykanie zasiadają na grobach przyozdobionych wspomnianymi darami. Obyczaj każe, by w tym dniu wspólnie śpiewać piosenki i spożywać przygotowane jedzenie. Nie wzbrania się ucztować przy alkoholu i papierosach.

Bułgarski dzień Zaduszek

W Bułgarii mimo, że nie obchodzi się dnia Wszystkich Świętych, to podobny rytuał ma miejsce 3 listopada - w dzień Zaduszek Archanielskich. Prawosławni mieszkańcy Sofii i innych miast odwiedzają w tym dniu groby, zapalają świece i zgodnie z tradycją polewają płyty czerwonym winem. Cerkiewna tradycja mówi, że można spożyć jeden kieliszek wina przy grobie bliskiej osoby, ale nie z tej samej butelki, z której uprzednio wylało się trunek. Ponadto na cmentarz można przynieść specjalną potrawę własnego wyrobu: gotowaną pszenicę, do której dodaje się cynamonu i orzechów.

W Hiszpanii co region, to inny obyczaj

W Hiszpanii zamiast zniczy czy świeczek na grobach zapala się elektryczne lampki. Cmentarze odwiedzają głównie starsze osoby ubrane na czarno. W niektórych zakątkach tego kraju rozpala się ogniska, które mają wskazywać zmarłym drogę do domu, a ponadto można przy nich upiec jadalne kasztany. W Walencji dzień przed Zaduszkami tradycyjnie zapala się w domach świece. W niektórych rejonach Galicji do tradycji przeszło konsumowanie bezpośrednio na cmentarzu uprzednio przygotowanych pierogów. Z kolei koło miasta Teruel do dziś przetrwał zwyczaj napychania się jedzeniem, aby złe duchy miały mniej miejsca do rozgoszczenia się. Chroniąc się przed demonami mieszkańcy tych okolic wykładają drogę do swych sypialni pieczonymi kasztanami, pieką ciastka i polecają się opiece świętego.

Na Filipinach hucznie i wesoło

Na Filipinach, jak w większości krajów katolickich, Święto Zmarłych obchodzone jest 1 listopada. W tym dniu groby stają się wyjątkowo barwnym miejscem. Nie brakuje na nich zapalonych świec, kwiatów, pożywienia, różnorakich ozdób - w tym także balonów. Tradycja pozwala spędzić na cmentarzu nie tylko dzień, ale i noc. Dlatego często w okolicach grobów rozstawiane są stoiska z pożywieniem i namioty. Słychać głośną muzykę i śpiewy. W trakcie święta odmawia się modlitwy za zmarłych, można również wziąć udział w mszy. Powtarzającym się obrzędem jest tzw. “pangangaluluwa” – to zorganizowane grupy krążących od domu do domu grajków i śpiewaków, którzy wstawiają się za zmarłych.  

Wspólna kolacja, gra w kości i dzielenie się jedzeniem w Ekwadorze

W Ekwadorze podczas Święta Zmarłych wiele rodzin zasiada do wspólnego stołu spożywając tradycyjne potrawy: chleb guagua upieczony tak, by kształtem przypominał dzieci, a do tego napoje z fioletowej kukurydzy, jeżyn i innych owoców (colada morada). W tym dniu niektórzy z mieszkańców Ekwadoru gromadzą się przy grobach zmarłych. Przynoszą na nie ulubione potrawy nieobecnych. Zgodnie z tradycją, zanim je spożyją, muszą odczekać chwilę, aż zmarli zakosztują je pierwsi. Niekiedy też dzielą się potrawami z innymi rodakami, którzy przyszli na cmentarz. W niektórych obszarach kraju urządza się symboliczną grę w kości żywych ze zmarłymi. Wylosowane numery ponoć mówią o potrzebach i żalach zmarłych.

Halloween, czyli Wieczór Wszystkich Świętych

W USA, dzień przed Świętem Zmarłych, obchodzi się Halloween, a właściwie All Hallows Eve (Wieczór Wszystkich Świętych). Zwyczaj obchodzenia Halloween pochodzi od Celtów i został przeniesiony przez irlandzkich emigrantów na kontynent amerykański. Najbardziej znanym symbolem tego dnia jest wydrążona w dyni „głowa” ze świecącym w środku światełkiem. Amerykanie, głównie dzieci i młodzież, mają w zwyczaju tego dnia przebierać się w różne kostiumy i maski. Do tradycji przeszło już chodzenie od domu do domu z pytaniem „trick or treat?" (pol. cukierek albo psikus).

Redakcja 30/10/2015

Zobacz też

Diagnoza? Wrodzona łamliwość kości. FOKUS TV zaprasza na program Rzadkie choroby Diagnoza? Wrodzona łamliwość kości. FOKUS TV zaprasza na program Rzadkie choroby Postępujące kostniejące zapalenie mięśni i wrodzona łamliwość kości - to rzadko spotykane choroby, na które cierpią Jake i Holly. Poznajcie ich historie! FOKUS TV zaprasza na program „Rzadkie choroby"! II wojna światowa – lądowanie w Normandii i tajna broń aliantów. FOKUS TV zaprasza na program Niezwykła broń II wojna światowa – lądowanie w Normandii i tajna broń aliantów. FOKUS TV zaprasza na program Niezwykła broń II wojna światowa toczyła się nie tylko na bitewnych frontach. Intensywne działania mające na celu pokonanie wroga prowadzono także w zaciszu laboratoriów i przy deskach kreślarskich. FOKUS TV zaprasza na pierwszy odcinek brytyjskiego serialu „Niezwykła broń", poświęcony alianckim pracom nad stworzeniem nowej, zabójczej broni, która miała pomóc zjednoczonym armiom w ostatecznym pokonaniu hitlerowskich Niemiec. Brudne miasta - Londyn. Opis odcinka Brudne miasta - Londyn. Opis odcinka Londyn, Paryż, Nowy Jork... Czy średniowieczne miasta rzeczywiście były tak brudne, jak dziś jesteśmy skłonni sądzić? Sprawdził to dla Was historyk i prezenter Dan Snow wcielając się w pracownika służb oczyszczania miasta z dawnych lat. FOKUS TV zaprasza na program „Brudne miasta"! Sala operacyjna, odcinek 9. Odzyskać zdrowy sen, czyli o zapaleniu zatok, chrapaniu i... Sala operacyjna, odcinek 9. Odzyskać zdrowy sen, czyli o zapaleniu zatok, chrapaniu i... Zapalenie zatok, chrapanie oraz inne dolegliwości związane z górnymi drogami oddechowymi mogą być bardzo uciążliwe i w znacznym stopniu utrudnić codzienne funkcjonowanie. W kolejnym odcinku serialu dokumentalnego „Sala operacyjna" przeniesiemy się na oddział laryngologiczny i poznamy dwójkę pacjentów, którzy poddali się tam zabiegom, które mogą w znacznym stopniu poprawić jakość ich życia.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!