Wojna w Wietnamie: poznaj kulisy konfliktu

Serial Wojna w Wietnamie pokazuje kulisy tego długiego i kosztownego konfliktu zbrojnego, w którym starły się wojska reżimu komunistycznego Wietnamu Północnego, wspieranego przez Wietkong i Związek Radziecki z armią Wietnamu Południowego i wojskami jego głównego sojusznika, Stanów Zjednoczonych.Serial Wojna w Wietnamie
opowiada o wojnie, która rozpoczęła się w 1954 roku (choć konflikt w regionie trwał już od lat 40. XX wieku), po dojściu do władzy  Ho Chi Minha i jego partii komunistycznej Viet Minh w Wietnamie Północnym.

Podczas wojny w Wietnamie zginęło więcej niż 3 mln osób (w tym 58 000 Amerykanów), z czego połowa to ludność cywilna. Do roku 1969, na który przypadał szczyt zaangażowania USA w tę wojnę, ponad 500.000 amerykańskich wojskowych brało udział w konflikcie w Wietnamie.

Rosnący w Stanach Zjednoczonych sprzeciw wobec wojny w Wietnamie doprowadził do dramatycznego podziału społeczeństwa amerykańskiego. Wobec braku sukcesu oraz szans na zwycięstwo, licznych ofiar i zdecydowanego sprzeciwu społecznego prezydent Richard Nixon nakazał wycofanie wojsk amerykańskich w roku 1973.

W 1975 roku siły komunistyczne przejęły kontrolę nad Sajgonem i nastąpiło zakończenie wojny w Wietnamie. Kraj ten został zjednoczony jako Socjalistyczna Republika Wietnamu w 1976 roku.

Redakcja 15/06/2015

Zobacz też

W jaki sposób rozlicza się kilometry przejechane autem służbowym? W jaki sposób rozlicza się kilometry przejechane autem służbowym? Kilometry zrobione autem służbowym można rozliczać na kilka sposobów. Sprawdź, jak kontrolować wydatki na paliwo i eksploatację samochodu służbowego. SAMOCHÓD SŁUŻBOWY. Korzystasz z auta firmowego? Sprawdź, czego nie lubią pracodawcy SAMOCHÓD SŁUŻBOWY. Korzystasz z auta firmowego? Sprawdź, czego nie lubią pracodawcy Najlepsze auto na świecie? Oczywiście, auto służbowe. W tym krótkim dowcipie jest trochę prawdy, bolesnej zresztą dla pracodawców. Użytkownicy służbówek wiedzą doskonale, że w przypadku tych aut mogą wiele, a właściwe nie muszą nic. Zwłaszcza jeśli chodzi o nakłady finansowe. Czy rzeczywiście? Jakie korzyści wynikają z leasingu auta? Czy warto wziąć samochód w leasing? Jakie korzyści wynikają z leasingu auta? Czy warto wziąć samochód w leasing? Właściciele firm, by móc prowadzić swoją działalność muszą się przemieszczać. Najlepiej samochodem. Ale nie wszystkich stać na zakup auta za gotówkę, niektórzy kredytu boją się bardziej niż ospy. Co wtedy? Można skorzystać z oferty firm leasingowych. To rodzaj wypożyczalni samochodów. Mniej kłopotliwy od kupna na kredyt, ale czy lepszy? Mówimy, czym się różni korzystanie z samochodu w leasingu od kupna go na kredyt. Samochód służbowy: kiedy przez utratę prawa jazdy możesz stracić pracę? Samochód służbowy: kiedy przez utratę prawa jazdy możesz stracić pracę? Kiedy auto jest naszym podstawowym narzędziem pracy, jak np. w przypadku przedstawiciela handlowego, kuriera, kierowcy czy dostawcy, musimy szczególnie mieć się na baczności i przestrzegać przepisów drogowych. Utrata prawa jazdy za przewinienia drogowe może się dla nas skończyc zwolnieniem z pracy - i to nawet dyscyplinarnym!

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!