Wojna w Wietnamie i fruwający żołnierze. To nie żart! FOKUS TV zaprasza na program Niezwykła broń!

Odrzutowi żołnierze, którzy przelatują nad polem walki i błyskawicznie przemieszczają się z miejsca na miejsce? To bynajmniej nie są fantazje szalonego autora książek science-fiction! Prace nad urządzeniem armia amerykańska zapoczątkowała w latach 50. XX wieku, w okresie wojny w Wietnamie.


Jednym z największych wyzwań, jakiemu armia amerykańska musiała sprostać gdy toczyła się wojna w Wietnamie było przemieszczanie się żołnierzy i sprzętu wojskowego z miejsca na miejsce w trudnym terenie. W latach 50. użycie śmigłowców w armiach nie było jeszcze wystarczająco rozpowszechnione, by można było wykorzystywać je na dużą skalę. Ale gdyby żołnierze posiadali zdolność unoszenia się w powietrzu i przelatywania nad bagnami, dżunglą czy pustynią przemieszczanie wojsk mogłoby okazać się o wiele szybsze i sprawniejsze! Szalony pomysł? Bynajmniej! Zainspirowani technologiami wykorzystywanymi przez przemysł kosmiczny Amerykanie rozpoczęli ściśle tajne prace nad urządzeniem, które pozwoliłoby żołnierzom wznieść się w powietrze... I być może szkoda, że jak dotąd prace te nie zostały uwieńczone sukcesem. Jakże często wynalazki powstające na potrzeby wojska stają się z czasem własnością cywilów!

 

Redakcja 11/05/2015

Zobacz też

CZESŁAW MROCZEK, poseł PO - KIM JEST poseł PO z Kałuszyna. Zobacz SYLWETKĘ posła CZESŁAW MROCZEK, poseł PO - KIM JEST poseł PO z Kałuszyna. Zobacz SYLWETKĘ posła Czesław Mroczek, poseł Sejmu VII kadencji. Wybrany z list Platformy Obywatelskiej, w okręgu wyborczym do Sejmu nr 18 (OKW Siedlce). Były działacz Solidarności i sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej. Zanim wstąpił do Platformy Obywatelskiej, działał w Porozumieniu Polskich Chrześcijańskich Demokratów, a w 2001 roku kandydował do Sejmu z list Akcji Wyborczej Solidarność Prawicy. RAJMUND MILLER, poseł PO - KIM JEST poseł PO z Kielc. Zobacz SYLWETKĘ posła RAJMUND MILLER, poseł PO - KIM JEST poseł PO z Kielc. Zobacz SYLWETKĘ posła Rajmund Miller, poseł Sejmu VII kadencji. Wybrany z list Platformy Obywatelskiej, w okręgu wyborczym do Sejmu nr 21 (OKW Opole). Lekarz medycyny i założyciel lokalnych struktur PO w Opolu. ELŻBIETA PIERZCHAŁA, posłanka PO - KIM JEST posłanka PO z Sosnowca. Zobacz SYLWETKĘ posła ELŻBIETA PIERZCHAŁA, posłanka PO - KIM JEST posłanka PO z Sosnowca. Zobacz SYLWETKĘ posła Elżbieta Pierzchała, posłanka Sejmu VII kadencji. Wybrana z list Platformy Obywatelskiej, w okręgu wyborczym do Sejmu nr 31 (OKW Katowice). Inżynier transportu kolejowego, wysoko postawiony członek zarządu PKP oraz działaczka regionalnych i krajowych struktur partii. DANUTA PIETRASZEWSKA, posłanka PO - KIM JEST posłanka PO z Rudy Śląskiej. Zobacz SYLWETKĘ posła DANUTA PIETRASZEWSKA, posłanka PO - KIM JEST posłanka PO z Rudy Śląskiej. Zobacz SYLWETKĘ posła Danuta Pietraszewska, posłanka Sejmu VII kadencji. Wybrana z list Platformy Obywatelskiej, w okręgu wyborczym do Sejmu nr 31 (OKW Katowice). Nauczycielka z 30-letnim stażem, była działaczka Solidarności, a także członek regionalnych struktur partii.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!