WOLONTARIAT ZA GRANICĄ. Jak połączyć DZIAŁALNOŚĆ CHARYTATYWNĄ ze zwiedzaniem świata?

Chcesz zrobić coś dla innych, masz czas i ochotę na zwiedzanie świata? Pomyśl o wolontariacie za granicą, to może być dobry sposób na wakacje.

Praca wolontariusza wymaga dużo dobrej woli, cierpliwości i poświęcenia, ale też dużo daje w zamian. Poczucie, że robi się coś dla innych, jest się potrzebnym ubogaca wewnętrznie, a jeśli dodatkowo możemy otrzymać za to wikt i opierunek - w dalekich zakątkach świata - warto dobrze się nad tym zastanowić. Osoby lubiące innych ludzi, mające duże pokłady altruizmu, lubiące wyzwania i nie zrażajace się trudnymi warunkami życia, czy nawet brakiem wynagrodzenia - są stworzene do pracy w wolontariacie.

Możliwości jest naprawdę dużo, wystarczy poszukać w internecie ofert, jednak należy być ostrożnym, bo zdecydowana większość programów o kuszących nazwach to w istocie propozycje od pośredników, za które trzeba słono zapłacić.

Uwaga! Zanim zgłosisz się do jakiegoś programu, pomyśl, ile czasu chcesz poświęcić na wyjazd, jaki kraj odwiedzić, a przede wszystkim - czym chcesz się zajmować.

Pamiętaj - wolontariat jest bezpłatny!

Nie daj się nabrać - za wolontariat nie trzeba płacić. Przy odrobinie cierpliwości i szczęścia znajdziesz doskonałe oferty, za które nie dość, że nie zapłacisz ani grosza, to jeszcze w zamian za swoją pracę otrzymasz zakwaterowanie i wyżywienie. Większość uczciwych organizacji działa właśnie na takiej zasadzie - we własnym zakresie pokrywasz koszt dojazdu na miejsce, ale o resztę wydatków nie musisz się martwić. Natomiast znalezienie propozycji wolontariatu, w ramach której otrzymywałbyś niewielkie wynagrodzenie za pracę, graniczy z cudem.

Koszt dotarcia w odległe rejony świata będzie stanowił lwą część wydatków związanych z całym wyjazdem. Dlatego warto odpowiednio wcześniej upolować bilety w dobrej cenie lub postarać się znaleźć sponsora, co w obliczu niedawnego odkrycia przez polskie firmy terminu CSR może być całkiem realne. 

CSR oznacza corporate social responsibility, czyli społeczną odpowiedzialność korporacji. Ów wymiar biznesu staje się coraz bardziej popularny i przy odpowiednim wysiłku możesz nakłonić przedsiębiorców do finansowego lub produktowego zaangażowania się na rzecz projektu, który chcesz zrealizować. W tym celu należy napisać profesjonalną, zwięzłą ofertę dotyczącą celów wyjazdu oraz proponowanego udziału sponsora. Aby zwiększyć swoje szanse, postaraj się myśleć jak szefowie firmy, o której sponsoring aplikujesz, i wyobraź sobie, jakie korzyści może ona osiągnąć, finansując akurat twój projekt.

Pamiętaj! Nie zniechęcaj się łatwo - być może niezbędne będzie wysłanie ofert na kilkadziesiąt, a nawet setkę adresów, ale przy odpowiedniej motywacji zdobycie środków jest możliwe.

Pisz do fundacji!

Wiele międzynarodowych korporacji oraz dużych polskich firm ma specjalne fundacje, które zajmują się rozdzielaniem środków na projekty o charakterze społecznym. O ile rzadko się zdarza, by osoby indywidualne mogły w ten sposób otrzymać jakieś środki, o tyle warto spróbować skontaktować się z pracownikami takich fundacji, by dowiedzieć się, czy reprezentowana firma nie byłaby zainteresowana  współpracą przy twoim wolontariacie.

Poszukaj wokół siebie - przecież nie tylko duże koncerny chcą być społecznie odpowiedzialne - może osiedlowy sklep turystyczny zechce bezpłatnie przekazać ci sprzęt, który byłby niezbędny podczas wyjazdu? Zainteresuj swoim projektem lokalne media - szanse na pozyskanie sponsora będą większe!

Kiedy i jak szukać ofert?

Im wcześniej, tym lepiej. Atrakcyjne oferty szybko znikają. Pamiętaj, żeby się ubezpieczyć, bez względu na to, w jakie regiony się wybierasz. Niektóre organizacje zapewniają specjalne ubezpieczenie, warto jednak przed wyjazdem z kraju wykupić własną polisę.

Nie bój się zadawać pytań organizatorom - od tego, jak dobrze się przygotujesz do wyjazdu zależy jego powodzenie. Jakie szczepionki i badania będą potrzebne? Czy potrzebujesz specjalistycznego sprzętu? Czy będziesz pracować w ciężkich warunkach? Jak wygląda komunikacja z Europą? W jakim języku będziesz porozumiewac się przy pracy?

Dużo czasu na zwiedzanie

Wykorzystaj fakt, że będziesz w egzotycznym miejscu!  Możesz nauczyć się miejscowego języka; dokładnie poznać kraj, w którym będziesz mieszkać; poznać regionalną kuchnię; albo opanować jakąś rzadką umiejętność. Będziesz mieć na to czas, bo większość umów wolontariackich zakłada pracę w wymiarze nie większym niż 20-30 godzin tygodniowo!

Popularne wyszukiwarki programów:

 • www.idealist.org/if/as/vol,

 • www.volunteerabroad.com,

 • www.worldvolunteerweb.org

Inne przydatne strony internetowe:

 • www.volunteersouthamerica.net - bezpośrednie ogłoszenia południowoamerykańskich organizacji,

 • www.pah.org.pl - roczne wyjazdy,

 • www.truetravellers.org - "prawdziwi podróżnicy" pomagają znaleźć bezpłatny wolontariat,

 • www.unv.org - oficjalna strona wolontariatu ONZ,

 • www.lonelyplanet.com/volunteer/organised_volunteer_programs.cfm - poradnik Lonely Planet

 • www.wwoof.org - wolontariat na farmach

 • http://geekcorps.org - wolontariat dla informatyków

 • www.fsvc.org - dla finansistów

 • www.artcorp.org - dla artystów

 • www.kibbutzvolunteer.com - poradnik o wolontariacie w kibucu.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!