Wszechświat – zagadki starożytności. Opisy odcinków

Twórcy serialu Wszechświat – zagadki starożytności badają wielkie tajemnice przeszłości, próbując wytłumaczyć je dzięki współczesnej nauce. Czy zjawiska, w których ludzie doby antyku widzieli znaki od bogów, dają się dziś wyjaśnić?

Wśród starożytnych rozgwieżdżone niebo budziło zachwyt i lęk. Spoglądanie w gwiazdy inspirowało jednak nie tylko przesądy, ale też monumentalne budowle jak te w Stonehenge. Autorzy programu stosują osiągnięcia współczesnej astronomii do wyjaśnienia zagadek antycznej historii. Dowiemy się m.in., czy zjawiska, których bali się nasi przodkowie i które brali za znaki bogów, można wytłumaczyć naukowo. Przekonamy się też, czy teorie starożytnych Greków na temat różnych planet udało się potwierdzić dzięki Kosmicznemu Teleskopowi Keplera.

Odcinek 1

W południowej Anglii od pięciu tysięcy lat wznosi się jedna z najsłynniejszych i najbardziej tajemniczych budowli megalitycznych na świecie. Naukowcy od wieków zastanawiają się nad tym, po co stworzono Stonehenge. Twórcy programu badają teorię głoszącą, że ogromna konstrukcja była prehistorycznym obserwatorium astronomicznym. Tutaj antyczni kapłani mogli odgadywać ruchy Słońca i Księżyca, odkrywając cykliczność wędrówki ciał niebieskich. Być może to właśnie w Stonehenge po raz pierwszy przewidziano zaćmienia Słońca i Księżyca.

Odcinek 2

Piramida Cheopsa jest zaliczana do siedmiu cudów świata. Ta i pozostałe budowle kompleksu w Gizie od wieków fascynują astronomów i archeologów, którzy dociekają, dlaczego i w jaki sposób je wzniesiono. Uznani egiptolodzy, badacze kosmosu i inżynierowie łączą siły, aby rozwiązać zagadki piramid. Próbują ustalić, jakimi metodami starożytni budowniczowie osiągnęli perfekcyjne położenie monumentalnych konstrukcji względem stron świata - czy kierowali się przy tym pozycją Słońca lub innych ciał niebieskich. W programie prezentowana jest także teoria, że kompleks w Gizie zbudowano jako obiekt obrzędowy kultu Słońca, oraz hipoteza, w myśl której piramidy stanowiły gwiezdne wrota faraonów.

Odcinek 3

W tym odcinku autorzy programu zajmują się biblijną opowieścią o zniszczeniu Sodomy i Gomory. Starają się odpowiedzieć na pytanie, czy starotestamentowa relacja to fikcja, czy zapis prawdziwej apokaliptycznej katastrofy. Astronomowie, archeolodzy i badacze Biblii szukają faktów kryjących się za mitem. Zobaczymy dwa stanowiska archeologiczne nad Morzem Martwym, które prawdopodobnie odsłaniają pozostałości po biblijnych miastach grzechu. Nowe odkrycia mogą pozwolić rozwiązać zagadkę zniszczenia Sodomy i Gomory. Naukowcy stawiają hipotezę, że kataklizm spowodowany był upadkiem asteroidy.

Odcinek 4

Autorzy starają się przedstawić prawdziwą naturę astronomicznego fenomenu, jakim była: opisana w Ewangelii Mateusza gwiazda, która zaprowadziła Mędrców ze Wschodu do Dzieciątka Jezus. Pojawiło się na ten temat wiele hipotez. Przewodnikiem Trzech Króli miały być komety, supernowe i meteory. Być może jednak prawdy należy szukać na styku astronomii z astrologią. Według najnowszych teorii gwiazdą był Jowisz w koniunkcji z innymi planetami, gwiazdami i konstelacjami. Te zjawiska zostały zinterpretowane przez Mędrców ze Wschodu - astrologów i kapłanów zaratustriańskich - jako zwiastun narodzin żydowskiego Mesjasza.

Wszechświat - Zagadki starożytności - od poniedziałku do piątku o 18:05 w Telewizji FOKUS TV

Redakcja 17/08/2017

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!