Wojna w Wietnamie: poznaj kulisy konfliktu

Serial Wojna w Wietnamie pokazuje kulisy tego długiego i kosztownego konfliktu zbrojnego, w którym starły się wojska reżimu komunistycznego Wietnamu Północnego, wspieranego przez Wietkong i Związek Radziecki z armią Wietnamu Południowego i wojskami jego głównego sojusznika, Stanów Zjednoczonych.Serial Wojna w Wietnamie
opowiada o wojnie, która rozpoczęła się w 1954 roku (choć konflikt w regionie trwał już od lat 40. XX wieku), po dojściu do władzy  Ho Chi Minha i jego partii komunistycznej Viet Minh w Wietnamie Północnym.

Podczas wojny w Wietnamie zginęło więcej niż 3 mln osób (w tym 58 000 Amerykanów), z czego połowa to ludność cywilna. Do roku 1969, na który przypadał szczyt zaangażowania USA w tę wojnę, ponad 500.000 amerykańskich wojskowych brało udział w konflikcie w Wietnamie.

Rosnący w Stanach Zjednoczonych sprzeciw wobec wojny w Wietnamie doprowadził do dramatycznego podziału społeczeństwa amerykańskiego. Wobec braku sukcesu oraz szans na zwycięstwo, licznych ofiar i zdecydowanego sprzeciwu społecznego prezydent Richard Nixon nakazał wycofanie wojsk amerykańskich w roku 1973.

W 1975 roku siły komunistyczne przejęły kontrolę nad Sajgonem i nastąpiło zakończenie wojny w Wietnamie. Kraj ten został zjednoczony jako Socjalistyczna Republika Wietnamu w 1976 roku.

Redakcja 15/06/2015

Zobacz też

KATOLICKIE WYCHOWANIE SEKSUALNE. Jakie są trzy żelazne zasady KATOLICKIEGO WYCHOWANIA SEKSUALNEGO? KATOLICKIE WYCHOWANIE SEKSUALNE. Jakie są trzy żelazne zasady KATOLICKIEGO WYCHOWANIA SEKSUALNEGO? Wszystko o sprawach seksu można zmieścić w trzech podstawowych metodach katolickiego wychowania seksualnego. Dzięki zasadom stosowanym przez rodziców według instrukcji księdza Dziewieckiego (psychologa i specjalistę od miłości.), dzieci, jak i nastolatkowie nie upadną moralnie. Współżyją tylko z jednym partnerem i to dopiero po ślubie. SEN O CHOROBIE SENNIK. Co oznacza, gdy śni mi się choroba? Sny o chorobie co zapowiadają? SEN O CHOROBIE SENNIK. Co oznacza, gdy śni mi się choroba? Sny o chorobie co zapowiadają? Sny o chorobach są na tyle specyficzne, że faktycznie w większości przypadków oznaczają rzeczywistą chorobę - z jaką walczymy, jakiej się boimy lub na jaką chorujemy, a o której nie wiemy.Co dokładnie mówią nam sny o chorobach? SEN O WAMPIRACH SENNIK. Co oznacza, gdy śni ci się wampir, GDY UGRYZŁ MNIE WAMPIR? Interpretacje snów o wampirach SEN O WAMPIRACH SENNIK. Co oznacza, gdy śni ci się wampir, GDY UGRYZŁ MNIE WAMPIR? Interpretacje snów o wampirach Sen o wampirach najczęściej śni się osobom, które czują się wykorzystywane przez innych. Sen o wampirze to także sygnał, zachęta do tego, aby w naszym życiu wreszcie zaszły jakieś zmiany. Jak interpretować sny o wampirach? Śniło mi się, że jestem wampirem. Co to oznacza? Jeżeli w śnie ugryzł mnie wampir? Jak przygotować auto do zimy? Przegląd samochodu przed zimą Jak przygotować auto do zimy? Przegląd samochodu przed zimą Wymiana opon na zimowe to nie wszystko, co wystarczy zrobić przed zimą. Zanim nadejdą mrozy warto zrobić przegląd całego auta. Mówimy, na co zwrócić uwagę, by jazda samochodem zimą była bezpieczna i komfortowa.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!