Wojna w Wietnamie: poznaj kulisy konfliktu

Serial Wojna w Wietnamie pokazuje kulisy tego długiego i kosztownego konfliktu zbrojnego, w którym starły się wojska reżimu komunistycznego Wietnamu Północnego, wspieranego przez Wietkong i Związek Radziecki z armią Wietnamu Południowego i wojskami jego głównego sojusznika, Stanów Zjednoczonych.Serial Wojna w Wietnamie
opowiada o wojnie, która rozpoczęła się w 1954 roku (choć konflikt w regionie trwał już od lat 40. XX wieku), po dojściu do władzy  Ho Chi Minha i jego partii komunistycznej Viet Minh w Wietnamie Północnym.

Podczas wojny w Wietnamie zginęło więcej niż 3 mln osób (w tym 58 000 Amerykanów), z czego połowa to ludność cywilna. Do roku 1969, na który przypadał szczyt zaangażowania USA w tę wojnę, ponad 500.000 amerykańskich wojskowych brało udział w konflikcie w Wietnamie.

Rosnący w Stanach Zjednoczonych sprzeciw wobec wojny w Wietnamie doprowadził do dramatycznego podziału społeczeństwa amerykańskiego. Wobec braku sukcesu oraz szans na zwycięstwo, licznych ofiar i zdecydowanego sprzeciwu społecznego prezydent Richard Nixon nakazał wycofanie wojsk amerykańskich w roku 1973.

W 1975 roku siły komunistyczne przejęły kontrolę nad Sajgonem i nastąpiło zakończenie wojny w Wietnamie. Kraj ten został zjednoczony jako Socjalistyczna Republika Wietnamu w 1976 roku.

Redakcja 15/06/2015

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!